Black moves four clear in Irish U16 Boys
Josh Black (Ulster) driving at the 13th tee during the final day of the Boys (Under 16) Interprovincial Matches at Blarney Golf Resort (27/07/2017). Picture by  Pat Cashman

Josh Black (Ulster) driving at the 13th tee during the final day of the Boys (Under 16) Interprovincial Matches at Blarney Golf Resort (27/07/2017). Picture by Pat Cashman

Josh Black is on track for a wire-to-wire win in the Irish U16 Boys Amateur Open Championship at Castle Dargan.

The Lisburn talent added a joint best of the day 71 to his opening 70 to lead by four strokes on three-under-par from Seapoint’s Dylan Keating at the Sligo venue.

Limerick’s Patrick Naughton had an eagle and four birdies in a 74 to sit alone in third on two-over, just five strokes off the lead.

Bantry Bay’s Mel Deasy and Co Sligo’s Daniel Ford are seven back on four-over with Germany’s Wolfgang Glawe and Roganstown’s Joshua McCabe a shot further back in a tie for sixth.

The cut for the top 50 and ties fell at 15-over 159 with 56 players qualifying for Friday’s final round.

Irish Boys U16 Open Championship, Castle Dargan (Par 72)

Detailed scores

141 J Black (Lisburn) 70 71

145 D Keating (Seapoint) 72 73

146 P Naughton (Limerick) 72 74

148 M Deasy (Bantry Bay) 76 72; D Ford (Co. Sligo) 74 74

149 T Higgins (Roscommon) 78 71; W Glawe (Germany) 77 72; J McCabe (Roganstown) 76 73

150 S Murphy (Portumna) 77 73; A Valery (France) 74 76

151 R Milne (Faithlegg) 79 72; A Bolger (Foxrock) 78 73; J Byrne (Baltinglass) 71 80

152 N O'Callaghan (Greenore) 76 76

153 R Feerick (Mallow) 79 74; C Connell (Newlands) 78 75; S Calvert (Ballykisteen) 77 76; E Cassidy (Kinsale) 76 77; P Costello (Cregmore Park) 76 77; C Byrne (Strabane) 76 77; M Lieberherr (Germany) 75 78; O Reilly (Newlands) 73 80

154 J Fleming (Elm Park) 82 72; C Owen (Wales) 79 75; L Abom (Edmondstown) 77 77; M Sandoz (Wales) 75 79

155 K Morrison (Greenacres) 80 75; R Fives (Faithlegg) 80 75; M Hayes (Galgorm Castle) 79 76; E Rowe (Tandragee) 78 77; E Shipp (Headfort) 77 78; J Hill (Galgorm Castle ) 76 79

156 M Fitzgibbon (Portmarnock) 80 76; F Hickey (Muskerry) 79 77; N McDermott (Co. Sligo) 79 77; A Blair (Scrabo) 77 79; S McDermott (Highfield) 77 79; J Brown (The Heath) 76 80

157 B St John (Portmarnock) 81 76; G Keogh (Galway) 81 76; C Ruddy (Enniscrone) 79 78

158 E McArthur (Massereene) 82 76; M Holohan (Seapoint) 82 76; R Campbell (Greenacres) 79 79

159 R Walsh (Kinsale) 84 75; D Marshall (Naas) 83 76; M O'Brien (Elm Park) 83 76; C Cooley (Belvoir Park) 83 76; E Freeman (Naas) 82 77; E Prendergast (Claremorris) 82 77; C McFadden (Headfort) 82 77; C Feeney (Enniscrone) 81 78; M Cain (Cork) 81 78; R Galligan (Elm Park) 80 79; D Harbourne (Newlands) 80 79; D Cunningham (Tuam) 80 79; L Kelly (Belvoir Park) 79 80

Non-Qualifiers

160 M Duggan (Highfield) 83 77; F Hoare (Roscommon) 81 79; B McCarthy (Kinsale) 76 84

161 J Butler (Naas) 84 77; D Mulligan (Laytown & Bettystown) 82 79; D Muldowney (Carton House) 78 83

162 S McLoughlin (Co. Sligo) 87 75; C O'Connor (Roscommon) 85 77; T Flanagan (Co. Sligo) 82 80; M Duignan (Royal Dublin) 80 82; H Williams (Holywood) 80 82; A Darrah (Ballyclare) 78 84

163 P Ó Dochartaigh (Gweedore) 85 78; M O Sullivan (Ballyneety) 84 79; L Walsh (Highfield) 83 80; J O'Callaghan (Ballybunion) 80 83; D Behan (Naas) 80 83

164 Z Collins (Douglas) 88 76; J Surgeoner (Galgorm Castle) 81 83; J Davin (Tuam) 81 83; E McGrath (Athlone) 80 84

165 R Davidson (Knock) 84 81; K Honer (Roganstown) 83 82; A Fleming (Royal Portrush) 82 83; T Crinion (Howth) 79 86

166 M Corcoran (Roscommon) 87 79

167 P Keeling (Roganstown) 87 80; B Wilson (Warrenpoint) 86 81; L Freeman (Ballaghaderreen) 81 86

168 L McKeen (County Louth) 82 86

169 A Dineen (Cork) 85 84; C Connolly (Lahinch) 83 86

170 M Whelan (Ennis) 90 80; L Kane (Mullingar) 89 81; T Abom (Edmondstown) 86 84; A Brady (Co. Sligo) 85 85; H Masterson (Killeen) 81 89

172 J Nolan (Birr) 87 85; C MacCanna (Carton House) 84 88

173 J McNulty (Headfort) 89 84; O Cloonan (Enniscrone) 88 85

175 R Reid (Greystones) 84 91

176 C Kelly (Athlone ) 91 85; J Hughes (Slieve Russell) 88 88

177 S Varian (Dun Laoghaire) 91 86

178 F Gunne (Elm Park) 84 94

179 D O'Malley (Black Bush) 95 84; F Sullivan (Forrest Little) 87 92; D Foy (Roganstown) 84 95

180 M Pippet (Blainroe) 93 87; C Cleere (Gowran Park) 90 90

182 K Connaughton (Roscommon) 100 82; M Dodd (St. Anne's) 92 90

190 W Sandoz (Wales) 99 91; T Smyth (Mourne) 92 98

192 T McMenamin (Ballybofey & Stranorlar ) 98 94; A Murray (Roganstown) 94 98

195 L Feeney (Enniscrone) 97 96; J Dolan (Roganstown ) 105 90

NS J Hales (Co. Tipperary)

RTD R Gibson (Malahide)

Round 3 Draw - Friday 22 June

  • 0800 (9) Luke Kelly (Belvoir Park), Darragh Cunningham (Tuam), Dylan Harbourne (Newlands)
  • 0810 (9) Robert Galligan (Elm Park), Morgan Cain (Cork), Cormac Feeney (Enniscrone)
  • 0820 (9) Cian McFadden (Headfort), Eoin Prendergast (Claremorris), Eoin Freeman (Naas)
  • 0830 (9) Charlie Cooley (Belvoir Park), Matthew O'Brien (Elm Park), David Jnr Marshall (Naas)
  • 0840 (9) Robert Walsh (Kinsale), Ross Campbell (Greenacres), Mark Holohan (Seapoint)
  • 0850 (9) Ewan McArthur (Massereene), Connor Ruddy (Enniscrone), Gavan Keogh (Galway)
  • 0900 (9) Brandon St John (Portmarnock), Jack Brown (The Heath), Stephen McDermott (Highfield)
  • 0910 (9) Aaron Blair (Scrabo), Niall McDermott (Co. Sligo), Fionn Hickey (Muskerry)
  • 0800 (1) Michael Fitzgibbon (Portmarnock), Joshua Hill (Galgorm Castle), Evan Shipp (Headfort)
  • 0810 (1) Edward Rowe (Tandragee), Mark Hayes (Galgorm Castle), Rory Fives (Faithlegg)
  • 0820 (1) Keaton Morrison (Greenacres), Matthew Sandoz (Wales), Liam Abom (Edmondstown)
  • 0830 (1) Connor Owen (Wales), James Fleming (Elm Park), Oisin Reilly (Newlands)
  • 0840 (1) Marc Lieberherr (Germany), Conor Byrne (Strabane), Paul Costello (Cregmore Park)
  • 0850 (1) Eoghan Cassidy (Kinsale), Sean Calvert (Ballykisteen), Charlie Connell (Newlands)
  • 0900 (1) Ronan Feerick (Mallow), Niall O'Callaghan (Greenore), Joseph Byrne (Baltinglass)
  • 0910 (1) Alexander Bolger (Foxrock), Rory Milne (Faithlegg), Augustin Valery (France)
  • 0920 (1) Sam Murphy (Portumna), Joshua McCabe (Roganstown), Wolfgang Glawe (Germany)
  • 0930 (1) Thomas Higgins (Roscommon), Daniel Ford (Co. Sligo), Mel Deasy (Bantry Bay)
  • 0940 (1) Patrick Naughton (Limerick), Dylan Keating (Seapoint), Josh Black (Lisburn)
  •