Corcoran wins Irish Senior Women's Close at 19th
 Suzanne Corcoran (Portumna) and ILGU President Vonnie Noona. Photo: Ronan Lang

Suzanne Corcoran (Portumna) and ILGU President Vonnie Noona. Photo: Ronan Lang

Portumna's Suzanne Corcoran beat Headfort's Maria O’Reilly at the 19th to win the Irish Senior Women’s Close Championship at Bunclody Golf & Fishing Club. 

O'Reilly ended The Island's Gertie McMullen's bid for a hat-trick of wins in the event with 2&1 semi-final victory.

But while she birdied the par-five 18th to force extra holes against Corcoran in the final, she fell to a par on the first extra hole.

Killarney's Margaret Campion beat Slieve Russell's Ann Monteith 4 and 3 to capture the Plate and the Shirley MacDonald Trophy

Irish Senior Women's Championship, Bunclody Golf & Fishing Club

Match Play

Friday 7th July

Final

Suzanne Corcoran (Portumna) beat Maria O'Reilly (Headfort) on 19th

Semi Finals

  1. Gertie McMullen (The Island) lost to Maria O'Reilly (Headfort) 2&1
  2. Suzanne Corcoran (Portumna) beat Catherine Reilly (The Heath) 8&6

Thursday 6th July

Quarter Finals

  1. Gertie McMullen (The Island) beat Carol Wickham (Laytown & Bettystown) 4&3
  2. Mary McLaren (Royal Portrush) lost to Maria O’Reilly (Headfort) on 21st
  3. Laura Webb (East Berkshire) lost to Suzanne Corcoran (Portumna) 1up
  4. Catherine Reilly (The Heath) beat Pat Doran (Donabate) 2&1

First round

  1. Gertie McMullen (The Island) beat Clodagh Hopkins (Woodbrook) 2up
  2. Carol Wickham (Laytown & Bettystown) beat Sheena McElroy (Grange) 2&1
  3. Valerie Shannon (Lahinch) lost to Mary MacLaren (Royal Portrush) 3&2
  4. Violet McBride (Belvoir Park) lost to Maria O'Reilly (Headfort) 2up
  5. Laura Webb (East Berkshire) beat Vivienne Houston (City of Derry) 8&6
  6. Suzanne Corcoran (Portumna) beat Margaret McAuliffe (Ballybunion) 2&1
  7. Catherine Reilly (The Heath) beat Emer Kirwan (Killiney) 3&1
  8. Mary Dowling (Mallow) lost to Pat Doran (Donabate) 3&1

 

Plate Match Play (Shirley MacDonald Trophy)

Friday 7th July

Final

Ann Monteith (Slieve Russell) lost to Margaret Campion (Killarney) 4&3

Semi Finals

  1. Ann Monteith (Slieve Russell) beat Mary Kinsella (Tullamore) 2&1
  2. Margaret Campion (Killarney) beat Margaret Hayes (Tralee) 3&2

Thursday 6th July

Quarter Finals

  1. Mairead Cronin (Stackstown) lost to Ann Monteith (Slieve Russell) 2&1
  2. Fiona Glass (Ballycastle) lost to Mary Kinsella (Tullamore) 3&1
  3. Margaret Campion (Killarney) beat Joan Scanlon (Newcastle West)
  4. Fiona Corbett (Castletroy) lost to Margaret Hayes (Tralee) 6&4

First round

  1. Kate Evans (Royal Co. Down Ladies) lost to Mairead Cronin (Stackstown) 1up
  2. Ann Monteith (Slieve Russell) beat Mary Duane (Hermitage) 2&1
  3. Yvonne Daly Ryan (Tipperary) lost to Fiona Glass (Ballycastle) 1up
  4. Jo Donaldson (Royal Portrush) lost to Mary Kinsella (Tullamore) 3&1
  5. Margaret Campion (Killarney) beat Valerie Hassett (Ennis) 3&1
  6. Joan Scanlon (Newcastle West) beat Paula Murray (Naas) 3&1
  7. Fiona Corbett (Castletroy) beat Ann O'Connor (Newcastle West) 3&2
  8. Margaret Hayes (Tralee) beat Mary Sheehy (Tralee) 3&2