Round-up: Foley wins Ballyliffin; Campbell wins Headfort; Fred Daly; AIG Pierce Purcell
 Winner Jamie Foley (Letterkenny GC) receives the Ballyliffin Senior Scratch Cup from Ballyliffin GC Captain Phelim Davenport.

Winner Jamie Foley (Letterkenny GC) receives the Ballyliffin Senior Scratch Cup from Ballyliffin GC Captain Phelim Davenport.

Letterkenny's Jamie Foley emerged triumphant after a three-hole playoff with Naas' Gus Fitzpatrick to win the Ballyliffin Senior Scratch Cup last weekend.

Ballyliffin Senior Scratch Cup

  1. Jamie Foley Letterkenny GC (3) 158  (Following a 3 hole Play-off)
  2. Gus Fitzpatrick Naas GC (3) 158
  3. Max Thallon Ballyliffin GC (2) 159

Junior Scratch 

  1. Stephen Burnside Clandyboye GC (6) 160
  2. Gary Mc Geoghegan Ballyliffin GC (6) 165
  3. Brian McCarroll Ballyliffin GC (5) 166 (BOT)

Overall Nett
Stephen Mac Lochlainn North West GC (9) 148 Nett

Best Second 18 - Junior Scratch 
Darragh Mc Laughlin Ballyliffin GC (7) 81

Best Second 18- Senior Scratch 
Paul Mc Guigan (2) Foyle GC 75

 

Headfort Senior Scratch Cup, May 17

Irish international Colm Campbell Jnr won by two strokes 145 from Dundalk's Caolan Rafferty.

  1. Colm Campbell (+3)  Warrenpoint 145
  2. Caolan Rafferty (+3)  Dundalk 147
  3. Niall Carroll (2) Athlone 149 last 18
  4. Jack McDonnell (Scr)   Forrest Little 149 last 18
  5. Robert Pierse (Scr) Grange 149
  6. Shaun Carter  (+2) The Royal Dublin 151 last 18

CSS – Headfort New 75; Headfort Old 74.

AIG Pierce Purcell Shield - Munster

W/end 16/17 May 2015 Round 1
Kilrush
Round 1 Sat 16 May 
Spanish Point bt Ennis 3.5 / 1.5 
Woodstock bt Kilrush 4/1 
 
Ballyneety
Round 1 Sun 17 May 
Adare Manor bt Roscrea 3/2
 
Kinsale
Round 1 Sun 17 May 2015
 Dunmore bt Bantry Bay 3.5/1.5
 Lee Valley bt Bandon 3/2
 Muskerry bt Macroom 3/2
 
Fermoy
Round 1 Sat 16 May
Mallow bt Fota 3/2
Blarney bt Cork 3.5/1.5
 
Co. Tipperary
Round 1 Sun 17 May
Ballykisteen bt Cahir Park 4/1
Thurles bt Templemore 3½/1½
 
Gold Coast
Round 1 Sun 17 May 
Dungarvan bt Tramore   3.5/1.5
Lismore bt Faithlegg 4/1
 
Ceann Sibeal
Round 1 Sat 16 May 
Ceann Sibeal w/o Skellig Bay
Dooks bt Killarney 3/2

Fred Daly - Munster

Round 2  At Adare Manor
Sat 16 May

Charleville bt Castletroy 4/3
Limerick bt Roscrea 5.5/1.5

Round 2 At Woodstock
Sat 16 May

Ennis bt Lahinch 5.5/1.5
Dromoland Castle bt Shannon 5/2

Round 3 At Blarney
Sat 16 May 

Blarney bt Muskerry 5/2

Round 3 At Monkstown
Sat 16 May

Kinsale bt Douglas 5/2

Round 3 At Mallow
Sun 17 May

Cork bt East Cork 20thH

Round 3 At Douglas
Sun 17 May

Fota Island bt Mahon 4/3

Round 2 At Thurles
Sun 17 May

Thurles w/o Tipperary

Round 2 At Cahir Park
Sun 17 May

Clonmel bt Cahir Park 4.5/2.5

Round 2 At Waterford Castle
Sat 17 May

Faithlegg bt Tramore 5/2

Round 2 At Newcastle West
Sat 16 May

Mallow bt Doneraile 5.5/1.5
Kanturk bt Killarney 4.5/2.5

Round 2 At Killorglin 
Sun 17 May
Tralee bt Killorglin 5/2
Castleisland w/o Berehaven