Leading qualifier Tara Delaney cruised into the last 16 of the Lancôme Irish Ladies Close Championship with a 3 and 1 win over Charlotte Crowe at Lahinch.

Bidding to add the Irish Close Matchplay title to her brace of Irish Open Strokeplay crowns, the Carlow player will face Killarney's Holli Snelling in Tuesday's second round.

Internationals Maura Morrin, Deirdre Smith and Niamh Kitching also advanced while defending champion Tricia McDonnell overcame a gutsy display from Greencastle's Gemma Hegarty.

In one of the matches of the day, Kilkenny's Eileen Rose Power ended the hopes of Donabate legend Mary McKenna with a 3 and 2 victory.

However, 12-year-old Slieve Russell twins Lisa and Leona Maguire had a mixed day.

While Lisa ended the hopes of Irish Junior International Vicki Power, Leona lost to Carlow's Karen Delaney at the 19th.

Irish Ladies Close Championship
First round
Tara Delaney (Carlow) beat Charlotte Crowe (Tipperary) 3/1
Holli Snelling (Killarney) beat Ciara Butler (Newlands) 3/1
Maura Morrin (The Curragh) beat Jennifer Gannon (Co. Louth) 4/3
Mary Dowling (New Ross) beat Orla Barry (Galway) 5/4
Deirdre Smith (Co. Louth) beat Valerie Hassett (Ennis) 4/3
Dawn Marie Conaty (Ashbourne) beat ivienne Houston (City of Derry) 5/4
Karen Delaney (Carlow) beat Leona Maguire (Slieve Russell) at 19th
Niamh Kitching (Claremorris) beat Louise Mernagh (Woodenbridge) 1up
Lisa Maguire (Slieve Russell) beat Vicki Power (Dundalk) 5/3
Catherine Tucker (Limerick) beat Margaret Hayes (Tralee) 2/1
Maria Dunne (Skerries) beat Gertie McMullen (The Island) 5/3
Sinead Keane (The Curragh) beat Emma Gilmore (Mountbellew) 8/6
Marian Riordan (Tipperary) beat Ann Marie Dalton (Coollattin) 3/2
Eileen Rose Power (Kilkenny) beat Mary McKenna (Donabate) 3/2
Tricia McDonnell (Ennis) beat Gemma Hegarty (Greencastle) 2up
Sinead O'Sullivan (Galway) beat Karen O'Neill (Douglas) at 20th

Second round draw (Tuesday)
09:00 Tara Delaney (Carlow) v Holli Snelling (Killarney)
09:09 Maura Morrin (The Curragh) v Mary Dowling (New Ross)
09:18 Deirdre Smith (Co. Louth) v Dawn Marie Conaty (Ashbourne)
09:27 Karen Delaney (Carlow) v Niamh Kitching (Claremorris)
09:36 Lisa Maguire (Slieve Russell) v Catherine Tucker (Limerick)
09:45 Maria Dunne (Skerries) v Sinead Keane (The Curragh)
09:54 Marian Riordan (Tipperary) v Eileen Rose Power (Kilkenny)
10:03 Tricia McDonnell (Ennis) v Sinead O'Sullivan (Galway)

Ita Wallace Trophy
First round
Darragh McGowan (Ballybofey / Stranorlar) beat Shauna O'Brien (Clonmel) 7/6
Anne McCormack (Roscommon) beat Yvonne Daly-Ryan (Tipperary) 4/3
Sarah Carty (The Island) beat Sheena O'Brien-Kenney (Grange) 5/4
Kate Gallagher (Claremorris) beat Ailish McCartan (Greenore) 1up
Ann Geoghegan (Athlone) beat Hannah McInerney (Gort) 2/1
Helen Jones (Strabane) beat Sandra Atkinson (Woodbrook) 2/1
Jean Farrell (Youghal) beat Anna O?Brien(Athlone) 5/4
Sarah Crowe (Tipperary) beat Claire McGonagle (Whitekirk) 4/3

Anne McCormack (Roscommon) beat Darragh McGowan (Ballybofey / Stranorlar) 19th
Sarah Carty (The Island) beat Kate Gallagher (Claremorris) 19th
Helen Jones (Strabane) beat Ann Geoghegan (Athlone)
Jean Farrell (Youghal) beat Sarah Crowe (Tipperary) 5/4

Semi-final draw
10:15 Anne McCormack (Roscommon) v Sarah Carty (The Island)
10:24 Helen Jones (Strabane) v Jean Farrell (Youghal)