Irish Golf Desk
0
Irish Golf Desk
Golf news and features
0

West of Ireland 2016

In association with Radisson Blu Hotel & Spa, County Sligo GC (Par 71)

FINAL — TUESDAY, MARCH 29

 Jonathan Yates (Naas) bt Daniel Holland (Castle) 2/1

SEMI-FINALS - TUESDAY, MARCH 29

  1.  Daniel Holland (Castle) bt Colm Campbell (Warrenpoint) 5/4
  2. Jonathan Yates (Naas) bt Dermot McElroy (Ballymena) 1 up

Quarter-finals - Monday, march 28

  1. Colm Campbell (Warrenpoint) bt Sean Flanagan (Co. Sligo) 3/2
  2. Daniel Holland (Castle) bt Gavin Fitzmaurice (Balcarrick) 2/1
  3. Dermot McElroy (Ballymena) bt Kevin Le Blanc (Island) 2 holes;
  4. Jonathan Yates (Naas) bt Matthew Kane (Whitehead) 6/5.

Third round - MONDAY, MARCH 28

  1. Sean Flanagan (Co. Sligo) bt Richard Knightly (The Royal Dublin) 2/1;
  2. Colm Campbell (Warrenpoint) bt Desmond Morgan (New Forest) 1 hole;
  3. Gavin Fitzmaurice (Balcarrick) bt Theo Coffey (Slieve Russell) 3/2;
  4. Daniel Holland (Castle) bt Aaron Grant (Dundalk) 2/1;
  5. Kevin Le Blanc (Island) bt Stephen Brady (Co. Sligo) 7/6;
  6. Dermot McElroy (Ballymena) bt Cathal Butler (Kinsale) 3/2;
  7. Jonathan Yates (Naas) bt Harry Duggan (Kilkenny) 5/4;
  8. Matthew Kane (Whitehead) bt Caolan Rafferty (Dundalk) 3/2.

Round two - sunday, MARCH 27

  1. S Flanagan (Co. Sligo) bt S Grehan (Tullamore) 1h;
  2. R Knightly (The Royal Dublin) bt N McKinstry (Cairndhu) 3/2;
  3. C Campbell (Warrenpoint) bt R Mullarney (Galway) 6/5;
  4. D Morgan (New Forest) bt S O’Connor (Castlebar) 1h;
  5. T Coffey (Slieve Russell) bt S Carter (The Royal Dublin)1h;
  6. G Fitzmaurice (Balcarrick) bt G Dunne (Co. Louth) 19th;
  7. D Holland (Castle) bt C Crowley (Woodbrook) 4/3;
  8. A Grant (Dundalk) bt W Russell (Clandeboye) 1h;
  9. K Le Blanc (Island) bt A Gleeson (Castle) 1h;
  10. S Brady (Co. Sligo) bt B Best (Rathmore)  2/1
  11. D McElroy (Ballymena) bt D Mallon (Dungannon) 4/3;
  12. C Butler (Kinsale) bt C O’Rourke (Naas) 2/1;
  13. J Yates (Naas) bt S Cullen (Slieve Russell) 1h;
  14. H Duggan (Kilkenny) bt R Connolly (Carton House) 6/5;
  15. C Rafferty (Dundalk) bt J Fox (Portmarnock) 19th;
  16. M Kane (Whitehead) bt S Bleakley (Shandon Park) 4/3.

round onE - SUNDAY, MARCH 27

  1. S Flanagan (Co. Sligo) bt S Barry (Fota Island) 1h;
  2. S Grehan (Tullamore) bt T McLarnon (Massereene) 2/1
  3. R Knightly (The Royal Dublin) bt S Ryan (The Royal Dublin) 1h;
  4. N McKinstry (Cairndhu) bt J Greene (Portmarnock) 1h;
  5. R Mullarney (Galway) bt S Coulter (Warrenpoint) 5/4;
  6. C Campbell (Warrenpoint) bt B Kelly (Esp) 4/3;
  7. S O’Connor (Castlebar) bt L Grehan (Mullingar) 1h;
  8. D Morgan (New Forest) bt A Gaynor (Co. Sligo) 4/3;
  9. S Carter (The Royal Dublin) bt E Griffin (Waterford) 6/4;
  10. T Coffey (Slieve Russell) bt A Lowry (Esker Hills) 4/2;
  11. G Dunne (Co. Louth) bt C Feeney (Co. Sligo) 5/3;
  12. G Fitzmaurice (Balcarrick) bt B Anderson (The Royal Dublin) 22nd;
  13. D Holland (Castle) bt M Wylie (Por) 5/4;
  14. C Crowley (Woodbrook) bt B Daly (Edmondstown) 1h;
  15. A Grant (Dundalk) bt A Morris (Belvoir Park) 2/1;
  16. W Russell (Clandeboye) bt P Coughlan (Moate) 3/1;
  17. K Le Blanc (Island) bt  S Kinch (Hollystown) 3/2;
  18. A Gleeson (Castle) bt I O’Rourke (The Royal Dublin) 2/1;
  19. B Best (Rathmore) bt M Shanahan (Castlemartyr) 1h;
  20. S Brady (Co. Sligo) bt JR Galbraith (Whitehead) 3/2;
  21. D Mallon (Dungannon) bt G Collins (Rosslare) 3/2;
  22. D McElroy (Ballymena) bt S Healy (Carton House) 6/4;
  23. C Butler (Kinsale) bt J Fletcher (Warrenpoint) 4/3;
  24. C O’Rourke (Naas) bt W Hanna (Kilkeel) 6/4;
  25. J Yates (Naas) bt D Reidy (Co. Sligo) 4/2;
  26. S Cullen (Slieve Russell) bt T Hackett (The Royal Dublin) 3/1;
  27. H Duggan (Kilkenny) v C O’Donnell (Castletroy) 2/1;
  28. R Connolly (Carton House w/o N Gorey (Palmerstown Stud;
  29. J Fox (Portmarnock) bt T Cleary (Woodstock) 2/1,
  30. C Rafferty (Dundalk) bt J Pierse (Portmarnock) 1h;
  31. S Bleakley (Shandon Park) bt K Stack (Dungarvan) 4/3;
  32. M Kane (Whitehead) bt E McCormack (Galway Bay) 1h.

strokeplay qualifying (Claxon start), march 25-26

36-hole qualifying reduced to 18 holes as round two was abandoned due to high winds in the afternoon.

73 Sean Flanagan (Co. Sligo) Leading qualifier

74 Kevin Le Blanc (Island)

75 Jonathan Yates (Naas), Shaun Carter (The Royal Dublin)

76 Daniel Holland (Castle), James Fox (Portmarnock), Gary Collins (Rosslare), Stephen Coulter (Warrenpoint), Liam Grehan (Mullingar), Jamie Fletcher (Warrenpoint), Stuart Bleakley (Shandon Park)

77 Aaron Grant (Dundalk), Gerard Dunne (Co. Louth), Harry Duggan (Kilkenny), Ben Best (Rathmore), Sean Ryan (The Royal Dublin), John Greene (Portmarnock), Stephen Brady (Co. Sligo)

78 Niall Gorey (Palmerstown Stud), Gavin Fitzmaurice (Balcarrick), William Russell (Clandeboye), Eddie McCormack (Galway Bay), Conor O'Rourke (Naas), Des Morgan (New Forest)

79 Colm Campbell (Warrenpoint), Dermot McElroy (Ballymena), Caolan Rafferty (Dundalk), Barry Daly (Edmondstown), Alan Lowry (Esker Hills), Thomas Hackett (The Royal Dublin), Ian O'Rourke (The Royal Dublin)

80 Stuart Grehan (Tullamore), Tiarnan McLarnon (Massereene), Alex Gleeson (Castle), Seamus Cullen (Slieve Russell), Theo Coffey (Slieve Russell), Colm Crowley (Woodbrook), Jack Pierse (Portmarnock), Stephen Healy (Carton House)

81 Brian Kelly, Alan Gaynor (Co. Sligo), William Hanna (Kilkeel), Matthew Kane (Whitehead), Paul Coughlan (Moate), Barry Anderson (The Royal Dublin), Roy Connolly (Carton House), John-Ross Galbraith (Whitehead), Neil McKinstry (Cairndhu), Richard Knightly (The Royal Dublin), Mark Shanahan (Castlemartyr), Cian O'Donnell (Castletroy)

82 Cian Feeney (Co. Sligo), Andrew Morris (Belvoir Park), Kevin Stack (Dungarvan), Cathal Butler (Kinsale), Shane O'Connor (Castlebar), Ronan Mullarney (Galway), Dwayne Mallon (Dungannon), Tony Cleary (Woodstock), Matt Wylie, Eanna Griffin (Waterford), Declan Reidy (Co. Sligo), Stephen Kinch (Hollystown), Sean Barry (Fota Island)

83 Michael Sinclair (Knock), Geoff Lenehan (Portmarnock), Cian Geraghty (Laytown & Bettystown), Cian Dullaghan (Greenore), Gavin McKenna (Fortwilliam), Andrew McCormack (Newcastle West), Pat Murray (Limerick), Marc McKinstry (Cairndhu), Ross Dutton (Tandragee), Robert Brazill (Naas), Ben Murray (Waterford Castle), Alec Myles (Newlands), Eoghan O'Donovan (Craddockstown), Peter Kerr (Royal Portrush), David Reddan (Nenagh), Conor Purcell (Portmarnock), Kyle McCarron (North West), Dylan Brophy (Castleknock)

84 Gary McDermott (Carton House), Fergal Kennedy (Island), Paul McCarthy (Mallow), Edward Stack (Ballybunion), Alan Fahy (Bray), Dave Lowry (Corballis Links), Robin Dawson (Tramore), Karl McCormack (Portarlington), Shane Hogan (Nenagh), John Conroy (Bray), Rory Williamson (Holywood), Steffan O'Hara (Co. Sligo), John Hickey (Cork), Thomas O'Connor (Athlone), Jamie Sutherland (Galgorm Castle), David Brady (Co. Sligo)

85 Claudio Consul, Devin Morley (Oughterard), Robbie Hynes (The Royal Dublin), Eugene Smith (Ardee), Joe Lyons (Galway)

86 Peter Sheehan (Ballybunion), Daniel Murphy (Portarlington), Peter Kane (Ashbourne), Mark Morrissey (Mount Wolseley), Jason O'Leary (Dromoland), Colm Hughes (Galway)

87 John McCarthy (Stackstown), Shane McGlynn (Portmarnock), Michael Dallat (Ballycastle), Robert Neville (The Links Portmarnock), Noel Crawford (Mourne)

88 Ted Collins (Dun Laoghaire), Jake Whelan (Newlands), Colin Woodroofe (Blainroe), Darragh Coghlan (Portmarnock), Michael Reid (Galgorm Castle)

89 Jack McDonnell (Forrest Little.), Mark Power (Kilkenny)

90 Darragh Flynn (Carton House), Patrick Neville (Bearna)

91 Gavin Young (Nenagh), Conor McCaughey (Dungannon), Patrick McCarville (Clones), Thomas Mulligan (Co. Louth)

92 Declan O'Neill (Carton House), Michael Reddan (Limerick)

94 Brian Doran (Palmerstown Stud)

96 John Hadnett (Castletroy), Ross Steedman (Courtown)

Tee times

08:30 (13:30)

  • Hole 1 J Lyons (Galway), D Mallon (Dungannon), K McCarron (North West);
  • Hole 2 E O'Donovan (Craddockstown), H Duggan (Kilkenny), P McCarville (Clones);
  • Hole 3 K Le Blanc (Island), G Lenehan (Portmarnock), A Lowry (Esker Hills);
  • Hole 4 C Hughes (Galway), M Kane (Whitehead), P Kane (Ashbourne);
  • Hole 4a P Kerr (Royal Portrush), S Kinch Hollystown), R Knightly (Royal Dublin);
  • Hole 5 S Hogan (Nenagh), D Holland (Castle), J Hood (Galgorm Castle);
  • Hole 6 L Grehan (Mullingar), Eanna Griffin (Waterford), T Hackett (Royal Dublin);
  • Hole 6a W Hanna (Kilkeel), S Healy (Carton House), J Hickey (Cork);
  • Hole 7 N Gorey (Palmerstown Stud), A Grant (Dundalk), J Greene (Portmarnock);
  • Hole 8 J Fletcher (Warrenpoint), J Fox (Portmarnock), C Geraghty (Laytown & Bettystown);
  • Hole 9 S Flanagan (Co Sligo), A Gleeson (Castle), JR Galbraith (Whitehead);
  • Hole 10 R Dutton (Tandragee), A Fahy (Bray), G Fitzmaurice (Balcarrick); Hole 11 Reserved;
  • Hole 12 C Feeney (Co Sligo), A Gaynor (Co Sligo), R Hynes (Royal Dublin);
  • Hole 12a R Dawson (Tramore), C Dullaghan (Greenore), G Dunne (Co Louth);
  • Hole 13 P Coughlan (Moate), S Coulter (Warrenpoint), N Crawford (Mourne);
  • Hole 13a C Crowley (Woodbrook), S Cullen (Slieve Russell), Barry Daly (Edmondstown);
  • Hole 14 T Collins (Dun Laoghaire), R Connolly (Carton House), John Conroy (Bray);
  • Hole 15 T Coffey (Slieve Russell), D Coghlan (Portmarnock), G Collins (Rosslare);
  • Hole 16 D Brady (Co Sligo), D Brophy (Castleknock), C Butler (Kinsale);
  • Hole 16a C Campbell (Warrenpoint), S Carter (Royal Dublin), T Cleary (Woodstock);
  • Hole 17 C O'Donnell (Castletroy), S Brady (Co Sligo), R Brazill (Naas)
  • Hole 18 S Barry (Fota Island), B Best (Rathmore), S Bleakley (Shandon Park)

13:30 (08.30)

  • Hole 1 C McCaughey (Dungannon), D McElroy (Ballymena), S Grehan (Tullamore);
  • Hole 2 B Kelly (RFEG), B Doran (Palmerstown Stud) Claudio Consul (Ger); 
  • Hole 3 B Anderson (Royal Dublin), A McCormack (Newcastle West), Gavin Young (Nenagh);
  • Hole 4 D Flynn (Carton House), J Whelan (Newlands), J Sutherland (Galgorm Castle);
  • Hole 4a C Woodroofe (Blainroe), J Yates (Naas), R Williamson (Holywood);
  • Hole 5 R Steedman (Courtown), J Sugrue (Mallow), E Stack (Ballybunion);
  • Hole 6 M Shanahan (Castlemartyr), P Sheehan (Ballybunion), M Sinclair (Knock);
  • Hole 6a E Smith (Ardee), M Dallat (Ballycastle), K Stack (Dungarvan);
  • Hole 7 D Reidy (Co Sligo), W Russell (Clandeboye), S Ryan (Royal Dublin);
  • Hole 8 M Reddan (Limerick), D Reddan (Nenagh), M Reid (Galgorm Castle);
  • Hole 9 M Power (Kilkenny), C Purcell (Portmarnock), C Rafferty Dundalk);
  • Hole 10 I O'Rourke (Royal Dublin), C O'Rourke (Naas), J Pierse (Portmarnock);
  • Hole 11 Reserved;
  • Hole 12 A Myles (Newlands), P Neville (Bearna), R Neville (The Links Portmarnock);
  • Hole 12a T O'Connor (Athlone), S O'Hara (Co Sligo), J O'Leary (Dromoland);
  • Hole 13 D Morley (Oughterard), M Morrissey (Mount Wolseley), R Mullarney (Galway); 
  • Hole 13a T Mulligan (Co Louth), P Murray (Limerick), B Murray (Waterford Castle);
  • Hole 14 D Morgan (New Forest), A Morris (Belvoir Park), D Murphy (Portarlington);
  • Hole 15 N McKinstry (Cairndhu), T McLarnon (Massereene), D Lowry (Corballis Links);
  • Hole 16 E McCormack (Galway Bay), G McDermott (Carton House), J McDonnell (Forrest Little);
  • Hole 16a S McGlynn (Portmarnock), Gavin McKenna (Fortwilliam), M McKinstry Cairndhu);
  • Hole 17 P McCarthy (Mallow), J McCarthy (Stackstown), K McCormack (Portarlington);
  • Hole 18 D O'Neill (Carton House), S O'Connor (Castlebar), F Kennedy (Island).