Irish Golf Desk
0
Irish Golf Desk
Golf news and features
0

East of Ireland Championship

Year Winner Score Runner-up Score

2016 Paul O'Hanlon (Carton House) 277, Gerard Dunne (Co. Louth) 278

2015  Stuart Grehan, Tullamore 212, Colin Fairweather Knock 217 (54h weather) 

2014  Colm Campbell, Warrenpoint 282; Paul Dunne, Greystones 284

2013  Paul Dunne, Greystones 282; Brian Casey, Headfort 283

2012  Chris Selfridge, Moyola Park 286; Nicky Grant, Knock 286 (after playoff)

2011  Richard O’Donovan, Lucan 286; Pat Murray, Limerick; Gareth Bohill, Co Louth; Dermot McElroy, Ballymena 288

2010  Cian Curley, Newlands 281, Gary McDermott, Co Sligo 283

2009  Paul Cutler, Portstewart 284, Luke Lennox, Moyola Park 286

2008 Eoin Arthurs, Forrest Little 282, Cathal O’Malley, Westport,  Dara Lernihan, Castle 286

2007 Richard Kilpatrick Banbridge 275, Simon Ward Co Louth 283

2006 Brendan McCarroll, Ballyliffin 283 Jonathan Caldwell, Clandeboye 285

2005 Jim Carvill, Warrenpoint 280 Michael McGeady, North West 283

2004 Mark Campbell, Stackstown 282 Robert Forsythe, Ballyclare 284

2003 Michael Sinclair, Knock287Andrew McCormick, Scrabo291  

2002 Noel Fox, Portmarnock278Darren Crowe, Royal Dublin283  

2001 Ken Kearney, Roscommon 283 M. McDermott, Stackstown, P. Murray, Kinsale 287  

2000 Noel Fox, Portmarnock (play-off, 3rd hole)  287 M. Murphy, Waterville 287  

1999 Ken Kearney, Galway 277 C Williams, Creigiau 283  

1998 Garth McGimpsey, Bangor292E. McMenamin, Ballybofey 296

1997 Sean Quinlivan, Ballybunion 303 Garth McGimpsey, Bangor 305

1996 Noel Fox, Portmarnock 298 Rory Leonard, University of Ulster, Nigel Beirth Co Louth 299

1995 Declan Branigan, Seapoint (after play-off)  291 Eddie Power, Tramore 291

1994 Garth McGimpsey, Bangor 290 N. Beirth, Co. Louth293

1993 Raymond Burns, Banbridge 278 Jody Fanagan, Milltown 284

1992 Raymond Burns, Banbridge 279 G. McGimpsey, Bangor282

1991 Padraig Hogan, Elm Park 293 V. Smyth, Co. Louth 296

1990 Denis O’Sullivan, Cork 291 G. McNeill, Warrenpoint 293

1989 Darren Clarke, Dungannon 285 A.D. Pierse, Tipperary 288

1988 Garth McGimpsey, Bangor283Paul Rayfus, Trim291

1987 Paul Rayfus, Trim 297 T. Cleary, Fermoy on last 5 299

1986 Padraig Hogan, Elm Park 291 E. Dunne, Elm Park 294

1985 Finbarr Ronan, Co Louth 286 P.F. Hogan, Elm Park 294

1984 Barry Reddan, Co Louth 293 M.A. Gannon, Co Louth (last 36) 299

1983 A.J.C. Morrow, Portmarnock 291 M.A. Gannon, Co Louth 292

1982 Martin Sludds, Island 285 B. Rogers, Island 291

1981 Declan Branigan, Laytown & Bettystown 292 R De L. Staunton, Castlerea 293

1980 Paddy Caul, Malahide (sudden-death) 292 G. McGimpsey, Bangor 292

1979 Arthur Pierse, Tipperary (sudden-death)  288 G. McGimpsey, Bangor 288

1978 Mark Gannon, Co Louth 295 H.B. Smyth, Royal Co Down 300

1977 Tom Cleary, Fermoy (sudden death)  299 M.A. Gannon, Co Louth 299

1976 D. White, Tullamore295D. Branigan, L’town & B’town296

1975 A.J.C. Morrow, Portmarnock300M.F. Morris, Portmarnock303

1974 H.B. Smyth, Royal Co Down295A.D. Pierse, Tipperary298

1973 Pat Mulcare, Woodbrook 291 S.L. Cooney, Milltown 292

1972 Pat Mulcare, Woodbrook 292 J.C. Moss, Royal Portrush 293

1971 Pat Mulcare, Woodbrook 281 R.J. Carr, Sutton, D. White, Tullamore 287

1970 R.J. Carr, Sutton (sudden-death)  291 E. Higgins, Cork 291

1969 J.B. Carr, Sutton 292 G.N. Fogarty Royal Dublin, J.J. O’Neill, Donabate 294

1968 Paddy Caul, Malahide 289 R.N. Baker, Cork 290

1967 G.N. Fogarty, Royal Dublin 293 M. Mandeville, Dundalk 299

1966 Tom Craddock, Malahide 288 J.B. Carr, Sutton 289

1965 Tom Craddock, Malahide 291 S.F. Hosty, Galway, W.H. Rainey, Shandon Park 295

1964 J.B. Carr, Sutton292 M. McGuirk, Co Louth 293

1963 G.N. Fogarty, Royal Dublin 294 T. Craddock, Malahide 298

1962 T.W. Egan, Monkstown 290 B. Edwards, Shandon Park 291

1961 J.B. Carr, Sutton 291 J. Murray, Mullingar, E.A. Firth, Sutton 296

1960 J.B. Carr, Sutton 290 T. Craddock, Malahide 292

1959 Tom Craddock, Malahide 294 J. Shiels, Foxrock 298

1958 J.B. Carr, Sutton288 J.W. Hulme, Warrenpoint295

1957 J.B. Carr, Sutton 287 G.N. Fogarty, Royal Dublin 292

1956 J.B. Carr, Sutton 300 D. Ryan, Portmarnock 310

1955 B.J. Scannell, Woodbrook 298 J. Caldwell, Portmarnock 312

1954 B.J. Scannell, Woodbrook 298 O.M. Lochrin, Co Louth, M. Power, Muskerry 300

1953 J.P. Carroll, Sutton 303 B.J. Scannell, Woodbrook 304

1952 N.V. Drew, Bangor 306 J.C. Brown, Tramore, B.F. Smyth, Milltown 309

1951 M. Power, Muskerry 297 M. Ferguson, Dundalk307

1950 J.P. Carroll, Sutton 311, K. Garvey, Co Louth, M. Ferguson, Dundalk 313

1949 M. Ferguson, Dundalk (after play-off)  305 J.W. Hulme, Warrenpoint 305

1948 J.B. Carr, Sutton296J.P. Carroll, Sutton 301

1947 B.J. Scannell, Woodbrook (after play-off)  321J.W. Hulme, Warrenpoint 321

1946 J.B. Carr, Sutton316J. Burke, Lahinch, M. Ferguson, Dundalk 317

1945 J.B. Carr, Sutton (after play-off)  302J. Burke, Lahinch 302

1944 J.W. Hulme, Warrenpoint306J.B. Carr, Sutton 314

1943 J.B. Carr, Sutton305J. Burke, Lahinch 310

1942 K. Garvey, Co Louth302J. Burke, Lahinch 303

1941 J.B. Carr, Sutton301K. Garvey, Co Louth 305