Quantcast

South of Ireland 2010

At Lahinch

Final

John Greene (Carlow) bt Kelan McDonagh (UCD/NUIM) 2/1

Semi-finals

Kelan McDonagh bt Cian Daly 20th
John Greene bt Pat Murray 5/4 

Quarter-finals

Kelan McDonagh bt Dara Lernihan 1 hole
Cian Daly bt Brian Casey 1 hole
John Greene bt Sam Devey 1 hole
Pat Murray bt Thomas Neenan 6/4

Fifth round

Kelan McDonagh (Athlone/NUIM) bt Mark Sheridan (Old Conna) 4/3
Dara Lernihan (Castle) bt Reeve Whitson (Mourne) 3/2
Brian Casey (Headfort) bt James Monaghan (The Island) 19th
Cian Daly (Castletroy) bt Paul O’Hara (Kilkenny) 4/3
Sam Devey (Skerries) bt Shane McGlynn (South County) 2/1
John Greene (Carlow) bt Liam Harnett (Milltown) 2/1
Thomas Neenan (Lahinch) bt Richard O’Donovan (Lucan) 1 hole
Pat Murray (Limerick) bt Mark Shanahan (West Waterford) 2 holes

Fourth round

Kelan McDonagh bt Stephen Loftus 2/1
Mark Sheridan bt Daniel Kovari 21st
Reeve Whitson bt Stephen Moloney 4/3
Dara Lernihan bt Graham Nugent 7/6
James Monaghan bt Simon Ward 2 Holes
Brian Casey bt Kieran Kennedy 19th
Paul O’Hara bt Darren Crowe 1H
Cian Daly bt Gavin Smyth 1H
Shane McGlynn bt Robbie Cannon 3/2
Sam Devey bt David Downie 3/2
John Greene bt Ian Brennan 1 hole
Liam Harnett bt Ross McCormack 7/6
Thomas Neenan bt Tim O’Mahony 3/2
Richard O’Donovan bt Craig Martin 3/2
Mark Shanahan bt Gary McGrane 1 hole
Pat Murray bt Brian Keenan 1 up.

Third round
S Loftus (Lahinch) bt J Waldron (Muskerry) 3/2
K McDonagh (Athlone/NUIM) bt N Goulding (Portmarnock) 1 hole
M Sheridan (Old Conna) bt D McInerney (Lahinch) 2/1
D Kovari (Old Lake, Hungary) bt R Kenny (Hermitage) 3/2
S Moloney (Castletroy) bt T O’Flynn (Fota Island) 1 hole
R Whitson (Mourne) bt G Dunne (Seapoint) 3/2
G Nugent (Kilkenny) bt I O’Rourke (Cork) 19th
D Lernihan (Castle) bt I Genockey (The Island) 4/3
S Ward (Co Louth) bt M Morrissey (Mt Wolseley) 1 hole
J Monaghan (The Island) bt J Foran (Thurles) 19th
K Kennedy (Thurles) bt C McGrogan (Newbridge) 1 hole
B Casey (Headfort) bt G Dillon (The Heath) 2/1
D Crowe (Dunmurry) bt K Stack (Dungarvan) 2/1
P O’Hara (Kilkenny) bt D Morgan (Mullingar) 2/1
C Daly (Castletroy) bt J Hopkins (Skerries) 3/2
G Smyth (Clonmel) bt S Ryan (Royal Dublin) 3/2
R Cannon (Laytown & Bettystown) bt D Finn (Mallow) 3/2
S McGlynn (South County) bt G Bohill (Co Louth) 19th
S Devey (Skerries) bt G McGee (Malone) 2/1
D Downie (Sutton) bt G Hurley (West Waterford) 1 up
I Brennan (Greenore) bt G McDermott (Co Sligo) 20th
J Greene (Carlow) bt M McGinley (Grange) 20th
R McCormack (Naas) bt K Dunne (New Ross) 1 up
L Harnett (Milltown) bt E Leahy (Cahir Park) 20th
T Neenan (Lahinch) bt M Buggy (Castlecomer) 2/1
T O’Mahoney (Mallow) bt J Dillon (Headfort) 19th
C Martin (Kilkenny) bt R McCarthy (The Island) 2/1
R O’Donovan (Lucan) bt E Haugh (Castletroy) 1 hole
G McGrane (Royal Dublin) bt G O’Flaherty (Cork) 2 holes
M Shanahan (West Waterford) bt D Ruddy (Thurles) 20th
B Keenan (The Heath) bt J Hanby (Castle) 1 hole
P Murray (Limerick) bt C Glynn (Carton House) 4/3

Second round

(First quarter) J Waldron (Muskerry) bt M Durcan (Co Sligo) 19th; S Loftus (Lahinch) bt J Tobin (Carrick-On-Suir) 1 hole; K McDonagh (Athlone/NUIM) bt D O’Donovan (Muskerry) 3/2; N Goulding (Portmarnock) bt J Lyons (Galway) 7/6; M Sheridan (Old Conna) bt S Healy (Claremorris) 4/2; D McInerney (Lahinch) bt B Walton (the Island) 2/1; R Kenny (Hermitage) bt T Morris (The Farms USA) 3/2; D Kovari (Old Lake Hungary) w/o Rory McNamara (Headfort); T O Flynn (Fota Island) bt G Lenehan (Portmarnock) 19th; S Moloney (Castletroy) bt E Murphy (Cork) 1 hole; G Dunne (Seapoint) bt K Canty (Douglas) 3/2; R Whitson (Mourne) bt T O’Rourke (Nenagh) 5/4; I O’Rourke (Cork) bt S Barry (Lee Valley) 5/3; G Nugent (Kilkenny) bt C Carvill (Belvoir Park) 2/1; I Genockey (The Island) bt M O’Kelly (Limerick) 4/2; D Lernihan (Castle) bt R Burke (Castle) 4/3.

(Second quarter) S Ward (Co Louth) bt B Campbell (Malone) 7/5; M Morrissey (Mt Wolseley) bt A Ruia (Dunham Forrest G&CC UK) 7/6; J Foran (Thurles) bt P Ryan (Tuam) 5/4; J Monaghan (The Island) bt G Carew (Edenderry) 7/6; K Kennedy (Thurles) bt C Geraghty (Carton House) 5/4; C McGrogan (Newbridge) bt A Harrington (Cork) 2/1; B Casey (Headfort) bt A Kelly (Charleville) 1 hole, G Dillon (The Heath) bt E Arthurs (Forrest Little) 2 holes; D Crowe (Dunmurry) bt S Gonzales (Sun Valley USA) 3/2; K Stack (Dungarvan) bt D Glynn (Galway) 3/2; P O’Hara (Kilkenny) bt G Kelly (UCD/Co Louth) 1 hole; D Morgan (Mullingar) bt C Abernethy (Dun Laoghaire) 8/7; J Hopkins (Skerries) bt B Ronan (Co Louth) 5/3; C Daly (Castletroy) bt W Kelly (Killeen) 5/3, G Smyth (Clonmel) bt M Gibson (Terrey Hills Sydney) 6/5; S Ryan (Royal Dublin) bt C O’Sullivan (Fota Island) 2/1.

(Third quarter) R Cannon (Laytown & Bettystown) bt S Hogan (Nenagh) 1 hole; D Finn (Mallow) bt D Murray (Skerries) 1 hole; S McGlynn (South County) bt K Cunnane (Woodstock) 6/5; G Bohill (Co Louth) bt M Timmins (Mt Wolseley) 20th; S Devey (Skerries) bt C Boggan (Co Meath) 4/3; G McGee (Malone) bt M O’Toole (Lucan) 3/1; D Downie (Sutton) bt S O’Connor (Skerries) 20th; G Hurley (West Waterford) bt N Gorey (Lee Valley) 2/1; G McDermott (Co Sligo) bt S Hogan (Killeen) 3/2; I Brennan (Greenore) bt A Kiernan (Forrest Little) 7/5; J Greene (Carlow) bt D Keating (Fota Island) 1 hole; M McGinley (Grange) bt S Power (West Waterford) 2/1; R McCormack (Naas) bt A Glynn (Porters Park UK); K Dunne (New Ross) bt A Kearney (Castlerock) 21st; E Leahy (Cahir Park) bt E Power (Kilkenny) 1 hole; L Harnett (Milltown) bt J Fox (Portmarnock) 1 hole.

(Fourth quarter)
T Neenan (Lahinch) bt D Kernohan (Galgorm Castle) 1 hole; M Buggy (Castlecomer) bt M Poucher (Limerick) 20th; J Dillon (Headfort) bt E Maguire (Seapoint) 2/1; T O’Mahony (Mallow) bt R Knightly (Royal Dublin) 1 up; R McCarthy (The Island) bt JP Hughes (Douglas) 4/3; C Martin (Kilkenny) bt C Fairweather (Knock) 1 hole; E Haugh (Castletroy) bt M Kingston (Bantry Bay) 5/4; R O’Donovan (Lucan) bt P Sheehan (Ballybunion) 2/1; G O’Flaherty (Cork) bt E O’Connor (Ballybunion) 5/4; G McGrane (Royal Dublin) bt K McGarry (Bandon) 7/5; M Shanahan (West Waterford) bt J Reynolds (Dungarvan) 2/1; D Ruddy (Thurles) bt R Symington (Lisburn) 3/2; B Keenan (The Heath) bt M Ryan (Grange) 1 hole; J Hanby (Castle) bt D Coghlan (Royal Dublin) 1 hole; C Glynn (Carton House) bt B Reddan (Co Louth) 4/3; P Murray (Limerick) bt D Coyne (Tuam) 5/4.

First round

(First Quarter) J Waldron (Muskerry) bt P Bulfin (Carlow) 6/5; J Tobin (Carrick-On-Suir) bt R Purcell (Abbeyleix) 2/1; D O’Donovan (Muskerry) bt B Kennedy (South County) 2/1; N Goulding (Portmarnock) bt B Daly (Edmondstown) 1 hole; M Sheridan (Old Conna) bt D Hallissey (Muskerry) 3/2; D McInerney (Lahinch) bt C Kenny (UCD/Curragh) 1 hole; T Morris (The Farms GC USA) bt R Loftus (Ennis) 3/1; D Kovari (Old Lake Hungary) bt M Brett (Portmarnock) 3/2; G Lenehan (Portmarnock) bt D King (Tramore) 1 hole; E Murphy (Cork) bt P Collier (Lahinch) 4/3; K Canty (Douglas bt D Reilly (Westmanstown) 3/2; T O’Rourke (Nenagh) bt J Kavanagh (Castletroy) 3/2; I O’Rourke (Cork) bt H Boch (Ballybunion) 4/3; G Nugent (Kilkenny) bt D Coughlan (Douglas) 4/3; I Genockey (The Island) bt B Fennelly (Royal Dublin) 1 hole; R Burke (Castle) bt A Meskell (Tipperary) 1 hole

(Second Quarter)
B Campbell (Malone) bt E Stack(Ballybunion) 2/1; M Morrissey (Mt Wolseley) bt D Holland (Castle) 5/4; P Ryan (Tuam) bt K Nolan (Dun Laoghaire) 6/5; G Carew (Edenderry) bt K Murray (Charlesland) 20th; C Geraghty (Carton House) bt S Smyth (Co Louth) 20th; C McGrogan (Newbridge) bt G Collins (Rosslare) 1 hole; B Casey (Headfort ) bt W Jones (Youghal) 6/5; G Dillon (The Heath) w/o T Flanagan (New Forest); S Gonzales (Sun Valley GC USA) bt MP O’Brien (Charlesland) 1 hole; D Glynn (Galway) bt T Cleary (Dromoland) 3/2; P O’Hara (Kilkenny) bt C O’Rourke (Naas) 4/3; C Abernethy (Dun Laoghaire) bt M Feane (Lahinch) 2/1; B Ronan (Co Louth) bt R Bridges (Stackstown) 2/1; W Kelly (Killeen) bt D Hunt (Nenagh) 19th; M Gibson (Terrey Hills G&GC Sydney) bt S Walsh (Killeen) 2/1; C O’Sullivan (Fota Island) bt S Bryan (Delgany) 3/2

(Third Quarter)
S Hogan (Nenagh) bt S Cannon (Athenry) 1 hole; D Murray (Skerries) bt F O’Sullivan (Tralee) 5/4; S McGlynn (South County) bt G Harden (Onondaga G&CC USA) 4/3; M Timmins (Mt Wolseley) bt R Walsh (Kilkenny) 5/4; S Devey (Skerries) bt N Pyne (Ennis) 3/2; M O’Toole (Lucan) bt P Sheehy (Newcastle West) 19th; D Downie (Sutton) bt R Cummins (Limerick) 1 hole; G Hurley (West Waterford) bt J Ward (Westmanstown) 4/3; D Hogan (Killeen) bt L Doran (Ardee) 4/3; A Kiernan (Forrest Little) bt P O’Leary (Lucan) 2 holes; D Keating (Fota Island) bt E Long (Thurles) 2/1; M McGinley (Grange) bt P O’Neill (Shannon) 2/1; R McCormack (Naas) bt Q Carew (Edenderry) 1 hole; K Dunne (New Ross) bt K Irwin (Castlebar) 2 holes; E Leahy (Cahir Park) bt K Maher (Limerick) 4/3; L Harnett (Milltown) bt D O’Driscoll (Ballybunion) 4/3

(Fourth Quarter)
T Neenan (Lahinch) bt J McCarthy (Forrest Little) 1 hole; M Buggy (Castlecomer) bt E Smith (Ardee) 4/3; J Dillon (Headfort) bt D Daly (Muskerry) 3/2; R Knightly (Royal Dublin) bt D Fitzgerald (Dromoland) 5/3; JP Hughes (Douglas) bt R O’Sullivan (Fota Island) 2/1; C Martin (Kilkenny) bt P King (Lee Valley) 23rd; M Kingston (Bantry Bay) bt M Horan (Birr) 2/1; P Sheehan (Ballybunion) bt D Kelleher (Portmarnock) 3/2; E O’Connor (Ballybunion) bt S Keelan (Douglas) 5/3; G McGrane (Royal Dublin) bt D Conway (Portmarnock) 1 hole; J Reynolds (Dungarvan) bt A Pierse Jnr (Tipperary) 5/3; R Symington (Lisburn) bt E O’Brien (Dun Laoghaire) 2/1; M Ryan (Grange) bt D Barry (Mahon) 4/3; J Hanby (Castle) bt J Counihan (Dun Laoghaire) 1 hole; B Reddan (Co Louth) bt D Byrne (Douglas) 19th; D Coyne (Tuam) bt R Grehan (Curragh) 4/3.