At Lahinch

FINAL Wednesday 28th July 2009

Robert Cannon (Laytown and Bettystown) bt Gary O’Flaherty (Cork) 4/3.

SEMI-FINALS Wednesday 28th July 2009
Robert Cannon bt Eamonn Haugh 3/1;
Gary O’Flaherty bt Pat Murray 2/1.

QUARTER-FINALS Tuesday 28th July 2009
Robert Cannon bt Gavin O'Connor 2/1;
Eamonn Haugh bt David Finn 1 up;
Gary O’Flaherty bt Joe Lyons 3/1;
Pat Murray bt Sean Barry 2/1.

FIFTH ROUND Tuesday 28th July 2009
R Cannon (Laytown and Bettystown) bt M Brett (Portmarnock) 5/4;
G O’Connor (Malahide) bt D Holland (Castle/UCD) 5/4;
E Haugh (Castletroy) bt D Morgan (Mullingar) 3/1;
D Finn (Mallow) bt E Stack (Ballybunion) 1 up;
J Lyons (Galway) bt K Crowley (Lee Valley) 6/5;
G O’Flaherty (Cork) bt S Walsh (Killeen) 1up;
S Barry (Lee Valley) bt B Walton (The Island) 19th;
P Murray (Limerick) bt J Fox (Portmarnock) 1 up.

FOURTH ROUND Monday 27th July 2009

R Cannon bt A Hogan 1 up;
M Brett bt M Feane 4/3;
D Holland bt T Conron 3/2;
G O’Connor bt R O’Donovan 2/1;
E Haugh bt C Curley 2 up;
D Morgan bt M Buggy 3/2;
E Stack bt J Monaghan 21st;
D Finn bt D Lernihan 2/1;
K Crowley bt S Ward 4/2;
J Lyons bt A Wynne 2/1;
G O’Flaherty bt R McNamara 24th;
S Walsh bt K McDonagh 19th;
S Barry bt D Scully 2/1;
B Walton bt L Brady 3/2;
J Fox bt S Webster 1 up;
P Murray bt T O’Mahony 2 up.

THIRD ROUND Monday 27th July 2009

A Hogan bt C Dowling 1H,
R Cannon bt D Ryan 2/1,
M Feane bt E Cambell 4/3,
M Brett bt N Grant 1up,
D Holland bt S Healy 3/2,
T Conron bt B O’Donovan 4/3,
G O’Connor bt P Sheehy 2H,
R O’Donovan bt N Kearney 2/1,
C Curley bt K Lewis 4/3,
E Haugh bt M Shanahan 20th,
M Buggy bt P Wallace 4/3,
D Morgan bt J D Guiney 6/5,
J Monaghan bt N Gorey 19th,
E Stack bt T Cleary 3/2,
D Finn bt D Coughlan 19th,
D Lernihan bt G Donaghy 4/2,
S Ward bt G Carew 5/3,
K Crowley bt D O’Rourke 2H,
A Wynne bt M Ryan 1up,
J Lyons bt P Collier 4/3,
R McNamara bt C Martin 2/1,
G O’Flaherty bt D McCusker 2/1,
S Walsh bt I Brennan 3/1,
K McDonagh bt C Molloy 1up,
S Barry bt J G Kavanagh 3/2,
D Scully bt S Morrison 4/3,
L Brady bt K J McGarry 6/5,
B Walton bt A O’Callaghan 5/4,
J Fox bt J Pierse 4/3,
S Webster bt G Dillon 5/4,
T O’Mahony bt I O’Rourke 4/3,
P Murray bt P Sheehan 1up.

SECOND ROUND Sunday 26th July 2009

First Quarter
Andrew Hogan (Newlands) bt Damien Coyne (Galway) 1H,
Conor Dowling (Mallow) bt Michael O’Kelly (Limerick) 5/4,
David Ryan (Grange) bt Ronan Burke (Castle) 4/3,
Robert Cannon (Laytown/Bettystown) bt Shane Hogan (Nenagh) 4/3,
Enda Cambell (Donegal) bt Mark Gaynor (South Carolina USA) 3/2,
Mark Feane (Lahinch) bt Eddie Power (Kilkenny) 1H,
Michael Brett (Portmrnock) bt Mark Mullen (Wexford) 19th,
Nick Grant (Knock) bt Damien Carey (Doneraile) 1H,
Stephen Healy (Claremorris) bt Declan King (Tramore) 4/3,
Daniel Holland (Castle/UCD) bt Gerard Dunne (Seapoint) 5/4,
Brian O’Donovan (Bandon) bt David Ruddy (Thurles) 21st,
Tom Cornan (Arizona College) bt Kieran Canty (Douglas) 19th,
Gavin O’Connor (Malahide) bt Stephen Loftus (Lahinch) 20th,
Patrick Sheehy (Lahinch) bt John Foran (Thurles) 4/3,
Richard O’Donovan (Lucan) bt Lorcan Costelloe (Hollystown) 19th,
Niall Kearney (The Royal Dublin) bt Alan Harrington (Cork) 20th

Second Quarter
Cian Curley (Newlands) bt Emmet Leahy (Cahir Park) 2H,
Kingsley Lewis (Skerries) bt Declan McInerney (Lahinch) 2/1,
Eamonn Haugh (Castletroy) bt Colum Abernethy (Dun Laoghaire) 2/1,
Mark Shanahan West Waterford) bt Colin Cunningham (Carton House) 1H,
Michael Buggy (Castlecomer) bt Ian Murphy (Waterford) 19th,
Peter Wallace (Mullingar) bt Kieran Cunnane (Woodstock) 2H,
JD Guiney (Ballybunion) bt David Reilly (Westmanstown) 5/4,
Des Morgan (Mullingar) bt Tristan O’Rourke (Nenagh) 7/6,
Niall Gorey (Lee Valley) bt David O’ Driscoll (Ballybunion) 1H,
James Monaghan (The Island) bt David O’donovan (Muskerry) 5/4,
Tony Cleary (East Clare) bt Alex Dignam (Skerries) 5/4,
Edward Stack (Ballybunion) bt Kieran Kennedy (Thurles) 1H,
Darragh Coughlan (The Royal Dublin) bt Cian Daly (Castletroy) 3/2,
David Finn (Mallow) bt Mark Timmins (Mount Wolsley) 1H,
Gavin Donaghy (Island USA) bt Padraig O’Rourke (Kilkenny) 3/2,
Daragh Lernihan (Castle) bt Pio O’Leary (Lucan) 3/2

Third Quarter
Simon Ward (Co Louth) bt Graham Nugent (Kilkenny) 3/2,
Greg Carew (Edenderry) bt Shane Larkin (Westport) 6/5,
Keith Crowley (Lee Valley) bt Daniel Coyle (Co Louth) 1H,
Des O’Rourke (Clonmel) bt Mark Hammond Moyola Park) 2/1,
Mark Ryan (Grange) bt Gerard Lawlor (Newbridge) 3/2,
Adrian Wynne (Strandhill) bt Chris Drumm (Rosslare/NUI Maynooth) 19th,
Patrick Collier (Lahinch) bt Alan Thomas (Tramore) 1H,
Joe Lyons (Galway) w/o Evan Long (Thurles),
Rory McNamara (Headfort) bt Thomas Neenan (Lahinch) 3/2,
Craig Martin (Kilkenny) bt David Keating (Kinsale) 4/3,
Gary O’Flaherty (Cork) bt John Waldron (Muskerry) 1H,
Damien McCusker (Moyola Park) bt Liam Ashby (Killerig Castle) 2/1,
Shane Walsh (Killeen) bt Kieran Hurley (Bandon) 7/6,
Ian Brennan (Greenore) bt Alan Harty (West Waterford) 20th,
Ciaran Molloy (Ardee) bt Gerard Kelly (Co Louth/UCD) 19th,
Kelan McDonagh (Athlone/NUI Maynooth) bt John Greene (Carlow/UCD) 4/3

Fourth Quarter
Sean Barry (Lee Valley) w/o George Mellerick (Fota),
John G Kavanagh (Castletroy) bt Byron Campbell (Malone) 1H,
Sean Morrison (City of Derry) bt Michael Horan (Birr) 1H,
David Scully (Galway) bt Andrew Pitcher (The Island) 2/1,
Kenneth J McGarry (East Cork) bt Mark Reynolds (Dromoland) 6/4,
Liam Brady (The Royal Dublin) w/o Garth Bohill (Co Louth),
Brendan Walton (The Island) bt David Lally (Tuam) 5/4,
Aaron O’Callaghan (Douglas) bt Andrew Kelly (Charleville) 2/1,
James Fox (Portmarnock) bt Donal Hogan (Killeen) 1H,
Jack Pierse (Grange) bt Martin Poucher (Limerick) 1H,
Gareth Dillon (The Heath) bt Anthony Byrne (Westmanstown) 7/6,
Stephen Webster (Castle) bt Mark O’Sullivan (International USA) 5/4,
Tim O’Mahony (Mallow) bt Stephen Moloney (Castletroy) 19th,
Ian O’Rourke (Cork) bt Chris Hughes (Doha) 2/1,
Peter Sheehan (Ballybunion) bt Cormac Finn (Douglas) 4/3,
Pat Murray (Limerick) bt Daniel Hallissey (Muskerry) 7/6

FIRST ROUND Saturday 25th July 2009

First Quarter
Damien Coyne (Galway) bt Michael Kemmy (Limerick) 5/3,
Conor Dowling (Mallow) bt John Paul Hughes (Douglas) 3/2,
Ronay Burke (Castle) bt Pat Dempsey (Headfort) 5/3,
Shane Hogan (Nenagh) bt Eoin Doohan (Dundalk) 2/1,
Enda Cambell (Donegal) bt Shane Gannon (Co Louth) 1H,
Mark Feane (Lahinch) bt Derek Byrne (Douglas) 3/2,
Michel Brett (Portmarnock) bt Adam Carey (Doneraile) 2/1,
Damien Carey (Doneraile) bt Noel Pyne (Ennis) 21st,
Declan King (Tramore bt Ciaran McKenna (Mallow) 5/4,
Daniel Holland (Castle/UCD) bt Padraig McGrath (Dromoland) 3/2,
Brian O’Donovan (Bandon) bt Sean Cannon (Athrnry) 6/4,
Kieran Canty (Douglas) bt Mark King (Athenry) 3/2,
Gavin O’Connor (Malahide) bt Paul O’Hara (Kilkenny) 3/2,
Patrick Sheehy (Lahinch) bt Hannes Boch (Ballybunion) 2H,
Lorcan Costello (Hollystown) bt Diarmuid Harrignton (Doneraile) 3/1,
Alan Harrington (Cork) bt Joe Dillon (Headfort) 19th

Second Quarter
Emmet Leahy (Cahir Park) bt Philip Brennan (Old Conna) 3/2,
Kingsley Lewis (Skerries) bt Gavin Smyth (Clonmel) 21st,
Colum Abernethy (Dun Laoghaire) bt alan Egan (Curragh) 6/4,
Colin Cunningham (Carton House) bt Cathal O’Connor (Woodstock) 4/3,
Ian Murphy (Waterford) bt Eoin O’Connor (Ballybunion) 1H,
Peter Wallace (Mullingar) bt Greg Harden (Onondaga USA) 2/1,
David Reilly (Westmanstown) bt Arthur Pierse Jnr (Ballykisteen) 4/3,
Tristan O’Rourke (Nenagh) bt Mark Reck (Lucan) 1H,
David O’Driscoll (Ballybunion) bt Liam Mulligan (Stackstown) 5/4,
James Monaghan (The Island) bt Alan Meskell (Tipperary) 7/5,
Alec Dignam (Skerries) bt Ronan Purcell (Abbeyleix) 1H,
Edward Stack (Ballybunion) bt John Keating (Kinsale) 4/3,
Darragh Coughlan (The Royal Dublin) bt Ross O’Sullivan (Fota) 4/2,
Mark Timmons (Mount Wolsley) bt Damien Glynn (Galway) 1H,
Padraig O’Rourke (Kilkenny) bt Gary McGrane (The Royal Dublin) 1H,
Pio O’Leary (Lucan) bt Donal O’Donovan (Bandon) 6/5

Third Quarter
Graham Nugent (Kilkenny) bt David Murray (Skerries) 2H,
Shane Larkin (Westport) bt Brendan Delaney (Nenagh) 8/7,
Keith Crowley (Lee Valley) bt David Carroll (Grange) 1H,
Des O’Rourke (Clonmel) bt Paul O’Neill (Shannon) 20th,
Mark Ryan (Grange) bt Warren Kelly (Killeen) 2/1,
Adrian Wynne (Strandhill) bt Sean Coyne (Athenry) 4/2,
Patrick Collier (Lahinch) bt Keith Egan (Curragh) 2H,
Evan Long (Thurles) bt Billy Fitzpatrick (Headfort) 21st,
Thomas Neenan (Lahinch) bt Thomas Fay (Rush) 6/5,
Craig Martin (Kilkenny) bt Declan Loftus (Swinford) 1H,
John Waldron (Muskerry) bt Niall O’Reilly (Clonmel) 3/2,
Liam Ashby (Killerig Castle) bt Roy Clarke (Douglas) 4/3,
Shane Walsh (Killeen) bt David Kelleher (Portmarnock) 1H,
Alan Harty (West Waterford) bt Barry Reddan (Co Louth) 5/4,
Gerard Kelly (Co Louth/UCD) bt Ian Morrison (Lahinch) 2/1,
John Greene (Carlow/UCD) bt Enda Maguire (Seapoint) 3/2

Fourth Quarter
George Mellerick (Fota) bt Geoff Lenehan (Portmarnock) 21st,
John G Kavanagh (Castletroy) bt Gordian Barry (Muskerry) 3/2,
Sean Morrison (City of Derry) bt M P O’Brien (Charlesland) 3/2,
David Scully (Galway) bt Shane Smyth (Co Louth) 1H,
Mark Reynolds (Dromoland) bt Matthew Welsh (Knock) 2/1,
Liam Brady (The Royal Dublin) bt Ed Hickey (Shannon) 2/1,
Brendan Walton (The Island) bt Stephen Walsh (Baltinglass) 3/2,
Andrew Kelly (Charleville) bt Stephen Brady (Co Sligo) 1H,
Donal Hogan (Killeen) bt David Conway (Portmarnock) 20th,
Jack Pierse (Grange) bt Kevin Stack (Dungarvan) 2/1,
Anthony Byrne (Westmanstown) bt Thomas O’Flynn (Fota) 19th,
Stephen Webster (Castle) bt Fergal O’Sullivan (Tralee) 4/3,
Stephen Moloney (Castletroy) bt Eoghan Long (Monkstown) 1H,
Ian O’Rourke (Cork) bt Niall Goulding (Portmarnock) 3/2,
Cormac Finn (Douglas) bt Thomas Fox (Mt Temple) 3/2,
Daniel Hallissey (Muskerry) bt Jason Tobin (Carrick-On-Suir) 1H