2009 Fota Island Lisa Maguire (Slieve Russell) beat Mary Dowling (New Ross) 5/4

2008 Westport Leona Maguire beat Lisa Maguire (Slieve Russell) 3/2

2007 Lahinch Karen Delaney (Carlow) beat Marian Riordan (Tipperary) 3/2

2006 The European Club Tricia Mangan (Ennis) beat Martina Gillen (Beaverstown) 2/1

2005 Portsalon Tricia Mangan (Ennis) beat C. Tucker (Limerick)

2004 The Island D. Smith (Co. Louth) beat T. Delaney (Carlow)

2003 Donegal M. Gillen (Beaverstown) beat M. Dunne (Skerries)

2002 Cork R. Coakley (Carlow) beat A. Coffey (Warrenpoint)

2001 The European Club A. Coffey (Warrenpoint) beat C. Coughlan (Cork)

2000 Co Louth A. Coffey (Warrenpoint) beat S. O’Brien (nee Fanagan) (Milltown)

1999 Carlow C. Coughlan (Cork) beat E. R. Power (nee McDaid) (Kilkenny)

1998 Clandeboye L. Behan (The Curragh) beat O. Purfield (Co. Louth)

1997 Enniscrone S. Fanagan (Milltown) beat E. R. Power (Kilkenny)

1996 Tramore B. Hackett (Castletroy) beat L. Behan (The Curragh)

1995 Cork E. R. Power (Kilkenny) beat S.O’Brien Kenney (Grange)

1994 Co Sligo L. Webb (Carindhu) beat H. Kavanagh (Grange)

1993 Royal Belfast E. Higgins (Douglas) beat A. Rogers (The Island)

1992 Co Louth E. R. Power (Kilkenny) beat C. Hourihane (Woodbrook)

1991 Ballybunion C. Hourihane (Woodbrook) beat E. R. McDaid (Skibbereen)

1990 The Island E. R. McDaid (Skibbereen) beat L. Callen (Fortwilliam)

1989 Westport M. McKenna (Donabate) beat C. Wickham (Lay & Bettystown)

1988 Tramore L. Bolton (Cairndhu) beat E. Higgins (Douglas)

1987 Lahinch C. Hourihane (Woodbrook) beat C. Hickey (Milltown)

1986 Castlerock T. O’Reilly (Grange) beat E. Higgins (Douglas)

1985 Waterville C. Hourihane (Woodbrook) beat M. McKenna (Donabate)

1984 Co Sligo C. Hourihane (Woodbrook) beat M. Madill (Portstewart)

1983 Cork C. Hourihane (Woodbrook) beat V. Hassett (Ennis)

1982 Royal Portrush M.McKenna (Donabate) beat M. Madill (Portstewart)

1981 Laytown & Bettystown M.McKenna (Donabate) beat M. Kenny (Castle)

1980 Lahinch C. Nesbitt (Knock) beat C. Hourihane (Woodbrook)

1979 Donegal M. McKenna (Donabate) beat C. Nesbitt (Knock)

1978 Grange M.Gorry (Grange) beat I. Butler (Elm Park)

1977 Ballybunion M. McKenna (Donabate) beat R. Hegarty (Bandon)

1976 Co Sligo C. Nesbitt (Knock) beat M. McKenna (Donabate)

1975 Tramore M. Gorry (Baltinglass) beat E. Bradshaw (Kilkenny)

1974 Lahinch M. McKenna (Donabate) beat V. Singleton

1973 Bundoran M. Mooney (Forrest Little) beat M. McKenna (Donabate)

1972 Killarney M. McKenna (Donabate) beat I. Butler (Elm Park)

1971 Co Louth E. Bradshaw (Clontarf) beat M. Mooney

1970 Royal Portrush P. Garvey (Co. Louth) beat M. Earner

1969  Ballybunion  M. McKenna (Donabate)  D.V.Hickey  

1968  Lahinch  E. Bradshaw (Clontarf)  M. McKenna  

1967  Castlerock  G. Brandom (Dunstable Downs)  P. O’Sullivan  

1966  Rosslare  E. Bradshaw (Clontarf)  P. O’Sullivan  

1965  Mullingar  E. Purcell (Milltown)  P. O’Sullivan  

1964  Portrush  Z. Fallon (Douglas)  P. O’Sullivan  

1963  Killarney  P. Garvey (Co. Louth)  E. Barnett  

1962  Co. Louth  P. Garvey (Co. Louth)  M. Earner  

1961  Newcastle  P. G. MacCann (Tullamore)  A. Sweeney  

1960  Cork  P. Garvey (Co. Louth)  P.G. MacCann  

1959  Lahinch  P. Garvey (Co. Louth)  H. Cohoun  

1958  Carlow  P. Garvey (Co. Louth)  Z. Fallon  

1957  Portrush  P. Garvey (Co. Louth)  P. G. McCann  

1956  Killarney  P.O’Sullivan (Tramore)  J. Hegarty  

1955  Co. Sligo  P. Garvey (Co. Louth)  A. O’Donohoe  

1954  Portmarnock  P. Garvey (Co. Louth)  H. Glendinning  

1953  Rosslare  P. Garvey (Co. Louth)  J. Hegarty  

1952  Newcastle  D. Foster (Balmoral)  P. G. MacCann  

1951  Ballybunion  P. Garvey (Co. Louth)  D. Foster  

1950  Co. Sligo  P. Garvey (Co. Louth)  J. Marks  

1949  Co. Louth  K. Smye  (Tullamore)  J. Beck  

1948  Rosslare  P. Garvey (Co. Louth)  V. Reddan  

1947  Portrush  P. Garvey (Co. Louth)  K. Smye  

1946  Lahinch  P. Garvey (Co. Louth)  V. Reddan  

1940-45  No Championships – War  

1939  Bundoran  C. MacCeagh (Lurgan)  E. Gildea  

1938  Portmarnock  J. Beck (Royal Portrush)  B. Jackson

1937  Portrush  H. Glendinning (Royal Portrush)  E. L. Kidd

1936  Ballybunion  C. Tiernan (Co. Louth)  S. Moore

1935  Rosapenna  D. Ferguson (Royal Co.Down)  Miss Ellis

1934  Portmarnock  P. Sherlock (Hermitage)  J. B. Walker

1933  Newcastle  Miss Pentony (Hermitage)  F. Blake

1932  Ballybunion  B. J. Latchford (Tralee)  D. Ferguson

1931  Co. Sligo  Miss Pentony (Hermitage)  Mrs Todd

1930  Portmarnock  J.B.Walker (Berkshire)  J.F.Jameson

1929  Rosapenna  Mrs Hall (Foxrock)  I. Taylor

1928  Cork  Mrs Dwyer (Cork)  Mrs Clarke

1927  Royal Dublin  M.McLoughlin (Kingstown)  Miss Blake

1926  Newcastle  P. Jameson (The Island)  C. H. Murland

1925  Lahinch  J. Jackson (The Island)  F. Jameson

1924  Castleknock  C. Thornton (North West)  G. Hewett

1923  Portmarnock  J. Jackson (The Island)  Mrs Babington

1922  Newcastle  C. Gotto (Kingstown)  M. R. Hirsch

1921  Hermitage  N.Stuart‑French (Little Island)  M. B. FitzGibbon

1920  Portrush  J. Jackson (The Island)  R. A. Craie

1919  Portmarnock  J. Jackson (The Island)  M. C. Alexander

1915-18  No Championships - Great War  

1914  Castleknock  J. Jackson (The Island)  K. Meldon  

1913  Lahinch  J. Jackson (The Island)  Miss Harrison  

1912  Portsalon  Miss Harrison (The Island)  Mrs Craie  

1911  Malahide  Miss Harrison (The Island)  F. Walker‑Leigh  

1910  Newcastle  Miss Harrison (The Island)  Miss Magill  

1909  Lahinch  Miss Orby (Co. Sligo)  V. Hazlet  

1908  Portrush  M. Hezlet (Royal Portrush)  F. Hezlet

1907  Royal Dublin  F. Walker‑Leigh (Foxrock)  Mrs FitzGibbon

1906  Newcastle  M. Hezlet (Royal Portrush)  F. Hezlet

1905  Portsalon  M. Hezlet (Royal Portrush)  F. Hezlet

1904  Lahinch  M. Hezlet (Royal Portrush)  F.Walker‑Leigh

1903  Portrush  R. Adair (Killymoon)  V. Hezlet

1902  Newcastle  R. Adair (Killymoon)  M. E. Stuart

1901  Portmarnock  R. Adair (Killymoon)  F.Walker‑Leigh

1900  Portrush  R. Adair (Killymoon)  E. Hezlet

1899  Newcastle  M. Hezlet (Royal Portrush)  R. Adair

1898  Malone  Miss Magill (Royal Co.Down)  M. Hezlet

1897  Royal Dublin  N. Graham (Royal Co.Down)  Miss Magill

1896  Newcastle  N. Graham (Royal Co.Down)  E. Brownrigg

1895  Portrush  Miss Cox (Royal Portrush)  Miss MacLaine

1894  Carnalea  Miss Mulligan (Royal Belfast)  N. Graham