Irish Golf Desk
0
Irish Golf Desk
Golf news and features
0

South of Ireland 1995

Sponsored by Bank of Ireland

Final - Wednesday, August 2

Jody Fanagan (Milltown) bt Pádraig Harrington (Stackstown) 1 hole

Semi-finals - Wednesday, August 2

Pádraig Harrington (Stackstown) bt Gary Murphy (Kilkenny) 2 and 1;

Jody Fanagan (Milltown) bt Pat Murray (Tipperary) at 19th.

Quarter-finals - Tuesday, August 1

  1. G Murphy (Kilkenny) bt P Lyons (Cork) 4 and 2
  2. P Harrington (Stackstown) bt B Omelia (Newlands) 1 hole; 
  3. J Fanagan (Milltown) bt J Langan (Castlebar) at 20th
  4. P Murray (Tipperary) bt SD Moloney (Castletroy) 3 and 2.

Fifth round - Tuesday, August 1

  1. G Murphy (Kilkenny) bt P  Lawrie (Newlands) 3 and 2
  2. P Lyons (Cork) bt N McGrane (Royal Dublin) 6 and 5
  3. B Omelia (Newlands) bt E Power (Tramore) 5 and 4
  4. P Harrington (Stackstown) bt GM O'Sullivan (Tralee) 2 and 1.
  5. J Fanagan (Milltown) bt C Barry (Tramore) 7 and 6
  6. J Langan (Castlebar) bt R Coughlan (Birr) 2 and 1.
  7. SD Moloney (Castletroy) bt K Nolan (Bray) 1 hole:
  8. P Murray (Tipperary) bt G Spring (Tralee) 2 holes.

Fourth round - Monday, July 31

  1. G. Murphy (Kilkenny) bt P. O'Rourke (Kilkenny) 5 and 4;
  2. P. Lawrie (Newlands) bt D. Snow (Portmarnock) 2 and 1;
  3. N. McGrane (Royal Dublin) bt J. Brady (Edenderry) 4 and 3;
  4. P. Lyons (Cork)bt E. Brady (Royal Dublin) 2 and 1;
  5. B. Omelia (Newlands) bt J. Kavanagh (Castletroy) at 21st;
  6. E. Power (Tramore) bt T. Corridan (Castletroy) 5 and 4;
  7. G.M. O'Sullivan (Tralee) bt K. Bornemann (Douglas) 5 and 4;
  8. P. Harrington (Stackstown) bt D. Coyle (Dundalk) 7 and 6;
  9. J. Fanagan (Milltown) bt G. O'Flaherty (Cork) 6 and 5;
  10. C. Barry (Tramore) bt D. Finn (Mallow) 2 and 1;
  11. J. Langan (Castlebar) bt K. Kearney (Co Sligo) 1 hole;
  12. R. Coughlan (Birr) bt W. Rice (Limerick) 3 and 2;
  13. K. Nolan (Bray) bt A. Morrow (Portmarnock) 3 and 2;
  14. S. Moloney (Castletroy) bt P. McGilloway (Hermitage) 2 and 1;
  15. G. Spring (Tralee) bt D. Conway (Portmarnock) 3 and 2;
  16. P. Murray (Tipperary) bt T. Nolan (Galway) 3 and 2.

Third round - Monday, July 31

(First quarter)

  1. G. Murphy (Kilkenny) bt M. Dowd (Galway) at 19th;
  2. P. O'Rourke (Kilkenny) bt D. Sugrue (Killarney) 5 and 3;
  3. D. Snow (Portmarnock) bt C. McElderry (Royal Portrush) 2 and 1;
  4. P. Lawrie (Newlands) bt G. Lunny (Naas) 4 and 3;
  5. N. McGrane (Royal Dublin) bt N. Howley (Ballinasloe) 5 and 4;
  6. J. Brady (Edenderry) bt J. Hutchinson (Royal Dublin) 1 hole;
  7. P. Lyons (Cork) bt K. Maher (Limerick) 2 and 1;
  8. E. Brady (Royal Dublin) bt K. OFlaherty (Cork) 4 and 3.

(Second quarter)

  1. B. Omelia (Newlands) bt B. Ronan (Co Louth) 4 and 3;
  2. J. Kavanagh (Castletroy) bt D. Dunne (Co Sligo) at 19th;
  3. T. Corridan (Castletroy) bt D. Coughlan (Douglas) 4 and 3;
  4. E. Power (Tramore) bt E. O'Sullivan (Island) 2 and 1;
  5. G.M. O'Sullivan (Tralee) bt M. Sinclair (Knock) 1 hole;
  6. K. Bornemann (Douglas) bt M.F. Morris (Portmarnock) 1 hole;
  7. D. Coyle (Dundalk) bt E. McMenamin (Ballybofey) 2 and 1;
  8. P. Harrington (Stackstown) bt D. Costello (Patterson River, Australia) 6 and 4.

(Third quarter)

  1. J. Fanagan (Milltown) bt E. Browne (Kilkenny) 2 holes;
  2. G. O'Flaherty (Cork) bt F. Gannon (Skerries) 2 holes;
  3. C. Barry (Tramore) bt B. Reddan (Co Louth) 3 and 2;
  4. D. Finn (Mallow) bt A.D. Pierse (Tipperary) 2 holes;
  5. K. Kearney (Co Sligo) bt G. Bray (Co Louth) 6 and 5;
  6. J. Langan (Castlebar) bt D. Dudley (Douglas) 5 and 4;
  7. W. Rice (Limerick) bt J. Law (East Cork) 2 and 1;
  8. R. Coughlan (Birr) bt D. O'Herlihy (Douglas) 4 and

(Fourth quarter)

  1. K. Nolan (Bray) bt P. Gaw (Foxrock) 3 and 2;
  2. A. Morrow (Portmarnock) bt P. Cowley (Cork) 6 and 5;
  3. S. Moloney (Castletroy) bt M. O'Kelly (Limerick) 2 and 1;
  4. P. McGilloway (Hermitage) bt C. McMonagle (Gweedore) 2 and 1;
  5. G. Spring (Tralee) bt F. Deasy (Killarney) 2 and 1;
  6. D. Conway (Portmarnock) bt S. Coyne (Killarney) 2 and 1;
  7. T. Nolan (Galway) bt S. Heavey (Castlerea) at 20th;
  8. P. Murray (Tipperary) bt G. Vaughan (Limerick) 3 and 2.

Second round - Sunday, July 30

(First quarter)

  1. G. Murphy (Kilkenny) bt B. Frost (Castlebar) 5 and 4;
  2. M. Dowd (Galway) bt S. Carter (Mountrath) 3 and 2;
  3. P. O'Rourke (Kilkenny) bt D.F. Nagle (Kilrush) 4 and 3;
  4. D. Sugrue (Killarney) bt N. Fox (Portmamock) 4 and 3;
  5. C. McElderry (Royal Portrush) bt J. Grey (Bodenstown) 3 and 2;
  6. D. Snow (Portmamock) bt M. Feane (Limerick) 3 and 1;
  7. G. Lunny (Naas) bt P. Ruane (Rathdowney) 5 and 3;
  8. P. Lawrie (Newlands) bt P. Benson (Castlebar) 4 and 2;
  9. N. Howley (Ballinasloe) bt A. McCormick (Scrabo) 2 and 1;
  10. N. McGrane (Royal Dublin) walk over, K. Kenny (Castlecomer) scr;
  11. J. Brady (Edenderry) bt D. Hunt (Nenagh) 2 and 1;
  12. J. Hutchinson (Royal Dublin) bt D. Conway (Mallow) 5 and 4;
  13. K. Maher (Limerick) bt S. McPartand (Greenore) 2 and 1;
  14. P. Lyons (Cork) bt P. Murphy (Killarney) 5 and 3;
  15. K. O'Flaherty (Cork) bt G. Murphy (Monkstown) 3 and 2;
  16. E. Brady (Royal Dublin) bt A. Spring (Tralee) 3 and 2.

(Second quarter)

  1. B. Omelia (Newlands) bt P. Slattery (Portmamock) 5 and 4;
  2. B. Ronan (Co Louth) bt P. Byrne (Nenagh) 3 and 2;
  3. J. Kavanagh (Castletroy) bt G. O'Donovan (Royal Dublin) 1 hole;
  4. D. Dunne (Co Sligo) bt J. Joyce (Borris) 4 and 3;
  5. T. Corridan (Castletroy) bt K. Canty (Douglas) 1 hole;
  6. D. Coughlan (Douglas) bt N. Pyne (Ennis) 2 and 1;
  7. R. Kelly (Athy) bt E. O'Sullivan (Island) 4 and 2;
  8. E. Power (Tramore) bt M. Quinn (Ballinasloe) 1 hole;
  9. M. Sinclair (Knock) bt S.J. Dargan (Hermitage) 3 and 2;
  10. G.M. O'Sullivan (Tralee) bt D. McDonald (Kilkenny) at 19th;
  11. M.F. Morris (Portmamock) bt R. Hennessy (Ennis) 1 hole;
  12. K. Bomemann (Douglas) bt T. Dennehy (Monkstown) 2 and 1;
  13. D. Coyle (Dundalk) bt J. Kane Nash (Royal Dublin) 4 and 3;
  14. E. McMenamin (Ballybofey) bt M. Kemmy (Limerick) 5 and 4;
  15. D. Costello (Patterson River Australia) bt N. O'Carroll (Athlone) 2 holes;
  16. P. Harrington (Stackstown) bt P. Mclnerney (Milltown) 4 and 3.

(Third quarter)

  1. J. Fanagan (Milltown) bt K. O'Keeffe (Mallow) 2 and 1;
  2. E. Browne (Kilkenny) bt P. O'Looney (Tralee) 1 hole;
  3. F. Gannon (Skerries) bt G. Scanton (Ballybunion) 2 and 1;
  4. G. O'Flaherty (Cork) bt T. Rice (Limerick) 2 and 1;
  5. C. Barry (Tramore) bt S. Quinlivan (Ballybunion) 1 hole;
  6. B. Reddan (Co Louth) bt S. Browne (Hermitage) 1 hole;
  7. O. Finn (Mallow) bt E. McCarton (Greenore) at 19th;
  8. A.D. Pierse (Tipperary) bt G. Hogan (Kilkenny) 2 and 1;
  9. K. Kearney (Co Sligo) bt J. Curran (Mount Juliet) 6 and 5;
  10. G. Bray (Co Louth) bt R. Conway (Portmamock) 3 and 1;
  11. D. Dudley (Douglas) bt A. Meskell (Tipperary) at 19th;
  12. J. Langan (Castlebar) bt D. Branigan (Seapoint) 1 hole;
  13. J. Law (East Cock) bt N. Crimmins (Co Louth) 1 hole;
  14. W. Rice (Limerick) bt M. Horan (Birr) 1 hole;
  15. D. O'Heriihy (Douglas) bt D. Maguire (Douglas) 4 and 3;
  16. R. Coughlan (Birr) bt A. Gallagher (Nenagh) 5 and 4.

(Fourth quarter)

  1. K. Nolan (Bray) bt J. Geraghty (Woodbrook) 6 and 5;
  2. P. Gaw (Foxrock) bt J. Sugrue (Killarney) 1 hole;
  3. A. Morrow (Portmamock) bt M. Barrett (Lahinch) 4 and 3;
  4. P. Cowley (Cork) bt J. Whittington (Santa Maria) 4 and 3;
  5. S.D. Moloney (Castletroy) bt J. FttzgeraJd (Limerick) 2 and 1;
  6. M. O'Kelly (Limerick) bt M. McGinley (Grange) 4 and 3;
  7. C. McMonagle (Gweedore) bt V. Nevin (Limerick) 4 and 3;
  8. P. McGilloway (Hermitage) w/o J. Stahl (USA) absent;
  9. G. Spring (Tralee) bt D. Gallagher (Limerick) 3 and 2;
  10. F. Deasy (Killarney) bt G. Sproule (Co Sligo) 2 and 1;
  11. D. Conway (Portmarnock) bt P. Nolan (Limerick) 4 and 3;
  12. S. Coyne (Killarney) bt P. Sheehan (Castletroy) 1 hole;
  13. T. Nolan (Galway) bt F. Maher (Nenagh) 3 and 2;
  14. S. Heavey (Castlerea) bt J. Rice (Athlone) 3 and 2;
  15. G. Vaughan (Limerick) bt N. Handley (Forrest Little) 5 and 4;
  16. P. Murray (Tipperary) bt D. Mclnerney (Lahinch) 5 and 4.

First round - Saturday, July 29

(First quarter)

  1. B Frost (Casllebar) wo JP Fitzgerald (Co Loulh) scr
  2. M Dowd (Galway) bt M Eager (Lucan) at 20th;
  3. DF Nagle (Kilrush) bt P Shallow (Tuam) 6/5;
  4. D Sugrue (Killarney) bt R Fitzgerald (Limerick) 1h;
  5. J Grey (Bodenstown) bt D Crowley (Thurles) 2/1;
  6. M Feene (Limerick) bt G Cullen (Beaverslown) 1h;
  7. P Ruane (Ralhdowney) bt M Holohan (Waterlord) 2/1;
  8. P Benson (Castlebar) bt C Mallon (North West) 1h;
  9. N Howley (Ballinasloe) bt T Mickey (Charleville) 3/2;
  10. N McGrane (Royal Dublin) wo. P Magee (Lurgan) scr;
  11. D Hunt (Nenagti) bt K McCarthy (Kinsale) 5/4;
  12. D Conway (Mallow) bt R Leonard (Banbridge) 2/1;
  13. K Maher (Limerick) bt D Quilligan (Elm Park) 3/2;
  14. P Murphy (Killarney) bl L Brady (Royal Dublin) 5/4;
  15. K O'Flaherty (Cork) bt F Holland (Galway) 2/1;
  16. A Spring (Tralee) bt J Carroll (Bandon) 2/1).

(Second quarter)

  1. P Slattery (Portmarnock) bt N Armstrong (Knock) 1h;
  2. B Ronan (Co Loulh) bt T Ford (Co Sligo) 2/1;
  3. G O'Donovan (Royal Dublin) bt P O'Boyle (Athlone) 4/3;
  4. J Joyce (Borris) bl JR Greaser (Huntersgreen) 5/4;
  5. K Canty (Douglas) bt D McSweeney (Charleville) 2/1;
  6. D Coughlan (Douglas) bt N Kelly (Alhlone) 6/5;
  7. R Kelly (Alhy) bt E Haugh (Castletroy) 2/1;
  8. M Ouinn (Ballinasloe) bt D Bullort (Milltown) at 19th;
  9. S Dargan (Hermitage) bt P Bray (Metropolitan) 2/1;
  10. G O'Sullivan (Tralee) bt J Doyle (Lahinch)
  11. R Hennessy (Ennis) bt A O'Shea (Elm Park) 4/2;
  12. I Dennehy (Monkstowh) bt P King (Kilrush) 2/1
  13. J Kane-Nash (Royal Dublin) bt M Harney (Portumna) 5/3;
  14. M Kemmy (Limerick) bt M Galvin (Limerick) 4/3
  15. N O'Carroll (Athlone) bt D O'Shaughnessy (Adare Manor) 3/1
  16. P Mclnerney (Miillown) w/o G Reeves (Limerick) scr.

(Third quarter)

  1. K O'Keeffe (Mallow) bt S Horgan (Monkstown) 2/1;
  2. E Browne (Kilkenny) bt M Pierse (Tipperary) lh
  3. G Scanlon (Ballybunion) bt D Morris (Limerick) 5/4 ;
  4. T Rice (Limerick) bt K McGrath (Porlmarnock) 5/4
  5. C Barry (Tramore) wo. A Moran (Claremorris) scr
  6. B Reddan (Co Louth) bt E McMahon (Lahinch) 4/3;
  7. E McCartan (Greenore) bt P Coyne (European) 6/5;
  8. G Hogan (Kilkenny) bt P Wallace (Mullingar) 3/2;
  9. J Curran (Mount Juliet) bt P Collier (Limerick) 2/1;
  10. G Bray (Co Louth) bt N Ruane (Grange) 2h
  11. D Dudley (Douglas) bt C Cunningham (Mullingar) 1h;
  12. J Langan (Casllebar) bt J Carew (Limerick) 3/1;
  13. N Cummins (Co Louth) bt D McSweeney (Galway) 1h;
  14. W Rice (Limerick) bt R Roark (Greenhurst, USA) 4/3;
  15. D O'Herlihy (Douglas) bt J Foley (Lahinch) 2/1;
  16. A Gallagher (Nenagh) bt M Kelly (Bodenstown) 5/4.

(Fourth quarter)

  1. J Geraghty (Woodbrook) bt A Hyland (Forrest Little) 4/3;
  2. J Sugrue (Killarney) bt L Harrrington (Adare Manaor) 7/6;
  3. M Barrett (Lahinch) bt J McVeigh (Carlow) 1h;
  4. P Cowley (Cork) w/o Cathal McMonagle (Dunfanaghy) scr;
  5. J Fitzgerald (Limerick) w/o I Wallace (Crow Wood, England) scr;
  6. M O'Kelly (Limerick) bt J Hoey (Ennis) 5/4;
  7. V Nevin (Limerick) bt S Nayagam (Tullamore) 6/5;
  8. P McGilloway (Hermitage) bt JP Dolan (Bailybunion) 1h;
  9. D Gallagher (Limerick) bt J O'Brien (Milltown) 2/1;
  10. G Sproule (Co Sligo) bt W Leggett (Island) 5/3;
  11. P Nolan (Limerick) bt B Smyth (Mourne) 1h;
  12. S Coyne (Killarney) bt J Mahony (Portmarnock) 2/1;
  13. F Maher (Nenagh) bt D Connolly (Douglas) 5/4
  14. J Rice (Athlone) bt T Brannock (Newlands) 5/4;
  15. G Vaughan (Limerick) bt P Mulcare (Tralee) 1h;
  16. D Mclnerney (Lahinch) bt E Connolly (Portmarnock) 4/3.