West of Ireland tee-times
 The 17th at County Sligo

The 17th at County Sligo

Royal Dublin's Barry Anderson will tee off his defence of the West of Ireland Championship on the fearsome 17th at Rosses Point.

The Sligo native will be joined on the tee for the 9 am shotgun start Rosslare's John Brady and Castle's Alex Gleeson while last year's runner-up, Jack Pierse, is out in the afternoon wave for the 2 pm start.

The Portmarnock man is in the second group out on the par-five 12th at 2.10pm with Stuart Carter from The Heritage and 2016 champion Jonathan Yates.

The leading 64 players are 36 holes will go through the matchplay stages, which begin on Sunday, culminating with the final on Tuesday afternoon.

West of Ireland Amateur Open, sponsored by Radisson Blu Hotel & Spa Sligo, (Par 71)

Qualifying, 36 Hole Stroke Play, Top 64 players (ties decided by countback)

Tee-times

Friday (Hole) Saturday (Hole)

Early/Late

  • 09:00 (1) 14:00 (1) David Brady (Co. Sligo), Shane Underwood (Co. Sligo), Ben Best (Rathmore);
  • 09:00 (2) 14:00 (2) Marcus Looby (Greystones), Sean Desmond (Monkstown), Gerard Dunne (Co. Louth);
  • 09:00 (3) 14:00 (3) Jack Blake (The Island), Jordan Logue (Hilton Templepatrick), Seamus Cullen (Slieve Russell);
  • 09:00 (4) 14:00 (4) Joe Lyons (Galway), Charlie Dawson (Tramore), TJ Ford (Co. Sligo);
  • 09:10 (4) 14:10 (4) Evan Farrell (Ardee), Gary Collins (Rosslare), Niall Hearns (Mountrath);

  • 09:00 (5) 14:00 (5) Theo Coffey (Slieve Russell), Michael Joseph Kennelly (Galway Bay), Andrew Hickey (Ballyhaunis);

  • 09:00 (6) 14:00 (6) Barry Daly (Edmondstown), Paul Coughlan (Castleknock), Richard Knightly (The Royal Dublin);

  • 09:10 (6) 14:10 (6) Cian Geraghty (Laytown & Bettystown), Fergal Kennedy (The Island), Joseph Byrne (Baltinglass);

  • 09:00 (7) 14:00 (7) Reece Black (Hilton Templepatrick), Keith Egan (Carton House), Noel Crawford (Mourne);

  • 09:00 (8) 14:00 (8) Ian Kettyle (Rathmore), Paraic Connolly (Killeen Castle), Sean Flanagan (Co. Sligo);

  • 09:00 (9) 14:00 (9) Harry Gillivan (Westport), Conor Ryan (Dun Laoghaire), Robert Brazill (Naas);

  • 09:00 (10) 14:00 (10) Allan Hill (Athenry), James Fox (Portmarnock), Philip Kelly (Co. Armagh);

  • 09:00 (12) 14:00 (12) Jamie Fletcher (Warrenpoint), Paul Buckley (Memorial, USA), David Kitt (Athenry);

  • 09:10 (12) 14:10 (12) Alan Gaynor (Co. Sligo), John Greene (Portmarnock), Shaun Carter (The Royal Dublin);

  • 09:00 (13) 14:00 (13) Hugh Foley (The Royal Dublin), SB Garrett (Portstewart), Dylan Brophy (Castleknock);

  • 09:00 (14) 14:00 (14) Ross Kelly (Galway Bay), Fraser Carr (Kirkistown Castle), Robbie Hynes (The Royal Dublin);

  • 09:00 (15) 14:00 (15) Jamie Knipe (Royal Portrush), Jack Doherty (Carton House), Cian Feeney (Co. Sligo);

  • 09:00 (16) 14:00 (16) Max Kennedy (The Royal Dublin), Gavin Fitzmaurice (Balcarrick), Charlie Denvir (Elm Park);

  • 09:00 (17) 14:00 (17) John Brady (Rosslare), Alex Gleeson (Castle), Barry Anderson (The Royal Dublin);

  • 09:00 (18) 14:00 (18) Geoff Lenehan (Portmarnock), Ryan McNeilis (Fintona), Jack Madden (Royal Portrush);

  • 09:10 (18) 14:10 (18) Gerard Copeland (Ardglass), William Small (Tandragee), Stephen Barker (Mourne).

Late/Early

  • 14:00 (1) 09:00 (1) Marc Nolan (Dun Laoghaire), David Reddan Jnr (Nenagh), Jack Mc Donnell (Forrest Little);
  • 14:00 (2) 09:00 (2) Robbie Pierse (Grange), Thomas O’Connor (Athlone), Ruairi O’Connor (Co. Sligo); 
  • 14:00 (3) 09:00 (3) Tiarnan McLarnon (Massereene), Jason O’Leary (Dromoland), Peter O’ Keeffe (Douglas);
  • 14:00 (4) 09:00 (4) Odhran Maguire (Slieve Russell), Ryan Berkeley (Dun Laoghaire), Declan O’Neill (Carton House);
  • 14:10 (4) 09:10 (4) Thomas Neenan (Lahinch), Alex Maguire (Laytown & Bettystown), Jason Murphy (Greenore);
  • 14:00 (5) 09:00 (5) David McAleenon (Edenmore), Joseph Timlin (Dungannon), Michael Jnr Ryan (New Ross);
  • 14:00 (6) 09:00 (6) Eddie  McCormack (Galway Bay), Aaron Kearney (Castlerock), Gary McDermott (Carton House);
  • 14:10 (6) 09:10 (6) Jake Whelan (Newlands), William Russell (Clandeboye), Mark Power (Kilkenny);
  • 14:00 (7) 09:00 (7) Alan Lowry (Esker Hills), Paul Flynn (Tramore). Pat Murray (Clontarf);
  • 14:00 (8) 09:00 (8) Shane Mc Dermott (Co. Cavan), Brian Shally (Dromoland), Karl McCormack (Portarlington);
  • 14:00 (9) 09:00 (9) Aaron Marshall (Lisburn), John McCarthy (Stackstown), James McVicker (Knock);
  • 14:00 (10) 09:00 (10) Cian Daly (Castletroy), Jake Hapgood (Southerndown), Robert Moran (Castle);
  • 14:00 (12) 09:00 (12) Michael Shiel (Galway Bay), G Smyth (Clonmel), Kyle McCarron (North West);
  • 14:10 (12) 09:10 (12) Stuart Carter (The Heritage), Jonathan Yates (Naas), Jack  Pierse (Portmarnock);
  • 14:00 (13) 09:00 (13) Sean Ryan (The Royal Dublin), Ryan O’Doherty (Enniscrone), Ryan McKinstry (Cairndhu);
  • 14:00 (14) 09:00 (14) Andrew McCormack (Castletroy), Michael Sinclair (Knock), Jonathan Quinn (The Island);
  • 14:00 (15) 09:00 (15) Luke O’Neill (Connemara), Dwayne Mallon (Dungannon), Robin Dawson (Tramore);
  • 14:00 (16) 09:00 (16) Noel McGrane (The Royal Dublin), Shane O’Connor (Castlebar), Anthony McDaid (Palmerstown Stud);
  • 14:00 (17) 09:00 (17) Mark Morrissey (Co. Sligo), Gary McGrane (The Royal Dublin), Gavin McKenna (Donaghadee);
  • 14:00 (18) 09:00 (18) Colin Woodroofe (Dun Laoghaire), Peter McKeever (Castle), Paul O’Hanlon (Carton House);
  • 14:10 (18) 09:10 (18) Rory Williamson (Holywood), Jack Walsh (Castle), Desmond Morgan (Carton House).