West of Ireland field completed after marathon playoff

West of Ireland field completed after marathon playoff
 And they're off. Nine players head down the first at County Sligo in the Qualifier playoff for four spots.

And they're off. Nine players head down the first at County Sligo in the Qualifier playoff for four spots.

It took 25 holes - an 18-hole qualifier and seven extra holes — to decide the 20 names who join the exempt players in the 138 strong starting line up for the Radisson Blu sponsored West of Ireland Championship at County Sligo tomorrow.

Two over 73s for Peter Cummins, Stephen Brady, Nathan McCann and Allan Hill; 74s for Kevin Barry, Mark McKenna, Robert Abernethy; 75s for Alan Gaynor, Alan Considine and Andrew Dillon and 76s for Bob Loftus, Garth McManus, David McAleenon, Andrew Mulhall and Aaron Ryan earned them automatic berths.

Another 10 players finished on 77 and nine played off for four spots after Jamie Knipe, believing he had no chance of qualifying, headed home early and did not take part.

In the end, the four spots went to Eoin Murphy (Dundalk), Jordan Logue (Hilton Templepatrick), Thomas Neenan (Lahinch) and John Hadnett (Castletroy).

2017 West of Ireland Championship, Co Sligo

Round One (of two) Friday (64 qualify for matchplay on Sunday)

  1. (07:00/11:13) Charlie Denvir (Elm Park), Alan Considine (Lahinch), TJ Ford (Co. Sligo);

  2. (07:11/11:24) Marc McCormack (Ashbourne), David McAleenon (Lisburn), Stephen Brady (Galway); 

  3. (07:22/11.35) David Brady (Co. Sligo), Brian Shally (Dromoland), Allan Hill (Athenry); 

  4. (07:33/11:46) Alan Gaynor (Co. Sligo), Sean Burns (Dromoland), Bob Loftus (Lahinch);

  5. (07:44/11:57) Robert Abernethy (Dun Laoghaire), Mark McKenna (Dun Laoghaire), Steffan O'Hara (Co. Sligo);  

  6. (07:55/12:08) Peter Cummins (Lurgan), Shane Underwood (Co. Sligo), Nathan McCann (Lurgan); 

  7. (08:06/12:19) Ruairi O'Connor (Co. Sligo), Kevin Barry (Castlebar), Andrew Hickey (Ballyhaunis);  

  8. (08:17/12:30) Garth McManus (Co. Sligo), Andrew Dillon (Carrickfergus), Dave Lowry (Corrstown); 

  9. (08:28/12:41) Eoin O'Brien (Clontarf), Ross Dutton (Tandragee), Stefan Greenberg (Tandragee) 

  10. (08:39/12:52) Arthur Pierse Jnr (Ballykisteen), Anthony McDaid (Palmerstown), Jack Walsh (Castle); 

  11. (08:50/13:03) Ian Lynch (Rosslare), Thomas O'Connor (Athlone), Shane McDermott (Co. Cavan); 

  12. (09:01/13:14) Bryan Martin (Killymoon), Alexander Purdy (Ballyclare), Stephen Coulter (Warrenpoint); 

  13. (09:12/13:25) Seamus Cullen (Slieve Russell), Cathal Nolan (Galway), Jim Mulready (Castle); 

  14. (09:23/13:36) Hugh Foley (Royal Dublin), David Reddan Jnr (Nenagh), Marc McKinstry (Cairndhu); 

  15. (09:34/13:47) Evan Farrell (Ardee), Marcus Looby (Greystones), Andrew Morris (Belvoir Park); 

  16. (09:45/13:58) Karl McCarmack (Portarlington), Bryan McSweeney (Royal Dublin), Stephen Barker (Mourne); 

  17. (09:56/14:09) Jamie Fletcher (Warrenpoint), Thomas Neenan (Lahinch), David Foy (Laytown & Bettystown); 

  18. (10:07/14:20) Sean Desmond (Monkstown), Aaron Kearney (Castlerock), William Small (Tandragee); 

  19. (10:18/14:31) Rory Williamson (Holywood), William Russell (Clandeboye), Richard Knightly (Royal Dublin);

  20. (10:29/14:42) Declan Reidy (Co. Sligo), John Hadnett (Castletroy), Thomas Hackett (Royal Dublin); 

  21. (10:40/14:53) John Greene (Portmarnock), Andrew Mulhall (Waterford Castle), Paul Flynn (Tramore); 

  22. (10:51/15:04) Shane Hogan (Nenagh), Shane McGlynn (Portmarnock), Noel Crawford (Mourne);

  23. (11:02/15:15) Mark Morrissey (Co. Sligo), Aaron Ryan (Thurles), Alan Fahy (Dun Laoghaire);

  24. (11:13/07:00)Michael Sinclair (Knock), Rory Leonard (Banbridge), Eoin Murphy (Dundalk); 

  25. (11:24/07:11) Luke Donnelly (Kilkenny), Gavin Young (Nenagh), Dylan Brophy (Castleknock);

  26. (11:35/07:22) Darragh Smith (Castle), Hugh O'Hara (Fortwilliam), Andrew McCormack (Castletroy); 

  27. (11:46/07:33) Ted Collins (Dun Laoghaire), Joe Lyons (Galway), Jack Blake (The Island); 

  28. (11:57/07:44) Conor Ryan (Dun Laoghaire), Peter Kerr (Royal Portrush), Theo Coffey (Slieve Russell);

  29. (12:08/07:55) Eddie McCormack (Galway Bay), Shaun O'Connor (Luttrellstown Castle), Stuart Bleakley (Shandon Park);

  30. (12:19/08:06) Colin Woodroofe (Dun Laoghaire), Robbie Pierse (Grange), Alan Lowry (Esker Hills);

  31. (12:30/08:17) Cian Geraghty (Laytown & Bettystown), Matthew Fitzsimons (Ardglass), Michael Buggy (Castlecomer); 

  32. (12:41/08:28) Declan O'Neill (Carton House), Desmond Morgan (Carton House), SB Garrett (Portstewart);

  33. (12:52/08:39) Sean Ryan (Royal Dublin), Stephen Healy (Royal Dublin), Jack McDonnell (Forrest Little); 

  34. (13:03/08:50) Geoffrey Lenehan (Portmarnock), Aaron Grant (Dundalk), Dale Jackson (Massereene); 

  35. (13:14/09:01) Barry Anderson (Royal Dublin), Michael Ryan Jnr (New Ross), John Murphy (Kinsale) 

  36. (13:25/09:12) Robert Brazill (Naas), Gavin Fitzmaurice (Balcarrick), Shaun Carter (Royal Dublin);

  37. (13:36/09:23) Michael Reid (Galgorm Castle), Gerard Dunne (Co. Louth), Marc Nolan (Delgany);

  38. (13:47/09:34) James Sugrue (Mallow), G Smyth (Clonmel), Colin Fairweather (Knock);

  39. (13:58/09:45) Paul Coughlan (Moate), Jake Whelan (Newlands), Eanna Griffin (Waterford);

  40. (14:09/09:56) Ben Best (Rathmore), Jack Pierse (Portmarnock), Sean Flanagan (Co. Sligo);

  41. (14:20/10:07) Gavin McKenna (Fortwilliam), Daniel Holland (Castle), Jordan Logue (Hilton Templepatrick); 

  42. (14:31/10:18) Gary McDermott (Carton House), Jordan Hood (Galgorm Castle), Gary Collins (Rosslare); 

  43. (14:42/10:29) John-Ross Galbraith (Whitehead), Christoffer Bring (Næstved), Colm Campbell Jnr (Warrenpoint);

  44. (14:53/10:40) Caolan Rafferty (Dundalk), Daniel Murphy (Portarlington), Jonathan Yates (Naas); 

  45. (15:04/10:51) Ronan Mullarney (Galway), Robert Moran (Castle), Robert Cannon (Balbriggan); 

  46. (15:15/11:02) Tiarnan McLarnon (Massereene), Alex Gleeson (Castle), Conor O'Rourke (Naas).

18 hole qualifier, Co Sligo (Par 71), April 12

Detailed scores

Qualifiers

73 P Cummins (Lurgan); S Brady (Galway); N McCann (Lurgan); A Hill (Athenry)

74 K Barry (Castlebar); M McKenna (Dun Laoghaire); R Abernethy (Dun Laoghaire)

75 A Gaynor (Co. Sligo); A Considine (Lahinch); A Dillon (Carrickfergus)

76 B Loftus (Lahinch); G McManus (Co. Sligo); D McAleenon (Lisburn); A Mulhall (Waterford Castle); A Ryan (Thurles)

77 E Murphy (Dundalk); J Logue (Hilton Templepatrick); T Neenan (Lahinch); J Hadnett (Castletroy); 

Non-Qualifers following a 10-Man playoff for four remaining places

77 F Kennedy (The Island); P Carey (Nenagh); P Kane (Ashbourne);  M Murphy (Clandeboye);  J Knipe (Royal Portrush); C McCaughey (Dungannon)

78 C Dowling (Mallow); A Kerr (Clandeboye); J Maginn (Mourne); H Duggan (Kilkenny); M Kennelly (Athenry)
79 D Flynn (Carton House); J Conway (Donegal); N Mackell (Dundalk); A Keenan (Dundalk); S Heavey (Co. Sligo); C Melvin (Corrstown); M Burke (Galway); M Shiel (Athenry); H Gillivan (Westport); J Tuohy (Galway Bay); R Kelly (Tuam)

80 K Fitzsimons (Citywest Resort); J Madden (Dungannon); C Feeney (Co. Sligo); E McAleer (Omagh); M Downey (Edenmore); E Lisibach (Castlebar); R McCullough (Massereene); B Timlin (Galway); E Gaughan (Co. Sligo); N Carroll (Naas); J McLynn (Galway Bay)

81 J Sabir (Moate); T Malone (Co. Cavan); A Crowley (The Island); R Fitzpatrick (Naas); J Murphy (Greenore); M Healy (Kinsale); R Gordon (Donaghadee); A Duffy (Royal Tara); K Howard (Dromoland); K Lynch (Skibbereen); C McGoldrick (Enniscrone)

82 P Spratt (West Waterford); N Duggan (Dromoland); A Craven (Roscommon); M McKenna (Fortwilliam); M Hennelly (Galway); N Carroll (Athlone)

83 A Wynne (Strandhill); D Power (Goldcoast); L Bresnahan (Omagh); S Hughes (Killymoon); C Curran (Dundalk); S Irwin  (Wrag Barn (UK) )

84 J Temple (Portmarnock); M Burke (Tuam); J McQuaid (Rossmore); R Corry (Clandeboye)

85 C Pilkington (Cloverhill); P Cox (Strandhill)

86 N Conway (Grange ); W Byrne (Baltinglass ); E Glynn (Lahinch)

87 F Dunne (Co. Cavan); M D'arcy Jnr (Oughterard)

89 L Connolly (Wexford)

92 D Pilkington (Cloverhill)

DQ J Keane (Lahinch); R Newell (Dundalk); N Sexton (Lahinch)

NR T Bree (Westport); D O'Leary (Dromoland); G Fitzpatrick (Naas).