Irish Golf Desk
0
Irish Golf Desk
Golf news and features
0

West of Ireland 2015

SPONSORED BY RADISSON BLU HOTEL AND SPA, SLIGO

FINAL, TUESDAY APRIL 7

Dermot McElroy (Ballymena) bt Eanna Griffin (Waterford) 4/3

 

SEMI-FINALS, TUESDAY APRIL 7

Eanna Griffin (Waterford) bt Richard Bridges (Stackstown) 4/3

Dermot McElroy (Ballymena) bt Sean Flanagan (Co Sligo) 1 hole

 

QUARTER-FINALS, MONDAY APRIL 6

Eanna Griffin (Waterford) bt Stephen Healy (Carton House) 3/2

Richard Bridges (Stackstown) bt Tiarnan McLarnon (Massereene) 4/2

Sean Flanagan (Co Sligo) bt Robbie Cannon (Balbriggan) 1 hole

Dermot McElroy (Ballymena) bt Gary McDermott (Carton House) 4/3

 

ROUND 3, MONDAY APRIL 6

 

FIRST QUARTER

Stephen Healy (Carton House) bt Kevin Le Blanc (The Island) 2/1

 

Eanna Griffin (Waterford) bt Barry Daly (Edmondstown) 6/4

SECOND QUARTER

Richard Bridges (Stackstown) bt Jack Pierse (Portmarnock) 4/3

 

Tiarnan McLarnon (Massereene) bt Des Morgan (Mullingar) 2/1

THIRD QUARTER

Robbie Cannon (Balbriggan) bt John Ross Galbraith (Whitehead) 21st

 

Sean Flanagan (Co Sligo) bt Pat Murray (Limerick) 19th

FOURTH QUARTER

Dermot McElroy (Ballymena) bt Eddie McCormack (Galway) 1 hole

Gary McDermott (Carton House) bt Eugene Smith (Ardee) 19th

 

ROUND 2 SUNDAY APRIL 5

FIRST QUARTER

Stephen Healy (Carton House) bt John Hickey (Cork) 5/4

Kevin Le Blanc (The Island) bt Mark Morrissey (Mount Wolseley) 24th

Barry Daly (Edmondstown) bt Mark Nolan (Delgany) 3/2

 

Eanna Griffin (Waterford) bt Michael Sinclair (Knock) 4/3

SECOND QUARTER

Jack Pierse (Portmarnock) bt Shane McGlynn (Carton House) 1 hole

Richard Bridges (Stackstown) bt Ian O’Rourke (Royal Dublin) 4/3

 

Tiarnan McLarnon (Massereene) bt Jake Whelan (Newlands) 1 hole

 

Des Morgan (Mullingar) bt Stephen Brady (Galway) 2/1

THIRD QUARTER

John Ross Galbraith (Whitehead) bt Jeff Hopkins (Royal Dublin) 3/2

Robbie Cannon (Balbriggan) bt James Fox (Portmarnock) 1 hole

Sean Flanagan (Co Sligo) bt Gavin Fitzmaurice (Balcarrick) 5/3

Pat Murray (Limerick) bt Jonathan Yates (Naas) 4/3

FOURTH QUARTER

Dermot McElroy (Ballymena) bt Gary Collins (Rosslare) 2 holes

Eddie McCormack (Galway) bt Seamus Cullen (Slieve Russell) 1 hole

Gary McDermott (Carton House) bt Kyle Harman (Wales) 6/5

Eugene Smith (Ardee) bt Barry Anderson (Royal Dublin) 19th

 

ROUND 1 SUNDAY APRIL 5

FIRST QUARTER

Stephen Healy (Carton House) bt Aaron Grant (Dundalk) 5/3

John Hickey (Cork) bt Ben Best (Rathmore) 1 hole

Mark Morrissey (Mount Wolseley) bt Conor O’Rourke (Naas) 1 hole

Kevin Le Blanc (The Island) bt Gary McGrane (Royal Dublin) 5/4

Mark Nolan (Delgany) bt Thomas O’Connor (Athlone) 1 hole

Barry Daly (Edmondstown) bt Alex Gleeson (Castle) 1 hole

Eanna Griffin (Waterford) bt Paul Flynn (Tramore) 21st

Michael Sinclair (Knock) bt Caolan Rafferty (Dundalk) 3/2

SECOND QUARTER

Shane McGlynn (Carton House) bt Kevin Stack (Dungarvan) 5/3

Jack Pierse (Portmarnock) bt Keith Crowley (Fota Island) 3/2

Richard Bridges (Stackstown) bt Evan Farrell (Ardee) 5/4 

Ian O’Rourke (Royal Dublin) bt Kevin Andre Wright (Norway) 6/4

Jake Whelan (Newlands) bt Stephen Walsh (Portmarnock) 1 hole

Tiarnan McLarnon (Massereene) bt William Hanna (Kilkeel) 20th

Des Morgan (Mullingar) bt David Sutton (Lurgan) 3/2

Stephen Brady (Galway) bt Jack Hume (Naas) 2/1

THIRD QUARTER

John Ross Galbraith (Whitehead) bt Jordan Hood (Galgorm Castle) 1 hole

Jeff Hopkins (Royal Dublin) bt Joe Lyons (Galway) 4/3

James Fox (Portmarnock) bt Paul Murphy (Rosslare) 1 hole

Robbie Cannon (Balbriggan) bt Shaun O’Connor (Carton House) 4/3

Sean Flanagan (Co Sligo) bt Tom Slowman (England) 2/1

Gavin Fitzmaurice (Balcarrick) bt Jack McDonnell (Forrest Little) 1 hole

Jonathan Yates (Naas) bt Andrew McCormack (Newcastle West) 5/4

Pat Murray (Limerick) bt Thomas Mulligan (Co Louth) 2/1 

FOURTH QUARTER

Dermot McElroy (Ballymena) bt Daniel Holland (Castle) 3/1

Gary Collins (Rosslare) bt Matthew Kane (Whitehead) 1 hole

Seamus Cullen (Slieve Russell) bt Matthew McPartlin (Carton House) 3/1

Eddie McCormack (Galway) bt Colin Fairweather (Knock) 5/4

Gary McDermott (Carton House) bt Alan Thomas (Dungarvan) 7/6

Kyle Harman (Wales) bt Stephen Barker (Mourne) 2/1 

Eugene Smith (Ardee) bt Sean Ryan (Royal Dublin) 1 hole 

Barry Anderson (Royal Dublin) bt Jamie Fletcher (Warrenpoint) 2/1

 

36-HOLE STROKEPLAY QUALIFYING

QUALIFIERS

142 Sean Flanagan (Co. Sligo) 73 69 (Leading qualifier)

143 Caolan Rafferty (Dundalk) 70 73

145 Ian O'Rourke (The Royal Dublin) 78 67, Jack Pierse (Portmarnock) 78 67, Dermot McElroy (Ballymena) 78 67, Jonathan Yates (Naas) 76 69, Eugene Smith (Ardee) 75 70, John Hickey (Cork) 72 73, Alex Gleeson (Castle) 71 74

146 Seamus Cullen (Slieve Russell) 78 68, James Fox (Portmarnock) 75 71, Gary McDermott (Carton House) 73 73, Tiarnan McLarnon (Massereene) 71 75

147 Stephen Walsh (Portmarnock) 75 72, Robert Cannon (Balbriggan) 75 72, Colin Fairweather (Knock) 74 73

148 Marc Nolan (Delgany) 79 69, Stephen Healy (Carton House) 77 71, Barry Anderson (The Royal Dublin) 76 72, Thomas Mulligan (Co. Louth) 76 72

149 Shane McGlynn (Carton House) 82 67, Kevin Leblanc (Island) 80 69, Evan Farrell (Ardee) 78 71, Jack McDonnell (Forrest Little.) 77 72, Stephen Barker (Mourne) 76 73, Conor O'Rourke (Naas) 76 73, Eanna Griffin (Waterford) 74 75

150 Gary Collins (Rosslare) 80 70, Jeff Hopkins (The Royal Dublin) 79 71, Des Morgan (Mullingar) 79 71, David Sutton (Lurgan) 78 72, Joe Lyons (Galway) 78 72, Mathew Kane (Whitehead) 78 72, Paul Flynn (Tramore) 77 73, Mark Morrissey (Mount Wolseley) 77 73, Kyle Harman () 76 74, Gavin Fitzmaurice (Balcarrick) 73 77

151 Richard Bridges (Stackstown) 81 70, Kevin Stack (Dungarvan) 81 70, Pat Murray (Limerick) 80 71, Jamie Fletcher (Warrenpoint) 79 72, Aaron Grant (Dundalk) 79 72, Thomas O'Connor (Athlone) 79 72, Eddie McCormack (Galway) 77 74, Shaun O'Connor (Carton House) 76 75, Jake Whelan (Newlands) 76 75, William Hanna (Warrenpoint) 76 75

152 Paul Murphy (Rosslare) 81 71, Mathew McPartlin (Carton House) 80 72, Barry Daly (Edmondstown) 79 73, Ben Best (Rathmore) 79 73, Sean Ryan (The Royal Dublin) 78 74, Andrew McCormack (Newcastle West) 78 74, Keith Crowley (Fota Island) 77 75, Kevin Andre Wright () 76 76, Tom Sloman () 76 76, Alan Thomas (Dungarvan) 76 76, Gary McGrane (The Royal Dublin) 76 76, Michael Sinclair (Knock) 76 76

153 Daniel Holland (Castle) 80 73, Jordan Hood (Galgorm Castle) 78 75, Stephen Brady (Galway) 78 75, 

NON-QUALIFIERS

153 Michael Reid (Galgorm Castle) 78 75, Jamie Dick () 77 76, Colm Campbell Jnr (Warrenpoint) 77 76, Devin Morley (Oughterard) 76 77, Roy Connolly (Palmerstown Stud) 76 77

154 Richard Knightly (The Royal Dublin) 84 70, Eoin Arthurs (Forrest Little.) 83 71, Shaun Carter (The Royal Dublin) 82 72, Kelan McDonagh (The Royal Dublin) 81 73, Stephen Kinch (Hollystown) 77 77

155 Geoff Lenehan (Portmarnock) 82 73, Gavin Young (Birr) 82 73, James Lindsay (North West) 81 74, Theo Coffey (Slieve Russell) 81 74, David Kelleher (Portmarnock) 79 76, Gareth Bohill (Co. Louth) 79 76, Steffan O'Hara (Co. Sligo) 79 76

156 Cian Geraghty (Laytown & Bettystown) 89 67, David Brady (Co. Sligo) 83 73, John Reynolds (Dungarvan) 82 74, Simon McConnell (Ballyclare) 80 76, Paul Coughlan (Moate) 79 77, Declan Reidy (Co. Sligo) 79 77

157 James McLoughlin (Portumna) 85 72, Sean Alley (Co. Tipperary) 83 74, Niall Gorey (Palmerstown Stud) 83 74, John Greene (Portmarnock) 81 76, Jamie Sutherland (Galgorm Castle) 81 76, Sean Barry (Fota Island) 80 77, Daniel Brennan (Shannon) 78 79

158 Tony Cleary (Dromoland) 84 74, Eoin Leonard (Wentworth) 80 78, Jimmy Feeney () 78 80

159 Gerard Dunne (Co. Louth) 83 76, David Reddan (Nenagh) 82 77, Kieran Lynch (Skibbereen & West Carbery) 82 77, Harry Gillivan (Westport) 81 78

160 Ian Spillane (Mallow) 84 76, Robert Neville (The Links Portmarnock) 84 76, Shane McDermott (Co. Cavan) 81 79

161 Michael Buggy (Castlecomer) 88 73, Stephen Coulter (Warrenpoint) 86 75, Colm Crowley (Woodbrook) 86 75, Greg O'Mahony (Lee Valley) 85 76, Dale Jackson (Massereene) 85 76, Jonathan Gourley (Shandon Park) 83 78, Patrick Neville (Bearna) 80 81

162 Ryan O'Doherty (Enniscrone) 85 77, Mark King (Cregmore Park) 85 77, Jason O'Leary (Dromoland) 80 82

163 Gavin McKenna (Fortwilliam) 85 78, Edward Ryan (Lucan) 82 81

164 Ian Lynch (Rosslare) 87 77, Mark Shanahan (Castlemartyr) 80 84

165 Ian Kettyle (Rathmore) 86 79

WD Edwin Hannon (Kanturk) 81 WD, William Russell (Clandeboye) 93 WD

DQ Shane Hogan (Nenagh) DQ DQ,

 

AFTER 18 HOLES

70 Caolan Rafferty (Dundalk)

71 Alex Gleeson (Castle), Tiarnan McLarnon (Massereene)

72 John Hickey (Cork)

73 Gary McDermott (Carton House), Sean Flanagan (Co. Sligo), Gavin Fitzmaurice (Balcarrick)

74 Colin Fairweather (Knock), Eanna Griffin (Waterford)

75 James Fox (Portmarnock), Robert Cannon (Balbriggan), Eugene Smith (Ardee), Stephen Walsh (Portmarnock)

76 Gary McGrane (The Royal Dublin), Kyle Harman (), Jake Whelan (Newlands), Barry Anderson (The Royal Dublin), Stephen Barker (Mourne), Tom Sloman (), Roy Connolly (Palmerstown Stud), Kevin Andre Wright (), Jonathan Yates (Naas), Shaun O'Connor (Carton House), William Hanna (Warrenpoint), Michael Sinclair (Knock), Alan Thomas (Dungarvan), Devin Morley (Oughterard), Conor O'Rourke (Naas), Thomas Mulligan (Co. Louth)

77 Colm Campbell Jnr (Warrenpoint), Keith Crowley (Fota Island), Eddie McCormack (Galway), Jack McDonnell (Forrest Little.), Stephen Healy (Carton House), Mark Morrissey (Mount Wolseley), Paul Flynn (Tramore), Stephen Kinch (Hollystown), Jamie Dick ()

78 Sean Ryan (The Royal Dublin), David Sutton (Lurgan), Joe Lyons (Galway), Stephen Brady (Galway), Jordan Hood (Galgorm Castle), Daniel Brennan (Shannon), Seamus Cullen (Slieve Russell), Andrew McCormack (Newcastle West), Mathew Kane (Whitehead), Evan Farrell (Ardee), Jack Pierse (Portmarnock), Jimmy Feeney (), Ian O'Rourke (The Royal Dublin), Michael Reid (Galgorm Castle), Dermot McElroy (Ballymena)

79 David Kelleher (Portmarnock), Paul Coughlan (Moate), Declan Reidy (Co. Sligo), Jeff Hopkins (The Royal Dublin), Jamie Fletcher (Warrenpoint), Barry Daly (Edmondstown), Thomas O'Connor (Athlone), Aaron Grant (Dundalk), Steffan O'Hara (Co. Sligo), Gareth Bohill (Co. Louth), Ben Best (Rathmore), Marc Nolan (Delgany), Des Morgan (Mullingar)

80 Kevin Leblanc (Island), Simon McConnell (Ballyclare), Jason O'Leary (Dromoland), Patrick Neville (Bearna), Gary Collins (Rosslare), Daniel Holland (Castle), Eoin Leonard (Wentworth), Sean Barry (Fota Island), Mathew McPartlin (Carton House), Mark Shanahan (Castlemartyr), Pat Murray (Limerick)

81 Kelan McDonagh (The Royal Dublin), Harry Gillivan (Westport), John Greene (Portmarnock), Edwin Hannon (Kanturk), Kevin Stack (Dungarvan), Richard Bridges (Stackstown), Jamie Sutherland (Galgorm Castle), Shane McDermott (Co. Cavan), Theo Coffey (Slieve Russell), James Lindsay (North West), Paul Murphy (Rosslare)

82 Shane McGlynn (Carton House), Geoff Lenehan (Portmarnock), Shaun Carter (The Royal Dublin), John Reynolds (Dungarvan), Gavin Young (Birr), Kieran Lynch (Skibbereen & West Carbery), Edward Ryan (Lucan), David Reddan (Nenagh)

83 Jonathan Gourley (Shandon Park), David Brady (Co. Sligo), Sean Alley (Co. Tipperary), Niall Gorey (Palmerstown Stud), Eoin Arthurs (Forrest Little.), Gerard Dunne (Co. Louth)

84 Robert Neville (The Links Portmarnock), Tony Cleary (Dromoland), Ian Spillane (Mallow), Richard Knightly (The Royal Dublin)

85 Ryan O'Doherty (Enniscrone), James McLoughlin (Portumna), Mark King (Cregmore Park), Gavin McKenna (Fortwilliam), Dale Jackson (Massereene), Greg O'Mahony (Lee Valley)

86 Stephen Coulter (Warrenpoint), Colm Crowley (Woodbrook), Ian Kettyle (Rathmore)

87 Ian Lynch (Rosslare)

88 Michael Buggy (Castlecomer)

89 Cian Geraghty (Laytown & Bettystown)

93 William Russell (Clandeboye)

DQ Shane Hogan (Nenagh)