22-26 April, 2011, Co Sligo GC

Eugene Fayne, Connacht Branch, presents the 2011 West of Ireland trophy to Paul Cutler.

Eugene Fayne, Connacht Branch, presents the 2011 West of Ireland trophy to Paul Cutler.

Final

Paul Cutler (Portstewart) bt Alan Dunbar (Rathmore) 4/2.

 

Semi-finals

Paul Cutler (Portstewart) bt Gary McDermott (Co Sligo) 2/1;

Alan Dunbar (Rathmore) bt Niall Gorey (Muskerry)  4/3.

 

Quarter-finals

G McDermott (Co Sligo) bt H Diamond (Belvoir Park) 5/4;

P Cutler (Portstewart) bt B Anderson (Co Sligo) 19th;

N Gorey (Muskerry) bt C Martin (Kilkenny) 1 hole;

A Dunbar (Rathmore) bt S Walsh (Baltinglass/UCD) 3/2.

 

Third round

G McDermott (Co Sligo) bt K Lovelock (Hindhead, UK) 1h;

H Diamond (Belvoir Park) bt  P Murray (Limerick) 21st;

B Anderson (Co Sligo) bt D O’Donovan (Muskerry) 6/5;

P Cutler (Portstewart) bt S O’Hara (Co Sligo) 6/5;

N Gorey (Muskerry) bt D McElroy (Ballymena) 1 hole;

C Martin (Kilkenny) bt A Hogan (Newlands) 4/3;

A Dunbar (Rathmore) bt J Hume (Rathsallagh) 4/3;

S Walsh (Baltinglass/UCD) bt C Fairweather (Knock) 19th.

 

Second round

G McDermott bt S McConnell 1 hole;

K Lovelock bt J Greene 3/2;

P Murray bt R Cannon 2/1

H Diamond bt S Barry 1 hole;

B Anderson bt D Coyle 8/7;

D O’Donovan bt R Whitson 3/2;

S O’Hara bt J Hopkins 4/3;  

P Cutler bt R McNamara 3/2

D McElroy bt G Moynihan 1 hole;

N Gorey bt A Kearney 4/3;

A Hogan bt I Brennan 19th;

C Martin bt D Kelleher 6/5;

A Dunbar bt B Churchill 2 holes;

J Hume bt D Murphy 4/3;

C Fairweather bt C Selfridge 3/1;

S Walsh bt R O’Donovan 2/1.

 

First round

(First quarter)

S McConnell (Ballyclare) bt D Sweeney (Westmanstown) 2/1;

G McDermott (Co Sligo) bt C Boggan (Co Meath) 2/1;

K Lovelock (Hindhead, UK) bt J Lyons (Birr) 20th;

J Greene (Carlow) bt Luke Lennox (Moyola Park) 1 hole;

R Cannon (L’town & B’town) bt K Shannon (Greenore) 2/1;

P Murray (Limerick) bt A Kelly (Charleville) 4/3;

H Diamond (Belvoir Park) bt D Crowe (Dunmurry) 4/3;

S Barry (Lee Valley) bt P Dunne (Greystones) 2/1;

 

(Second quarter)

D Coyle (Co Louth) bt D King (Tramore) 1 hole;

B Anderson (Co Sligo) bt E Haugh (Castletroy);

D O’Donovan (Muskerry) v C Campbell (Warrenpoint) 4/3;

R Whitson (Mourne) bt B Fennelly (Royal Dublin/NUIM) 4/3;

J Hopkins (Skerries) bt R Walsh (Kilkenny) 19th;

S O’Hara (Co Sligo) bt S Miskelly (Knock) 2 holes;

R McNamara (Headford) bt S Morrison (City of Derry) 19th;

P Cutler (Portstewart) bt W Telford (Rathmore) 3/2;

 

(Third quarter)

D McElroy (Ballymena) bt B Ronan (Co Louth) 2/1;

G Moynihan (The Island) bt E Stack (Ballybunion) 1 hole;

A Kearney (Castlerock) bt  G Dunne (Seapoint) 2 holes;

N Gorey (Muskerry) bt P O’Leary (Lucan) 1 hole;

I Brennan (Greenore) bt C Doran (Banbridge) 1 hole;

A Hogan (Newlands) bt S Brady (Co Sligo/NUIM) 2/1;

C Martin (Kilkenny) bt K McDonagh (Athlone/NUIM) 4/3;

D Kelleher (Portmarnock) bt J Dillon (Headfort) 19th;

 

(Fourth quarter)

A Dunbar (Rathmore) bt D Sutton (Lurgan) 2 holes;

B Churchill (Galgorm Castle) bt G Carew (Edenderry) 2 holes;

J Hume (Rathsallagh) bt E Arthurs (Forrest Little) 4/3;

D Murphy (Portarlington) bt J Monaghan (Royal Dublin) 3/2;

C Selfridge (Moyola Park) bt E McCormack (Galway) 2/1;

C Fairweather (Knock) bt S Cannon (Loughrea) 3/1;

R O’Donovan (Lucan) bt D Downie (Sutton) 2/1;

S Walsh (Baltinglass/UCD) bt W Hanna (Kilkeel) 1 hole.

 

36-hole qualifying (Par 71)

Qualifiers:

137 P Cutler (Portstewart) 72 65 (Leading Qualifier);

141 E Arthurs (Forrest Little) 71 70, B Anderson (Co. Sligo) 71 70, C Martin (Kilkenny) 70 71;

143 G Moynihan (The Island) 75 68, A Kearney (Castlerock) 75 68, H Diamond (Belvoir Park) 73 70, S Brady ( Co. Sligo/NUIM) 70 73;

144 B Churchill ( Galgorm Castle) 73 71, D Sweeney (Westmanstown) 73 71, C Campbell (Warrenpoint) 72 72, I Brennan (Greenore) 72 72;

145 P Murray (Limerick) 77 68, S Morrison (City of Derry) 77 68, R O’Donovan (Lucan) 76 69, E McCormack (Galway) 75 70, D O’Donovan (Muskerry) 73 72, S O’Hara (Co. Sligo) 72 73, D Crowe (Dunmurry) 72 73;

146 R McNamara (Headfort) 79 67, J Greene (Carlow) 76 70, P Dunne (Greystones) 76 70, N Gorey (Muskerry) 76 70, A Hogan (Newlands) 75 71, D Coyle ( Co. Louth) 75 71, R Cannon (Laytown & Bettystown) 75 71, J Hume (Rathsallagh) 74 72, J Dillon (Headfort) 72 74;

147 D Murphy (Portarlington) 79 68, S Cannon (Loughrea) 76 71, S Walsh (Baltinglass/UCD) 76 71, A Kelly (Charleville) 75 72, G McDermott (Co. Sligo) 74 73, A Dunbar (Rathmore) 73 74, S Barry ( Lee Valley) 73 74;

148 W Telford (Rathmore) 77 71, K Lovelock ( Hindhead, UK) 76 72, D Downie (Sutton) 76 72, C Doran (Banbridge) 75 73, E Stack (Ballybunion) 75 73, JLyons (Birr) 73 75;

149 P O’Leary (Lucan) 78 71, S McConnell (Ballyclare) 77 72, W Hanna (Kilkeel) 77 72, D Sutton (Lurgan) 76 73, J Monaghan (The Royal Dublin) 76 73, C Boggan (Co. Meath) 76 73, R Walsh (Kilkenny) 76 73, J Hopkins (Skerries) 75 74, D McElroy (Ballymena) 74 75;

150 K Shannon (Greenore) 82 68, L Lennox ( Moyola Park) 79 71, R Whitson (Mourne) 78 72, D King (Tramore) 77 73, C Selfridge ( Moyola Park) 77 73, S Miskelly (Knock) 77 73, C Fairweather (Knock) 77 73, B Ronan ( Co.Louth) 77 73, D Kelleher (Portmarnock) 76 74, G Dunne (Seapoint) 73 77, G Carew (Edenderry) 72 78;

151 K McDonagh (Athlone/NUIM) 82 69, E Haugh (Castletroy) 79 72, B Fennelly (Royal Dublin/NUIM) 78 73;

 

Non-qualifiers

151 S Loftus (Lahinch) 77 74, C Daly (Castletroy) 77 74, M Sinclair (Knock) 76 75, B Casey (Headfort) 76 75, P Sheehy ( Newcastle West) 74 77, M Hammond ( Moyola Park) 73 78;

152 M Shanahan (West Waterford) 82 70, S Barry (Laytown & Bettystown) 80 72, S McGlynn (South County) 79 73, R Kenny (Woodlands/NUIM) 78 74, M O’Sullivan (Stow Acres, USA) 77 75, A Gleeson (Castle) 77 75, K Crowley (Lee Valley) 75 77, B Walton (The Island) 71 81;

153 D O’Sullivan (Strandhill) 81 72, G Bohill (Co. Louth) 78 75, K Lynch (Skibbereen) 78 75, P Delaney (Arklow) 78 75, J Pierse (Grange) 77 76, E Murphy (Cork) 77 76, M Mcalpin (Royal Portrush) 77 76, D Morgan (Mullingar) 77 76, D Murray (Skerries) 77 76, N Grant (Knock) 77 76, J Leacy (Dungarvan) 76 77, R Leonard (Banbridge) 76 77, P Cullen (Royal Tara) 76 77, E Smith (Ardee) 75 78, M Buggy (Castlecomer) 75 78;

154 K Stack (Dungarvan) 82 72, S Bryan (Delgany) 79 75, C Glynn (Carton House) 78 76, C Molloy (Ardee) 78 76, R Twomey (Muskerry) 75 79, M Durcan (Co. Sligo) 75 79;

155 G McGrane (The Royal Dublin) 83 72, D Coghlan (The Royal Dublin) 81 74, S Crowe (Dunmurry) 80 75, A McCormick (Scrabo) 79 76, T McLarnon (Massereene) 79 76, E O’Sullivan (The Island) 78 77, D Holland (Castle) 78 77, J Foran (Thurles) 77 78, S Ward (Co. Louth) 75 80, S McCarthy (Black Bush) 75 80, D O’Neill (Carton House) 75 80, P O’Hara (Kilkenny) 74 81;

156 Q Carew (Edenderry) 84 72, B Reddan (Co. Louth) 82 74, M Ryan (Grange) 81 75, D Barry (Mahon) 80 76, K Nolan (Dun Laoghaire) 80 76, G Kelly (Co. Louth/UCD) 80 76, M McGinley (Grange) 79 77, S O’Connor (Skerries) 78 78, J Richardson (Royal Portrush) 77 79, R Bridges (Stackstown) 76 80;

157 S Ryan (The Royal Dublin) 79 78, D Loftus (Swinford) 77 80, N O’Hare (Castleknock) 74 83;

158 B Corcoran (Roganstown) 83 75, R Weldon ( Killeen Castle) 82 76, G Lawlor (Newbridge) 81 77, D Dunne (Co. Sligo) 81 77, A Wynne (Strandhill) 79 79;

159 D Reilly (Westmanstown) 85 74, C Sharvin (Ardglass) 84 75, C O’Sullivan (Fota Island) 81 78, A Doran (Ardee) 80 79, G McKenna (Fortwilliam) 79 80;

160 N Kearns (Omagh) 84 76;

161 R Durnin (Laytown & Bettystown) 85 76, T O’Connor (Athlone) 81 80, B Kennedy ( South County) 81 80, D Lally (Mullingar) 81 80;

163 D Mallon (Dungannon) 84 79;

164 A Kiernan (Forrest Little) 80 84;

165 R McCormack (Naas) 86 79, E O’Connor (Ballybunion) 84 81;

166 M O’Toole (Lucan) 81 85;

167 D McKenna (Foyle) 83 84, G Collins (Rosslare) 83 84;

168 D O’Connor (Athlone) 84 84;

169 A Lynch (Royal Tara) 84 85;

NR T Cleary (Dromoland) 84 NR.

 

First qualifying round

70 S Brady (Co Sligo/NUIM), C Martin (Kilkenny).

71 E Arthurs (Forrest Little), B Anderson (Co Sligo), B Walton (The Island).

72 P Cutler (Portstewart), G Carew (Edenderry), C Campbell (Warrenpoint), D Crowe (Dunmurry), I Brennan (Greenore), S O’Hara (Co Sligo), J Dillon (Headfort).

73 J Lyons (Birr), H Diamond (Belvoir Pk), B Churchill (Galgorm Castle), S Barry (Lee Valley), M Hammond (Moyola Pk), A Dunbar (Rathmore), G Dunne (Seapoint), D Sweeney (Westmanstown), D O’Donovan (Muskerry).

74 P O’Hara (Kilkenny), N O’Hare (Castleknock), P Sheehy (Newcastle West), J Hume (Rathsallagh), D McElroy (Ballymena), G McDermott (Co Sligo).

75 E Smith (Ardee), C Doran (Banbridge), J Hopkins (Skerries), K Crowley (Lee Valley), D Coyle (Co Louth), R Twomey (Muskerry), M Buggy (Castlecomer), A Kelly (Charleville), R Cannon (Laytown & Bettystown), S McCarthy (Black Bush), D O’Neill (Carton House), A Hogan (Newlands), A Kearney (Castlerock), S Ward (Co. Louth), M Durcan (Co. Sligo), E McCormack (Galway), G Moynihan (The Island), E Stack (Ballybunion).

76 D Sutton (Lurgan), R Leonard (Banbridge), J Leacy (Dungarvan), D Downie (Sutton), R Bridges (Stackstown), M Sinclair (Knock), B Casey (Headfort), P Dunne (Greystones), S Walsh (Baltinglass/UCD), P Cullen (Royal Tara), J Greene (Carlow), N Gorey (Muskerry), S Cannon (Loughrea), K Lovelock (Hindhead, UK), R Walsh (Kilkenny), J Monaghan (R Dublin), C Boggan (Co. Meath), R O’Donovan (Lucan), D Kelleher (Portmarnock).

77 D King (Tramore), J Richardson (Royal Portrush), J Pierse (Grange), A Gleeson (Castle), N Grant (Knock), D Murray (Skerries), W Hanna (Kilkeel), S McConnell (Ballyclare), P Murray (Limerick), C Fairweather (Knock), S Miskelly (Knock), B Ronan (Co Louth), M O’Sullivan (Stow Acres, USA), W Telford (Rathmore), D Loftus (Swinford), C Daly (Castletroy), M Mcalpin (R Portrush), E Murphy (Cork), S Morrison (City of Derry), C Selfridge (Moyola Pk), S Loftus (Lahinch), D Morgan (Mullingar), J Foran (Thurles).

78 P O’Leary (Lucan), C Glynn (Carton House), S O’Connor (Skerries), P Delaney (Arklow), E O’Sullivan (The Island), B Fennelly (R Dublin/NUIM), C Molloy (Ardee), R Whitson (Mourne), D Holland (Castle), R Kenny (Woodlands/NUIM), G Bohill (Co. Louth), K Lynch (Skibbereen).

79 D Murphy (Portarlington), S Ryan (The Royal Dublin), T McLarnon (Massereene), A McCormick (Scrabo), S McGlynn (South County), G McKenna (Fortwilliam), A Wynne (Strandhill), R McNamara (Headfort), E Haugh (Castletroy), L Lennox (Moyola Pk), S Bryan (Delgany), M McGinley (Grange).

80 G Kelly (Co. Louth/UCD), A Kiernan (Forrest Little), S Barry (Laytown & Bettystown), K Nolan (Dun Laoghaire), D Barry (Mahon), S Crowe (Dunmurry), A Doran (Ardee).

81 M Ryan (Grange), G Lawlor (Newbridge), D O’Sullivan (Strandhill), T O’Connor (Athlone), C O’Sullivan (Fota Island), B Kennedy (S County), D Lally (Mullingar), D Coghlan (Royal Dublin), M O’Toole (Lucan), D Dunne (Co. Sligo).

82 K McDonagh (Athlone/NUIM), R Weldon (Killeen Castle), M Shanahan (W Waterford), K Stack (Dungarvan), K Shannon (Greenore), B Reddan (Co Louth)

83 G Collins (Rosslare), D McKenna (Foyle), B Corcoran (Roganstown), G McGrane (R Dublin).

84 N Kearns (Omagh), D O’Connor (Athlone), C Sharvin (Ardglass), A Lynch (Royal Tara), T Cleary (Dromoland), Q Carew (Edenderry), E O’Connor (Ballybunion), D Mallon (Dungannon).

85 R Durnin (Laytown & Bettystown), D Reilly (Westmanstown)

86 R McCormack (Naas)

NR C Abernethy (Dun Laoghaire)

 

36-hole Strokeplay Qualifying. Tee times, Friday (Saturday)

7.0 (10.54) E McCormack (Galway) A Gleeson (The Castle) S  O’Hara (Co. Sligo).

7.09 (11.03) S Cannon (Loughrea) S Brady (Co Sligo/NUIM)  S Barry (Lee Valley).

7.18 (11.12) P Delaney (Arklow) A Wynne (Strandhill) D Barry (Mahon).

7.27 (11.21) A McCormick (Scrabo) G McGrane (R Dublin) D Murray (Skerries).

7.36 (11.30) J Pierse (Grange) D O’Donovan (Muskerry) M Hammond (Moyola Pk).

7.45 (11.39) J Dillon (Headfort) D Reilly (Westmanstown) P Bukley (Sydney).

7.54 (11.48) S Crowe (Dunmurry) J Foran (Thurles) D Lally (Mullingar).

8.03 (11.57) D Murphy (Portarlington) M Buggy (Castlecomer) C Daly (Castletroy).

8.12 (12.06) D Loftus (Swinford) E Stack (Ballybunion) A Doran (Ardee).

8.21 (12.24) R Twomey (Muskerry) D Mallon (Dungannon) G Carew (Edenderry).

8.30 (12.33) D Crowe (Dunmurry) K Crowley (Lee Valley) J Greene (Carlow).

8.39 (12.42) C Boggan (Co Meath) C Doran (Banbridge) G McKenna (Fortwilliam).

8.48 (12.51) B Casey (Headfort) M O’Sullivan (Stow Acres, USA) G McDermott (Co Sligo).

8.57 (1.0) S McCarthy (Black Bush)  M Horan (Birr) E Murphy (Cork).

9.06 (1.09) Paul Cullen (R Tara) N O’Hara (Castleknock) K Shannon (Greenore).

9.15 (1.18) W Telford (Rathmore) A Hogan (Newlands) E Arthurs (Forrest Little).

9.24 (1.27) C Selfridge (Moyola Pk) D Kelleher (Portmarnock) S O’Connor (Skerries).

9.42 (1.36) G Dunne (Seapoint), E O’Connor (Ballybunion)  B Fennelly (R Dublin/NUIM).

09.51 (1.45) S McConnell (Ballyclare) D King (Tramore) M Durcan (Co. Sligo).

10.0 (1.54) B Reddan (Co Louth) P O’Leary (Lucan) D Sutton (Lurgan).

10.09 (2.03) R Walsh (Kilkenny) T O’Connor (Athlone) D Coyle (Co Louth).

10.18 (2.12) P Cutler (Portstewart) D Morgan (Mullingar) RMcNamara (Headfort).

10.27 (2.21) M Sinclair (Knock) R O’Donovan (Lucan) B Anderson (Co Sligo).

10.36 (2.30) D Dunne (Co Sligo) R Durnin (L’town & B’town) R Leonard (Banbridge).

10.45 (2.39) M Shanahan (W Waterford) R Cannon (L’town & B’town) M O’Toole (Lucan).

10.54 (7.0) J Lyons (Birr) C Abernethy (Dun Laoghaire) D O’Sullivan (Strandhill).

11.03 (7.09) B Corcoran (Roganstown) W Hanna (Kilkeel) S Bryan (Delgany).

11.12 (7.18) M McGinley (Grange) C Campbell (Warrenpoint) D O’Neill (Carton House).

11.21 (7.27) L Lennox (Moyola Pk) S Ward (Co. Louth) K Lovelock (Hindhead, UK).

11.30 (7.36) H Diamond (Belvior Pk) P Sheehy (Newcastlewest) C Molloy (Ardee).

11.39 (7.45) A Dunbar (Rathmore) E O’Sullivan (The Island) S Loftus (Lahinch).

11.48 (7.54) D O’Connor (Athlone) J Hume (Rathsallagh) N Gorey (Muskerry).

11.57 (8.03) P Dunne (Greystones) N Grant (Knock) B Walton (The Island).

12.06 (8.12) R Whitson (Mourne) J Hopkins (Skerries) G Lawlor (Newbridge).

12.24 (8.21) D McElroy (Ballymena) D Holland (Castle) G Collins (Rosslare).

12.33 (8.30) J Monaghan (R Dublin) K McDonagh (Athlone/NUIM) G Kelly (Co  Louth/UCD).

12.42 (8.39) T Cleary (Dromoland) C Martin (Kilkenny) E Haugh (Castletroy).

12.51 (8.48) D F Coghlan (R Dublin) C Sharvin (Ardglass) S Barry (L’town & B’Town).

1.00 (8.57) Q Carew (Edenderry) J Leacy (Dungarvan) N Kearns (Omagh).

1.09 (9.06) R Weldon (Killeen Castle) C O’Sullivan (Fota Island) M McAlpin (R Portrush).

1.18 (9.15) B Ronan (Co Louth) R McConnell (Belvior Pk) S Ryan (R Dublin).

1.27 (9.24) D Downie (Sutton) P Murray (Limerick) B Churchill (Galgorm Castle).

1.36 (9.42) A Kiernan (Forrest Little) I Brennan (Greenore) K Nolan (Dun Laoghaire).

1.45 (9.51) J Richardson (R Portrush) R McCormack (Naas) A Kelly (Charlesville).

1.54 (10.0) P O’Hara (Kilkenny) S Miskelly (Knock) G Bohill (Co Louth).

2.03 (10.09) M Ryan (Grange) C Fairweather (Knock) S Walsh (Balltinglass/UCD).

2.12 (10.18) D McKenna (Foyle) G Moynihan (The Island)  S Morrison (C of Derry).

2.21 (10.27) C Glynn (Carton House) A Kearney (Castlerock) E Smith (Ardee).

2.30 (10.36) S McGlynn (S County) R Kenny (Woodlands/NUIM) T McLarnon (Massereene).

2.39 (10.45) R Bridges (Stackstown) A Lynch (R Tara) D Sweeney (Westmanstown).