Quantcast

West of Ireland 2009

Final

David Corsby (Royal Lytham & St. Anne’s) bt Shane Lowry (Esker Hills) 19th.

 

Semi-finals

Shane Lowry (Esker Hills) bt Cian Curley (Newlands) 4/2;

David Corsby (Royal Lytham & St. Anne’s) bt Niall Kearney (Royal Dublin) 1 hole

 

Quarter-finals

Cian Curley (Newlands) bt Jim Mulready (Castle) 1 hole

Shane Lowry (Esker Hills) bt Tommy McGowan (Strandhill) 3&2

Niall Kearney (Royal Dublin) bt Pat Murray (Limerick) 3&2

David Corsby (Royal Lytham) bt Alan Dunbar (Rathmore) 2 holes

 

Third round

Jim Mulready (Castle) bt James Monaghan ( Island) 4/2

Cian Curley (Newlands) bt Michael Hearn ( Chorley, UK) 1 hole

Tommy McGowan (Strandhill) bt Chris Drumm (Rosslare) 19th

Shane Lowry (Esker Hills) bt Gavin O’Connor (Malahide) 2/1

Niall Kearney (Royal Dublin) bt Michael Sinclair (Knock) 1 hole

Pat Murray ( Limerick) bt Luke Lennox ( Moyola Park) 3/2

Alan Dunbar (Rathmore) bt Kelan McDonagh (Athlone/NUIM) 6/5

David Corsby (Royal Lytham) bt Jonathan Hurst ( Shawhill, UK) 3/1

 

Second round

James Monaghan (Island) bt Alan Duffy (Royal Tara) 2/1 

Jim Mulready (Castle) bt Chris Selfridge (Moyola Park) 2/1 

Michael Hearn (Chorley, UK) bt Jaoa Carlota (Villamoura) 3/2

Cian Curley (Newlands) bt R. J. Cannon (L’town & B’town) 1 hole

Chris Drumm (Rosslare) bt Eoin Arthurs (Forrest Little) 2 holes

Tommy McGowan (Strandhill) bt Gerard Lawlor (Newbridge) 4/3

Gavin O’Connor (Malahide) bt Stephen Brady (Co. Sligo) 5/4

Shane Lowry (Esker Hills) bt J. P. Hughes (Douglas) 5/4

Niall Kearney (Royal Dublin) bt Nicky Grant (Knock) 3/2

Michael Sinclair (Knock) bt Barry Daly (Edmondstown) 6/5

Luke Lennox (Moyola Park) bt Gerard Dunne (Seapoint) 1 hole

Pat Murray (Limerick) bt Richard Bridges Stackstown/NUIM) 2/1

Alan Dunbar (Rathmore) bt Eddie McCormack (Galway) 3/1 

Kelan McDonagh (Athlone/NUIM) bt Stephen Dwyer (Newlands) 5/4

Jonathan Hurst (Shawhill, UK) bt Darren Crowe (Dunmurry) 5/4

David Corsby (Royal Lytham) bt Des Morgan (Mullingar) 2/1

 

First round 

James Monaghan (Island) w/o Randal Evans (Moyola Park) WD

Alan Duffy (Royal Tara) bt Rory McNamara (Headfort) 3/2

Chris Selfridge (Moyola Park) bt Gerard Kelly (Co. Louth) 3/2

Jim Mulready (Castle) bt Gareth Bohill (Co. Louth) 1up

Jaoa Carlota (Villamoura) bt Stephen Crowe (Dunmurry) 19th

Michael Hearn (Chorley, UK) bt Gary McDermott (Co. Sligo) 3/2

RJ Cannon (L’town & B’town) bt Chris Keightley (East Clare) 3/2

Cian Curley (Newlands) bt David Finn (Mallow) 3/1

Chris Drumm (Rosslare) bt Alan Condren (Greystones) 3/2

Eoin Arthurs (Forrest Little) bt Ian Brennan (Greenore) 2/1

Gerard Lawlor (Newbridge) bt Eoin O’Connor (Ballybunion) 19th

Tommy McGowan (Strandhill) bt Declan McInerney (Lahinch) 3/2

Gavin O’Connor (Malahide) bt David Kelleher (Portmarnock) 2/1

Stephen Brady (Co. Sligo) bt Richard Walsh (Kilkenny) 6/5

J. P. Hughes (Douglas) bt Ben Best (Rathmore) 2 holes

Shane Lowry (Esker Hills) bt Sean Barry (Lee Valley) 5/3

Niall Kearney (Royal Dublin) bt Adrian Wynne (Strandhill) 6/4

Nicky Grant (Knock) bt Rick Weldon (Hermitage) 8/6

Barry Daly (Edmondstown) bt Barry Anderson (Co. Sligo) 4/3

Michael Sinclair (Knock) bt Michael Brett (Portmarnock) 3/2

Luke Lennox (Moyola Park) bt Martin Poucher (Limerick) 6/4

Gerard Dunne (Seapoint) bt Gareth Dillon (Heath) 3/1

Pat Murray (Limerick) bt Andrew Palmer (Chorley, UK) 1 hole

Richard Bridges (Stackstown/NUIM) bt Adrian Lynch (Bray) 6/5

Alan Dunbar (Rathmore) bt Niall Gorey (Lee Valley) 2/1

Eddie McCormack (Galway) bt Andrew Morris (Belvoir Park) 4/3 

Kelan McDonagh (Athlone/NUIM) bt Rory Leonard (Banbridge) 3/2

Stephen Dwyer (Newlands) bt Alan Harty (West Waterford) 2 holes

Jonathan Hurst (Shawhill, UK) bt Simon McConnell (Ballyclare) 8/7

Darren Crowe (Dunmurry) bt Michael Kemmy (Limerick) 4/3

Des Morgan (Mullingar) bt David Sutton (Lurgan) 3/2

Stephen Loftus (Lahinch) bt David Corsby (Royal Lytham) 3/2

 

Strokeplay qualifying after 36 holes

Leading qualifier*

137 N Kearney* (Royal Dublin) 68 69, G Bohill (Co Louth) 67 70

140 D Morgan (Mullingar) 70 70

141 R Evans ( Moyola Park) 73 68, B Anderson (Co Sligo) 71 70, C Curley (Newlands) 70 71

142 J Hurst (Shawhill ( Eng, UK)) 71 71, M Sinclair (Knock) 70 72, A Dunbar (Rathmore) 69 73

143 S Lowry (Esker Hills) 76 67, G Lawlor (Newbridge) 74 69, R Cannon (L’Town & B’Town) 74 69, A Palmer (Chorley ( Eng, UK) 73 70

144 G O’Connor (Malahide) 74 70, A Morris ( Belvoir Park) 73 71, J Carlota (Vilamoura ( Portugal)) 73 71, N Gorey ( Lee Valley) 71 73

145 C Drumm (Rosslare/NUIM) 76 69, A Harty (West Waterford) 73 72, S Brady (Co Sligo) 72 73, S Crowe (Dunmurry) 72 73, S Loftus (Lahinch) 71 74

146 D Crowe (Dunmurry) 73 73

147 S McConnell (Ballyclare) 77 70, R McNamara (Headfort) 76 71, G McDermott (Co Sligo) 76 71, J Mulready (Castle) 74 73, D Corsby (Royal Lytham (Eng, UK)) 73 74, I Brennan (Greenore) 73 74, M Hearn (Chorley (Eng, UK)) 73 74, P Murray (Limerick) 71 76, D Finn (Mallow) 70 77

148 E McCormack (Galway) 78 70, S Barry ( Lee Valley) 77 71, T McGowan (Strandhill) 75 73, K McDonagh (Athlone/NUIM) 74 74, J Monaghan (The Island) 73 75

149 A Condren (Greystones) 76 73, R Leonard (Banbridge) 75 74, E O’Connor (Ballybunion) 74 75, M Brett (Portmarnock) 74 75, G Kelly (Co Louth / UCD) 74 75, B Daly (Edmondstown) 74 75, A Wynne (Strandhill) 73 76, E Arthurs (Forrest Little) 72 77, L Lennox ( Moyola Park) 72 77

150 B Best (Rathmore) 78 72, J Hughes (Douglas) 78 72, S Dwyer (Newlands) 78 72, D Sutton (Lurgan) 77 73, C Keightley (East Clare) 75 75, R Weldon (Hermitage) 75 75, M Kemmy (Limerick) 74 76, A Duffy (Royal Tara) 74 76, D Kelleher (Portmarnock) 73 77, N Grant (Knock) 73 77

151 C Selfridge ( Moyola Park) 78 73, G Dillon (Heath) 78 73, D McInerney (Lahinch) 78 73, R Bridges (Stackstown/NUIM) 78 73, M Poucher ( Limerick) 77 74, G Dunne (Seapoint) 77 74, R Walsh (Kilkenny) 76 75, A Lynch (Bray) 76 75,

 

NON QUALIFIERS

151 D O’Brien (L’Town & B’Town) 75 76, G Carew (Edenderry) 75 76, J McGinn (L’Town & B’Town) 74 77

152 M Durcan (Co Sligo) 82 70, D Lally (Tuam) 80 72, K Stack (Dungarvan/UCC) 79 73, B Cashman (Belvoir Park) 79 73, C Boggan (Co Meath) 78 74, D Scully (Galway) 77 75, D Vaughan (Ardglass) 77 75, D O’Donovan (Muskerry) 76 76, S Morrison (City of Derry) 75 77, J Tobin (Carrick-on-Suir) 74 78, J Patterson (Knock) 74 78, E Maguire (Seapoint) 73 79, E O’Sullivan (The Island) 72 80

153 D Coyne (Galway) 78 75, S O’Connor (Skerries) 78 75, P Sheehy (Lahinch) 78 75, D Coyle (Co Louth) 76 77, D McCusker ( Moyola Park) 76 77, T O’Connor (Athlone) 76 77, M Kingston ( Bantry Bay) 76 77, J Miller (Gullane ( Sco, UK)) 71 82

154 J Stevenson (Royal Portrush) 80 74, F O’Hagan (Edenmore) 78 76, A Dooley (Glasson) 78 76, A Dowling (Hermitage) 78 76, L Reilly ( Galgorm Castle) 78 76, C O’Connor (Athlone) 76 78, M Shanahan (West Waterford) 76 78, C Martin (Kilkenny) 75 79, D Murphy (Portarlington) 74 80, S O’Hara (Co Sligo) 73 81

155 L Brady (Royal Dublin) 81 74, R O’Donovan (Lucan) 77 78, A Hogan (Newlands) 77 78, W Kelly (Killeen) 74 81, D Glynn ( Galway) 73 82, D Carroll (Grange) 73 82

156 M Hammond ( Moyola Park) 82 74, R Durnin (L’Town & B’Town) 80 76, P McGrath (Dromoland) 79 77, J Hannan (Carton House) 78 78, T O’Flynn ( Fota Island) 75 81

157 N Woods (East Clare) 81 76, T McClements (Holywood) 78 79

158 D Ruddy (Thurles) 82 76, C Doran (Banbridge) 80 78, T Cleary (East Clare) 78 80, I Kettyle (Rathmore) 78 80, G Flynn (Delgany) 78 80, J Gourley (Holywood) 76 82, B Reddan (Co Louth) 76 82

159 B Campbell (Malone) 88 71, D Nolan (Delgany) 80 79, K Cunnane ( Woodstock) 78 81

160 C McKenna (Mallow) 84 76, K Connolly (Portarlington) 81 79, S Heavey (Co Sligo) 81 79

161 G McGrane (Royal Dublin) 81 80, J Lyons ( Galway) 81 80

162 D Hogan ( Killeen) 84 78, K Kennedy (Thurles) 84 78, D McNeill (Rossapenna) 83 79, G Hamill (Ardglass) 82 80

163 M Welsh (Knock) 86 77, R Oliver (Carrickfergus/UUJ) 85 78, D Beattie (Whitehead) 81 82, S Webster (Castle) 81 82

165 L Mulligan (Stackstown) 84 81

168 E Dolan (Woodbrook) 81 87

NR A Kearney (Castlerock) NR, A Harrington ( Cork) 79 NR

 

First qualifying round 1 (Par 71 & CSS 73)

67 G Bohill (Co Louth)

68 N Kearney (Royal Dublin)

69 A Dunbar (Rathmore)

70 D Morgan (Mullingar), M Sinclair (Knock), D Finn (Mallow), C Curley (Newlands)

71 B Anderson (Co Sligo), P Murray (Limerick), J Miller (Gullane ( Sco, UK)), J Hurst (Shawhill ( Eng, UK)), N Gorey ( Lee Valley), S Loftus (Lahinch)

72 E Arthurs (Forrest Little), E O’Sullivan (The Island), S Brady (Co Sligo), L Lennox (Moyola Park), S Crowe (Dunmurry)

73 D Corsby (Royal Lytham (Eng, UK)), D Glynn (Galway), D Kelleher (Portmarnock), S O’Hara (Co Sligo), J Carlota (Vilamoura (Portugal)), A Wynne (Strandhill), M Hearn (Chorley (Eng, UK)), I Brennan (Greenore), A Morris (Belvoir Park), E Maguire (Seapoint), A Palmer (Chorley (Eng, UK)), R Evans (Moyola Park), D Crowe (Dunmurry), N Grant (Knock), J Monaghan (The Island), A Harty (West Waterford), D Carroll (Grange)

74 M Kemmy (Limerick), D Murphy (Portarlington), A Duffy (Royal Tara), G Lawlor (Newbridge), G O’Connor (Malahide), R Cannon (L’Town & B’Town), M Brett (Portmarnock), J Mulready (Castle), G Kelly (Co Louth / UCD), B Daly (Edmondstown), J Tobin (Carrick-on-Suir), J McGinn (L’Town & B’Town), J Patterson (Knock), E O’Connor (Ballybunion), W Kelly (Killeen), K McDonagh (Athlone/NUIM)

75 D O’Brien (L’Town & B’Town), T O’Flynn (Fota Island), T McGowan (Strandhill), C Martin (Kilkenny), G Carew (Edenderry), R Leonard (Banbridge), C Keightley (East Clare), R Weldon (Hermitage), S Morrison (City of Derry)

76 D McCusker (Moyola Park), C O’Connor (Athlone), J Gourley (Holywood), T O’Connor (Athlone), C Drumm (Rosslare/NUIM), G McDermott (Co Sligo), D O’Donovan (Muskerry), M Shanahan (West Waterford), D Coyle (Co Louth), B Reddan (Co Louth), R McNamara (Headfort), A Lynch (Bray), R Walsh (Kilkenny), A Condren (Greystones), S Lowry (Esker Hills), M Kingston (Bantry Bay) 

77 S Barry (Lee Valley), R O’Donovan (Lucan), G Dunne (Seapoint), D Scully (Galway), M Poucher (Limerick), S McConnell (Ballyclare), A Hogan (Newlands), D Sutton (Lurgan), D Vaughan (Ardglass)

78 D Coyne (Galway), S O’Connor (Skerries), C Boggan (Co Meath), J Hannan (Carton House), B Best (Rathmore), J Hughes (Douglas), R Bridges (Stackstown/NUIM), E McCormack (Galway), F O’Hagan (Edenmore), A Dowling (Hermitage), L Reilly (Galgorm Castle), C Selfridge (Moyola Park), T McClements (Holywood), P Sheehy (Lahinch), D McInerney (Lahinch), G Dillon (Heath), K Cunnane (Woodstock), I Kettyle (Rathmore), S Dwyer (Newlands), G Flynn (Delgany), A Dooley (Glasson), T Cleary (East Clare)

79 K Stack (Dungarvan/UCC), A Harrington ( Cork), P McGrath (Dromoland), B Cashman ( Belvoir Park)

80 C Doran (Banbridge), D Nolan (Delgany), D Lally (Tuam), J Stevenson (Royal Portrush), R Durnin (L’Town & B’Town)

81 N Woods (East Clare), S Webster (Castle), E Dolan (Woodbrook), D Beattie (Whitehead), L Brady (Royal Dublin), J Lyons (Galway), G McGrane (Royal Dublin), K Connolly (Portarlington), S Heavey (Co Sligo)

82 M Durcan (Co Sligo), M Hammond ( Moyola Park), D Ruddy (Thurles), G Hamill (Ardglass)

83 D McNeill (Rossapenna)

84 K Kennedy (Thurles), L Mulligan (Stackstown), C McKenna (Mallow), D Hogan (Killeen)

85 J Ward (Westmanstown), R Oliver (Carrickfergus/UUJ)

86 M Welsh (Knock)

88 B Campbell (Malone)

89 N Boyd (Donaghadee)

NR A Kearney (Castlerock), R Maher (Nenagh), P Killeen (Claremorris)

DQ B Walton (The Island)