Year Winner Runner-up Result

2014 Stuart Bleakley, Shandon Park bt Darragh Coghlan, Portmarnock 3/2

2013 Simon Ward, Co Louth bt Paul O’Hara, Kilkenny 19th

2012 Pat Murray, Limerick bt Stephen Healy, Claremorris 2 holes

2011 Stephen Walsh, Baltinglass/UCD bt Andrew Hogan, Newlands 3/2

2010 John Greene, Carlow bt Kelan McDonagh Athlone/NUIM 2/1

2009 Robert Cannon, Laytown and Bettystown bt Gary O’Flaherty, Cork 4/3

2008 Niall Kearney, Royal Dublin bt Paul O’Hanlon, The Curragh 4/3

2007 Darren Crowe, Dunmurry bt Joe Lyons Galway 1 hole

2006 Simon Ward, Co Louth bt Darren Crowe, Dunmurry2/1

2005 Jim Carvill, Warrenpoint bt Darren Crowe, Dunmurry 2/1

2004 Cian McNamara, Limerick bt Greg Bowden, Hermitage 21st

2003 Mervyn Owens, Mallow bt Colm Moriarty, Athlone 1 hole

2002 Colm Moriarty, Athlone bt Sean McTernan, Co Sligo 19th

2001 Justin Kehoe, UCD/Birr bt Stephen Browne, Hermitage 6/4

2000 Graeme McDowell, Rathmore bt Ken Kearney, Galway 3/2

1999 Mark Campbell, UCD/Stackstown bt Peter Martin, Balmoral at 21st

1998 Johnny Foster, Ballyclare bt Andrew McCormick, Scrabo 2 holes

1997 Patrick Collier, Limerick bt Andrew McCormick, Scrabo 1 hole

1996 Adrian Morrow, Portmarnock bt Jody Fanagan, Milltown 2 holes

1995 Jody Fanagan, Milltown bt Padraig Harrington, Stackstown 1 hole

1994 David Higgins, Waterville bt Padraig Harrington, Stackstown 1 hole

1993 Peter Sheehan, Castletroy bt M O’Kelly, Limerick at 19th

1992 Liam MacNamara, Woodbrook bt Ken Kearney, Roscommon 2/1

1991 Paul McGinley, Grange bt P Johns, Sunshine 2/1

1990 Darren Clarke, Dungannon bt Jim Carvill, Warrenpoint 4/3

1989 S Keenan, Galway bt Jody Fanagan, Milltown at 22nd

1988 Mark A Gannon, Co. Louth bt Padraig F Hogan, Elm Park 3/2

1987 Barry V M Reddan, Co. Louth bt Mark A Gannon, Co. Louth at 20th

1986 John McHenry, Douglas bt Liam MacNamara, Woodbrook 3/2

1985 P O’Rourke, Kilkenny bt P Lyons, Nenagh 3/2

1984 N H Anderson, Shandon Park bt M F Morris, Portmarnock at 19th

1983 A C J Morrow, Portmarnock bt M Burns, Tramore 3/2

1982 M F Morris, Portmarnock bt C McCarroll, City of Derry 1 hole

1981 P O’Rourke, Kilkenny bt J J Carr, Sutton 2/1

1980 M Burns, Tramore bt M F Morris, Portmarnock 4/3

1979 Padraig O’Rourke, Kilkenny bt T Cleary, Fermoy 4/3

1978 Vincent Nevin, Limerick bt M Guerin, Killarney 2/1

1977 Liam MacNamara, Woodbrook bt M F Morris, Portmarnock 4/3

1976 Vincent Nevin, Limerick bt Pat Mulcare, Woodbrook 6/5

1975 B P Malone, Portmarnock bt M Skerritt, Lahinch 2 holes

1974 D C Long, Shandon bt R A Fleury, Portmarnock at 19th

1973 M A Gannon, Co. Louth bt D C Long, Shandon Park 1 hole

1972 R deL Staunton, Castlerea bt G A Young, Kilrush At 20th

1971 P Mulcare, Woodbrook bt E Higgins, Cork 1 hole

1970 J E O’Leary, Foxrock bt G A Young, Kilrush 1 hole

1969 J B Carr, Sutton bt G N Fogarty, Royal Dublin 2/1

1968 J D Smyth, Lahinch bt G A Young, Kilrush 3/2

1967 G N Fogarty, Royal Dublin bt S MacDonald, St.Andrews 3/2

1966 J B Carr, Sutton bt GA Young, Kilrush 1 hole

1965 R de L Staunton, Castlerea bt G A Young, Kilrush 5/3

1964 W A Kelleher, Douglas bt J M Nestor, Milltown 2/1

1963 M Guerin, Killarney bt D B Sheahan, Grange 2/1

1962 M Guerin, Killarney bt M Skerritt, Lahinch 4/3

1961 M Guerin, Killarney bt J L Bamford, Warrenpoint 7/6

1960 P Sullivan, Kinsale bt P Morrison, Oxford University 1 hole

1959 G Roberts, Southport & Ainsdale bt P Donnelly, Queen’s University 6/5

1958 J C Brown, Tramore bt G McGlennon, Lahinch 5/4

1957 P J Leydon, Lahinch bt M Power, Muskerry 8/7

1956 P J Leydon, Lahinch bt M Power, Muskerry 6/5

1955 P J Leydon, Lahinch bt B Slattery, Lahinch 4/3

1954 P Bulger, Lahinch bt J P Mahon, Portmarnock 3/2

1953 P J Leydon, Lahinch bt M Power, Muskerry 9/8

1952 M Power, Muskerry bt N V Drew, Bangor 1 hole

1951 G Gilligan, Limerick bt T W Egan, Monkstown 5/3

1950 M Power, Muskerry bt P J Leydon, Lahinch 12/10

1949 J P Carroll, Sutton bt B Slattery, Lahinch 1 hole

1948 J B Carr, Sutton bt J P Carroll, Sutton 3/2

1947 B Slattery, Lahinch bt J Burke, Lahinch 6/5

1946 J Burke, Lahinch bt J B Carr, Sutton At 39th

1945 J Burke, Lahinch bt C Ewing, Co. Sligo 4/3

1944 J Burke, Lahinch bt J C Brown, Tramore 5/4

1943 J Burke, Lahinch bt B Slattery, Lahinch 1 hole

1942 J Burke, Lahinch bt R Garihy, Lahinch 8/7

1941 J Burke, Lahinch bt F Hannon, Lahinch 9/8

1940 P F Murray, Milltown bt J A English, Headford 8/7

1939 J Burke, Lahinch bt T Lenihan, Castle 6/4

1938 M O’Loughlin, Lahinch bt R M. Saunders, Lahinch 2/1

1937 M O’Loughlin, Lahinch bt D Torrens, Lahinch 2/1

1936 T F Ryan, Tipperary bt Redmond Simcox, Cork 4/3

1935 R M Saunders, Lahinch bt M Garrahey, Galway 4/2

1934 R M Saunders, Lahinch bt P F Murray, Milltown 3/1

1933 J C Brown, Tramore bt S W Martyn, Limerick 3/1

1932 J C Brown, Tramore bt S W Martyn, Limerick 4/3

1931 J Burke, Lahinch bt E Dwyer, Cork 10/8

1930 J Burke, Lahinch bt J C Browne, Tramore 6/5

1929 J Burke, Lahinch bt D F Sweeney, Galway 6/5

1928 J Burke, Lahinch bt D F Sweeney, Galway 6/5

1927 Redmond Simcox, Douglas bt W G McConnell, Royal Portrush 2/1

1926 Redmond Simcox, Douglas bt M Crowley, Portmarnock 5/4

1925 M Crowley, Portmarnock bt J Crabbe, Foxrock 5/4

1924 J Crabbe, Foxrock bt W G McConnell, Royal Portrush 2 holes

1923 F Murphy, Cork bt T M Healy, Royal Dublin 2/1

1922 No Championship

1921 F Murphy, Cork bt D D B Soulby, Portmarnock 1 hole

1920 E C Carter, Royal Portrush bt B J O’Brien, North West 10/9

1914-19 No Championship

1913 A W Murray, Purley Downs bt T S Jennings, Cork 2/1

1912 G V M Boyd, Portmarnock bt T S Jennings, Cork 1 hole

1911 L O Munn, North West bt J S Kennedy, Turnberry 7/5

1910 G R Girdlestone, Oswestry bt S H Fry, Mid Surrey 4/2

1909 J D Little, Burnisland bt C Taylor, Chislehurst 12/11

1908 A R Aitken, Prestwick bt Rev.P Gannon, United Service 10/8

1907 J J Hurley Manrihaniesh bt H D Gillies, Woking 4/2

1906 Lord Glenawly, Royal Co.Down bt A E Browning, Lahinch 10/8

1905 H Castle, Chiswick bt A C Lincoln, South Herts 5/3

1904 D Foster, Frinton bt H Castle, Chiswick 1 hole

1903 J B Ballingall, Blairgowrie bt J S Worthington, Royal Mid-Surrey 2/1

1902 W Ballingall, Royal & Ancient bt G S Browning, Lahinch 2/1

1901 W Dodd, Royal Liverpool bt S H Fry, Royal Mid-Surrey 2/1

1900 F Ballingall, Blairgowrie bt T Fullerton, Troon 5/4

1899 J R Gardiner, Richmond bt J Livingstone, Edinburgh Burgess 6/5

1898 F Ballingall, Blairgowrie bt H M Ballingall, Blairgowrie 3/1

1897 F Ballingall, Blairgowrie bt J R Gardiner, Richmond 2/1

1896 B O’Brien, Portsalon bt D M Wilson, Royal Dublin 9/7

1895 G S Browning, Lahinch bt W. F. McDonald, Limerick 2 /1