Final

Niall Kearney (The Royal Dublin) bt Paul O'Hanlon (The Curragh) 4/3

Semi-finals 

P O’Hanlon (The Curragh) bt N Gorey (Lee Valley) 3/2
N Kearney (The Royal Dublin) bt A O’Callaghan (Douglas) 3/2

Quarter-finals 

N Gorey (Lee Valley) bt K McDonagh (Athlone/NUIM) 2/1
P O’Hanlon (The Curragh) bt E Power (Kilkenny) 21st Hole
N Kearney (The Royal Dublin) bt N Grant (Knock) 1 Hole
A O’Callaghan (Douglas) bt A Graham (Pacific G & C Club) 1 Hole


Fifth round

K McDonagh (Athlone/NUIM) bt P Murray (Limerick) 1Hole
N Gorey (Lee Valley) bt S Lowry (Esker Hills) 3/2
E Power (Kilkenny) bt K Canty (Douglas) 6/5
P O’Hanlon (The Curragh) bt A Hogan (Newlands) 3/2
N Grant (Knock) bt A Condren (Greystones) 3/2
N Kearney (The Royal Dublin) bt E Haugh (Castletroy) 6/5
A Graham (Pacific G & C Club) bt S Ward (Co Louth) 1 Hole
A O’Callaghan (Douglas) bt F Deasy (Cork) 6/5

 

Fourth round

P Murray (Limerick) bt J Fox (Portmarnock) 1 Hole
K McDonagh (Athlone/NUIM) bt C Daly(Castletroy) 1 up
N Gorey (Lee Valley) bt D O’Donovan (Muskerry) 2/1
S Lowry (Esker Hills) bt J Fanagan (Milltown) 3/1
E Power (Kilkenny) bt D Ryan (Grange) 4/3
K Canty (Douglas) bt D Crowe(Dunmurry) 3/1
A Hogan (Newlands)  bt D Morgan (Mullingar) 2 up
P O’Hanlon (The Curragh) bt D Byrne (Douglas) 4/3
A Condren (Greystones) bt E O’Connor (Ballybunion) 6/5
N Grant (Knock) bt F Rafferty (Dungannon) 3/2
E.Haugh (Castletroy) bt  Gerard Dunne Seapoint 3/2
N Kearney (The Royal Dublin) bt S Crowe (Dunmurry) 5/4
Simon Ward (Co Louth) bt  Rory Mc Namara Headford 4/3
Austin Graham (Pacific G&C Club)by Declan McInerney 2/1
Aaron O’Callaghan (Douglas) bt John D Guiney Ballybunnion 4/2
Fergal Deasy (Cork) btThomas Neenan ( Lahinch) 3/2. 
  

Third round

P Murray (Limerick) bt D Reilly (Westmanstown) 1 Hole
J Fox (Portmarnock)  bt G Nugent  (Kilkenny) 2/1
C Daly (Castletroy) bt D Glynn (Galway) 1 up
K McDonagh(Athlone/NUIM) bt C O’Malley (Westport) 2/1
N Gorey (Lee Valley) bt M Ryan (Grange) 2/1
D O’Donovan (Muskerry) bt G McDermott (Co Sligo) 3/2
J Fanagan (Milltown) bt G Carew (Edenderry) 20th
S Lowry (Esker) bt C Cunningham (Carton House) 3/2
E Power (Kilkenny) bt S Power (West Waterford) 1 Hole
D Ryan (Grange) bt K Kennedy (Thurles) 4/3
K Canty (Douglas) bt G McGrane (The Royal Dublin) 2/1
D Crowe (Dunmurry) bt S Doherty (Malone) 5/4
A Hogan (Newlands) bt P Sheehan (Ballybunion) 3/2
D Morgan (Mullingar) bt D Finn (Mallow) 1 Hole
D Byrne (Douglas) bt D O’Driscoll (Ballybunion) 1 up
P O’Hanlon (The Curragh) bt D Keating (Kinsale) 3/2

E O’Connor (Ballybunion) bt D Conway (Portmarnock) 2/1
A Condren (Greystones) bt B V Reddan (Co Louth) 4/3
N Grant (Knock) bt S Moloney (Castletroy) 4/3
F Rafferty (Dungannon ) bt J McNally (Stoke Park) 4/3
E Haugh (Castletroy) bt E Arthurs (Forrest Little) 2/1
G Dunne (Seapoint) bt P Sheehy (Lahinch) 4/3
S Crowe (Dunmurry) bt G O’Flaherty (Cork) 1 Hole
N Kearney (The Royal Dublin) bt D Rawluk (The Island) 5/4
S Ward (Co Louth) bt D Downie (Sutton) 19th
R McNamara (Headfort) bt D O’Donovan (Bandon) 3/2
A Graham (Pacific G & C Club) bt T Cleary (East Clare) 3/2
D McInerney (Lahinch) bt C Curley (Newlands) 5/4
J D Guiney (Ballybunion) bt B Tracy (National Golf Links) 2/1
A O’Callaghan (Douglas) bt S Kenneally (Kinsale) 6/5
F Deasy (Cork) bt K McCarthy (Kinsale) 5/4
T Neenan (Lahinch) bt J O’Neill (Lee Valley) 4/3

 

Second round

P Murray (Limerick) bt A Meskell (Tipperary) 5/4
D Reilly (Westmanstown) bt M Horan (Birr) 6/4
J Fox (Portmarnock) bt N Goulding (Portmarnock) 2 up
G Nugent (Kilkenny) bt M Buggy (Castlecomer) 4/2
D Glynn (Galway) bt A Pierse (Tipperary) 3/2
C Daly (Castletroy) bt G Bohill (Co Louth) 2/1
K McDonagh (Athlone/NUIM) bt R Maher (Nenagh) 3/1
C O’Malley (Westport) bt J Hannan (Carton House) 1 Hole

N Gorey (Lee Valley) bt D Scully (Galway) 4/3
M Ryan (Grange) bt A Dooley (Glasson) 2/1
D O’Donovan (Muskerry) bt C O’Connor (Athlone) 6/5
G McDermott (Co Sligo) bt R O’Sullivan (Fota Island) 7/6
G Carew (Edenderry) bt R Symington (Lisburn) 4/3
J Fanagan (Milltown) bt K Crowley (Lee Valley) 5/4
C Cunningham (Carton House) bt E Long (Thurles)  3/2
S Lowry (Esker Hills) bt M McAlpin (Royal Portrush) 4/2

S Power (West Waterford) bt M Welsh (Knock) 6/5
E Power (Kilkenny) bt B Keenan (The Heath) 4/3
D Ryan (Grange) bt I Murphy (Waterford) 20th
K Kennedy (Thurles) bt I O’Rourke (Cork) 1 up
G McGrane (The Royal Dublin) bt D Lally  Tuam) 6/5
K Canty (Douglas) bt P McGrath (Dromoland) 1 Hole
S Doherty (Malone) bt C Keightley (East Clare) 1 Hole
D Crowe (Dunmurry) bt M Kemmy (Limerick) 1 up

A Hogan (Newlands) bt Hannes Boch (Ballybunion) 20th 
P Sheehan (Ballybunion) bt D Hunt (Nenagh) 5/4
D Finn ( Mallow) bt J Tobin (Carrick on Suir) 2/1
D Morgan (Mullingar) bt M Timmins (Mount Wolsley) 1 Hole
D O Driscoll (Ballybunion) bt P Errity (The European Club) 2/1 
D Byrne (Douglas) bt S East (Moortown) 3/2 
D Keating (Kinsale) bt M Poucher ( Limerick) 19th 
P O Hanlon (The Curragh) bt T O Dowd (Kileen) 7/6

D Conway (Portmarnock) bt B Walton (The Island) 1 Hole
E O’Connor ( Ballybunion) bt G Conway (Mallow) 2/1 
A Condren (Greystones) bt J Keating (Kinsale) 5/4 
B V Redden ( Co Louth) bt K Hurley (Bandon) 3/2 
N Grant (Knock) bt J Stevenson ( Royal Portrush) 3/2 
S Moloney ( Castletroy) bt G Smyth ( Clonmel) 3/1 
J Mc Nally ( Stoke Park) bt S Loftus ( Lahinch) 1 Hole 
F Rafferty (Dungannon) bt C Martin (Kilkenny) 4/3

E Arthurs (Forrest Litte) bt L Mulligan (Stackstown) 4/3 
E Haugh (Castletroy) bt A Lynch (Bray) 2 Holes
G Dunne (Seapoint) bt R Leonard (Banbridge) 4/3
P Sheedy ( Lahinch) bt G Lawler (City West) 5/4
G O Flaherty (Cork) bt W Kelly (Killeen) 8/6 
S Crowe (Dunmurry) bt D Coghlan (The Royal Dublin) 2/1
D Rawluk (The Island) bt Tony Brannock (Newlands) 20th
N Kearney (The Royal Dublin) bt S Walsh (Killeen) 3/2

S Ward (Co Louth) bt S Maher (Hyannis Port) 6/4
Derek Downie (Sutton) bt Alan Harty (West Waterford) 2/1
Rory McNamara (Headfort) bt Shane McGlynn (Castle) 4/3
Donal O’Donovan (Bandon) w/o Stephen Healy (Claremorris) 
A Graham (Pacific G & C Club) bt D McCusker (Moyola Park) 3/2
T Cleary (East Clare) bt A McAllister (Portmarnock) 3/2
D McInerney (Lahinch) bt L Costello (Hollystown) 2/1
C Curley (Newlands) bt Richard Walsh (Kilkenny 3/1

B Tracy (National Golf Links) bt I Morrison (Lahinch) 4/3
J D Guiney (Ballybunion) bt M Collins (Mahony 2/1
S Kenneally (Kinsale) bt C Bowe (Tramore) 4/3
A O’Callaghan (Douglas) bt B Campbell (Malone)
K McCarthy (Kinsale) bt S Keelan (Douglas) 1 Hole
F Deasy (Cork) bt J Adams (Pacific G & C Club) 20ths
J O’Neill (Lee Valley) bt JP Hughes (Douglas) 19th
T Neenan (Lahinch) bt D Lenihan (The Castle) 4/3

 

First Round  

A Meskell (Tipperary) bt A Wynne (Strandhill) 3/2,
D Reilly (Westmanstown) bt J Lyons (Galway) 3/2,
N Goulding (Portmarnock)  bt I Brennan ((Greenore) 3/2
G Nugent (Kilkenny) bt D Coyne (Galway) 3/2
D Glynn (Galway) bt P O’Rourke(Kilkenny) 1 Hole
G Bohill (Co Louth) bt G Flynn (Delgany) 8/6
K McDonagh (Athlone/NUIM) bt M Hammond (Moyola Park) 3/2
J Hannan (Carton House) bt M Whelan (East Clare) 3/2
D Scully (Galway) bt S Gannon (Co Louth) 20th Hole
M Ryan (Grange) bt A Daly (Delgany) 3/2
C O’Connor (Athlone) bt B Loftus (Ennis) 5/3
R O’Sullivan (Fota Island) bt A Carroll (Castlewarden) 5/4
R Symington (Lisburn) bt R Purcell (Abbeyleix) 5/4
K Crowley (Lee Valley) bt D O’Rourke (Clonmel) 6/4
E Long (Thurles) bt bt P Wallace (Carton House) 4/3
M AcAlpin (Royal Portrush) bt B O’Connor (Hermitage) 1 Hole
M Welsh (Knock) bt M King (Athenry) 8/7
B Keenan (The Heath) bt P Connolly (Clontarf) 4/3
I Murphy (Waterford) bt P Byrne (Killeen)5/3
I O’Rourke (Cork) bt D Carroll (The Grange) 3/2
G McGrane (The Royal Dublin ) bt J Reynolds (Dungarvan) 2/1
K Canty (Douglas) bt M Rowe (Glasson) 1 Hole
S Doherty (Malone) bt G Purtill (Shannon) 4/3
M Kemmy (Limerick) bt B Keating (Clonmel) 7/6
H Boch (Ballybunion) bt M Kingstown (Bantry Bay) 1 Hole
P Sheehan (Ballybunion) bt D King (Tramore) 6/4
J Tobin (Carrick-on-Suir) bt S Webster (Castle) 4/2
M Timmins (Mount Wolsley) bt S Dwyer (Newlands) 19th
D O’Driscoll (Ballybunion) bt  K Connolly (Portarlington) 2/1
D Byrne (Douglas) bt J patterson (Knock) 20th
M Poucher (Limerick) bt M Feane (Lahinch) 2/1
T O’Dowd (Killeen) bt R Kenny (Woodlands) 4/3
D Conway (Portmarnock) bt C McKenna (Mallow) 1 Hole
E O’Connor (Ballybunion) bt I Spillane (Mallow) 1 Hole
J Keating (Kinsale) bt G Kelly (Co Louth) 1 Hole
B V Reddan (Co Louth) bt    A Harrington (Cork) 1 Hole
J Stevenson (Royal Portrush) bt D Hogan (Killeen) 3/2
G Smyth (Clonmel) bt S Smyth (Co Louth) 1 Hole
J McNally (Stoke Park) bt A Considine (Ennis) 4/3
C Martin (Kilkenny) bt G Dillon (The Heath) 2/1
L Mulligan (Stackstown) bt J Hanby (Castle) 4/3
A Lynch (Bray) bt D Ruddy (Thurles) 2/1
G Dunne (Seapoint) bt J Waldron (Muskerry) 19th
P Sheehy (Lahinch) bt L Butler (East Cork) 3/2
G O’Flaherty (Cork) bt    R Knightley (The Royal Dublin) 3/1
D Coghlan (The Royal Dublin) bt M Shanahan (West Waterford) 3/1
T Brannock (Newlands) bt J G Kavanagh (Castletroy) 1 Hole
S Walsh (Killeen) bt D Morris (Limerick) 1 Hole
S Maher (Hyannis Port) bt J Cussen (Newcastle West) 2/1
D Downie (Sutton) bt M Mullen (Wexford) 2/1
S McGlynn (Castle) bt H MacKeown (Portmarnock) 2/1
D O’Donovan (Bandon) bt S Alley(Co Tipperary) 1 Hole
D McCusker (Moyola Park) bt K Fahey (Connemara) 4/2
T Cleary (East Clare) bt M McGinley (The Grange) 2/1
L Costello (Hollystown)  bt M O’Kelly (Limerick) 1 Hole
R.Walsh (Kilkenny) bt  D.Simpson (Malone) 20th.
I Morrison (Lahinch) bt S Horgan (Monkstown) 5/4
M Collins (Mahon) bt P Butler (Cahir Park) 4/3
S Kenneally (Kinsale) bt P Buckley (Kanturk) 1 Hole
B Campbell (Malone) bt B O’Donovan (Bandon) 20th
Simon Keelan (Douglas) bt  Liam Ashby (Killerig) 1 Hole.
F Deasy (Cork) bt B Fennelly (Royal Dublin) 1 Hole
J O’Neill(Lee Valley) bt J Fitzgerald(Limerick) 1 Hole
T Neenan (Lahinch) bt N Pyne (Ennis) 3/2