Quantcast

South of Ireland 2007

McNamara & Co South of Ireland Championship, Lahinch


Final

Darren Crowe (Dunmurry) bt Joe Lyons (Galway) 1 hole


Semifinals

D Crowe (Dunmurry) bt N Kearney (Royal Dublin) 3/2

J Lyons (Galway) bt S Moloney (Castletroy) 2/1


Quarter-finals

D Crowe (Dunmurry) bt B Walton (The Island/UCD) 3/2

N Kearney (Royal Dublin) bt C O’Malley (Westport) 3/2

J Lyons (Galway) bt S Horgan (Monkstown) 1h

S Moloney (Castletroy) bt C McNamara (Limerick) 4/3


Fifth round

D Crowe (Dunmurry) bt B Tracy (National Golf Links) 6/5

B Walton (The Island/UCD) bt P O’Hanlon (The Curragh) 4/2

N Kearney (Royal Dublin) bt P McGibney (Elm Park) 2/1

C O’Malley (Westport) bt RJ Cannon (Laytown & Bettystown) 4/3

J Lyons (Galway) bt S Ward (Co Louth) 2/1

S Horgan (Monkstown) bt D Rawluk (The Island) 19th

S Moloney (Castletroy) bt D O’Driscoll (Ballybunion) 2/1

C McNamara (Limerick) bt G Shaw (Lurgan) 2/1


Fourth round

D Crowe (Dunmurry) bt J Monaghan (The Island) 4/3

B Tracy (National Golf Links) bt JD Guiney (Ballybunion) 2/1

P O’Hanlon (The Curragh) bt D McInerney (Lahinch) 1h

B Walton (The Island/UCD) bt S Lowry (Esker Hills) 3/2

N Kearney (Royal Dublin) bt M Buggy (Castlecomer) 2/1

P McGibney (Elm Park) bt S Crowe (Dunmurry) 19th

C O’Malley (Westport) bt S Webster (Castle) 5/4

RJ Cannon (Laytown & Bettystown) bt E Stack (Ballybunion) 2/1

S Ward (Co Louth) bt G Nugent (Kilkenny) 3/1

J Lyons (Galway) bt E Arthurs (Forrest Little) 6/5

S Horgan (Monkstown) bt A Pierse (Tipperary) 4/3

D Rawluk (The Island) bt B O’Connor (Hermitage) 3/2

S Moloney (Castletroy) bt S Gannon (Co Louth) 3/2

D O’Driscoll (Ballybunion) bt M Horan (Birr) 7/6

C McNamara (Limerick) bt P O’Kane (Moyola Park) 1h

G Shaw (Lurgan) bt T Neenan (Lahinch) 20th


Third Round

(1st quarter)

D Crowe (Dunmurry) bt S Doherty (Malone) 6/5

J Monaghan (The Island) bt G Carew (Edenderry) 2hls

JD Guiney (Ballybunion) bt D Coyne (Galway) 2/1

B Tracy (National Golf Links) bt N O’Connor (Elm Park) 2hls

P O’Hanlon (The Curragh) bt JG Kananagh (Castletroy) 3/2

D McInerney (Lahinch) bt M Poucher (Limerick) 6/5

B Walton (The Island/UCD) bt D Lewis (Woodbrook) 19th

S Lowry (Esker Hills) bt J Fox (Portmarnock) 3/2


(2nd quarter)

N Kearney (Royal Dublin) bt P Sheehy (Limerick) 20th

M Buggy (Castlecomer) bt J Fitzgerald (Limerick) 5/4

S Crowe (Dunmurry) bt D King (Tramore) 2/1

P McGibney (Elm Park) bt J McGinn (Laytown & Bettystown) 2/1

S Webster (Castle) bt J Cussen (Newcastle West) 1h

C O’Malley (Westport) bt D Coughlan (Newcastle West) 7/6

RJ Cannon (Laytown & Bettystown) bt F Rafferty (Dungannon) 6/5

E Stack (Ballybunion) bt H Nolan (Doneraile) 4/3


(3rd quarter)

S Ward (Co Louth) bt D Lally (Tuam) 6/4

G Nugent (Kilkenny) bt D Morgan (Mullingar) 1h

E Arthurs (Forrest Little) bt N Gorey (Lee Valley) 19th

J Lyons (Galway) bt C Bowe (Tramore) 4/3

A Pierse (Tipperary) bt D Fitzgerald (Dromoland Castle) 5/4

S Horgan (Monkstown) bt D Byrne (Douglas) 5/3

D Rawluk (The Island) bt M Ryan (Lahinch) 3/1

B O’Connor (Hermitage) bt S Power (West Waterford) 1h


(4th quarter)

S Gannon (Co Louth) bt J Neary (Galway) 1h

S Moloney bt C Deegan (Castle) 3/2

D O’Driscoll (Ballybunion) bt K McCarthy (Kinsale) 19th

M Horan (Birr) bt D Lernihan (Castle/UCD) 21st

C McNamara (Limerick) bt D Joyce (The Curragh) 3/2

P O’Kane (Moyola Park) bt M Lavelle (The K Club) 1h

T Neenan (Lahinch) bt G Kelly ( Co Louth) 3/2

G Shaw (Lurgan) bt P Dempsey (Headfort) 20th 


Second round

(1st quarter)

D Crowe (Dunmurry) bt S Barry (Lee Valley) 1 h

S Doherty (Malone) bt G Forbes (Newtownstewart) 1up 

J Monaghan (The Island) bt E Haugh (Castletroy) 3/2

G Carew (Edenderry) bt G Dunlea (Killarney) 7/6

D Coyne (Galway) w/o E McCormack (Galway)

JD Guiney (Ballybunion) bt D Reddan (Nenagh) 1h

N O’Connor (Elm Park) bt K Stack (Dungarvan) 2/1

B Treacy (National Golf Links) bt G Dunne (Seapoint) 4/3

P O’Hanlon (The Curragh) bt J Tobin (Carrick-on-Suir) 2/1

JG Kananagh (Castletroy) bt P Hughes (Fota Island) 4/3

D McInerney (Lahinch) bt K O’Neill (Strandhill) 3/2

M Poucher (Limerick) bt A Hogan (Newlands) 2/1

D Lewis (Woodbrook) bt C Daly (Castletroy) 2/1

B Walton (The Island/UCD) bt D Finn (Mallow) 2/1

J Fox (Portmarnock) bt D Coghlan (Royal Dublin) 19th

S Lowry (Esker Hills) bt P Buckley (Kanturk) 19th


(2nd quarter)

N Kearney (Royal Dublin) bt A Dooley (Glasson/NUIG) 6/5

P Sheehy (Limerick) bt G O’Flaherty (Cork) 2/1

M Buggy (Castlecomer) bt D Keating (Kinsale) 2/1

J Fitzgerald (Limerick) bt G Hall (Edenderry) 3/2 

D King (Tramore) bt G Lawlor (City West) 19th

S Crowe (Dunmurry) bt R McNamara (Headfort) 2/1

J McGinn (Laytown & Bettystown) bt D O’Donovan (Muskerry) 3/2

P McGibney (Elm Park) bt P O’Keeffe (Douglas) 22nd

S Webster (Castle) bt A O’Callaghan (Douglas) 1up

J Cussen (Newcastle West) bt L Lennox (Moyola Park) 19th

D Coughlan (Newcastle West) bt S Loftus (Ennis) 1h

C O’Malley (Westport) bt K Canty (Douglas) 4/3

RJ Cannon (Laytown & Bettystown) bt E Power (Kilkenny) 3/2

F Rafferty (Dungannon) bt A Harty (West Waterford) 3/2

E Stack (Ballybunion) bt P Sheehan (Ballybunion) 1h

H Nolan (Doneraile) bt P Murray (Limerick) 2/1


(3rd quarter)

S Ward (Co Louth) bt M Kemmy (Limerick) 6/5

D Lally (Tuam) bt J Reynolds (Dungarvan) 19th

D Morgan (Mullingar) bt JP Hughes (Douglas) 5/4

G Nugent (Kilkenny) bt P McGrath (Dromoland Castle) 2/1

N Gorey (Lee Valley) bt D Ruddy (Thurles) 2/1

E Arthurs (Forrest Little) w/o R Purcell (Abbeyleix)

C Bowe (Tramore) bt S Alley (Co Tipperary) 6/5

J Lyons (Galway) bt P Brennan (Old Conna) 19th

D Fitzgerald (Dromoland Castle) bt C Curley (Newlands) 1h 

A Pierse (Tipperary) bt D Hogan (Killeen) 3/2

D Byrne (Douglas) bt G McDermott (Co Sligo) 1h

S Horgan (Monkstown) bt K Kennedy (Thurles) 2/1

M Ryan (Lahinch) bt K Hurley (Bandon) 3/1

D Rawluk (The Island) w/o A Pitcher (The Island)

B O’Connor (Hermitage) bt B Cahill (Douglas/UCC) 1h

S Power (West Waterford) bt S Maher (Hyannisport) 5/4


(4th quarter)

J Neary (Galway) bt S Grant (Birr) 2/1

S Gannon (Co Louth) w/o C McAleavey (Banbridge)

S Moloney (Castletroy) bt R Hennessy (Ennis) 3/2

C Deegan (Castle) bt G McGrane (Royal Dublin) 4/2

K McCarthy (Kinsale) bt M Maguire (Bethpage) 1h

D O’Driscoll (Ballybunion) bt M Shanahan (West Waterford) 5/4

M Horan (Birr) bt G Dillon (Heath/UCD) 22nd

D Lernihan (Castle/UCD) bt P O’Rourke (Kilkenny) 3/2

C McNamara (Limerick) bt H Boch (Ballybunion) 2/1

D Joyce (The Curragh) w/o P Errity (European Club)

M Lavelle (The K Club) bt N Goulding (Portmarnock) 19th

P O’Kane (Moyola Park) bt A Carey (Doneraile) 2h

T Neenan (Lahinch) w/o R Forsythe (Ballyclare)

G Kelly ( Co Louth) bt R McCarthy (The Island) 2/1

P Dempsey (Headfort) bt T Nolan (Galway) 4/3

G Shaw (Lurgan) bt T O’Flynn (Fota Island) 2/1


First round

S Barry (Lee Valley) bt S Carter (Mountrath) 1h

S Doherty (Malone) bt D O’Rourke (Clonmel) 3/2

J Monaghan (The Island) bt D Burke (Nenagh) 3/2

G Dunlea (Killarney) bt S Heavey (Co Sligo) 1h

D Coyne (Galway) bt R Clarke (Douglas) 19th

D Reddan (Nenagh) bt Carey (Doneraile) 4/2

K Stack (Dungarvan/UCC) bt B Fennessy (Royal Dublin) bt  5/4

G Dunne (Seapoint) bt A Daly (Delgany)  1h

J Tobin (Carrick-on-Suir) bt D Conway (Portmarnock) 20th

P Hughes (Fota Island) bt T Cleary (East Clare) 19th

D McInerney (Lahinch) bt R O’Reilly (Headfort) 4/3

M Poucher (Limerick) bt M Mullen (Wexford) 3/2

D Lewis (Woodbrook) bt E Hannon (Kanturk) 3/2

B Walton (The Island/UCD) bt R Weldon (Luttrelstown) 5/4

D Coghlan (Royal Dublin) bt K Crowley (Lee Valley) 1h

P Buckley (Kanturk) bt S McConnell (Ballyclare) 1h

A Dooley (Glasson/NUIG) bt F Ronan (Co Louth) 1h

G O’Flaherty (Cork) bt Ian Morrison (Lahinch) 5/4

D Keating (Kinsale) bt M Cleary (Nenagh) 3/2

J Fitzgerald (Limerick) bt P Cahillane Jnr (Shannon) 2h

D King (Tramore) bt J Waldron (Mukserry) 3/2

R McNamara (Headfort) bt F O'Sullivan (Tralee) 1h

D O’Donovan (Muskerry) bt D Holland (Castle) 5/4

P McGibney (Elm Park) bt P Higgins (Mullingar) 4/3

S Webster (Castle) bt M Crowe (Elm Park) 4/3

J Cussen (Newcastle West) bt MP O’Brien (Charlesland) 4/3

D Coughlan (Newcastle West) bt B Loftus (Ennis) 4/3

K Canty (Douglas) bt E Higgins (Newlands) 2/1

E Power (Kilkenny) bt T Brannock (Newlands) 8/7

A Harty (West Waterford) bt N Pyne (Ennis) 3/2

E Stack (Ballybunion) bt D Carroll (Grange) 3/2

H Nolan (Doneraile) bt J Flood (Woodbrook) 1h

M Kemmy (Limerick) bt C O’Connor (Athlone/UCD) 1 h

D Lally (Tuam) bt S Smyth ( Co Louth) 3/1

JP Hughes (Douglas) bt E McCarton (Greenore) 21st

G Nugent (Kilkenny) bt P Byrne (Killeen) 3/2

D Ruddy (Thurles) bt M Hammond (Moyola Park) 1h

R Purcell (Abbeyleix) bt D McNamara (Connemara) 1h

S Alley (Co Tipperary) bt W Kelly  (Killeen) 4/3

P Brennan (Old Conna) bt P Connolly (Clontarf) 19th

D Fitzgerald (Dromoland Castle) bt K Fahey (Connemara) 3/1

D Hogan (Killeen) bt J Carroll (Bandon) 3/2

D Byrne (Douglas) bt B Reddan (Co Louth) 1h

S Horgan (Monkstown) bt C Morgan (Limerick Co) 3/2

M Ryan (Lahinch) bt M Kingston (Bantry Bay) 1h

D Rawluk (The Island) bt J Deasy (Macroom) 4/3

B Cahill (Douglas/UCC) bt S Clarke (Castlerea) 6/5

S Maher (Hyannisport) bt J Timony (Headfort) 2/1

J Neary (Galway) bt D Morris (Limerick) 2/1

S Gannon (Co Louth) bt M O’Kelly (Limerick) 1 h

R Hennessy (Ennis) bt Michael Brett (Portmarnock) 2h

G McGrane (Royal Dublin) bt S Kenneally (Kinsale) 4/3

K McCarthy (Kinsale) bt P O’Brien (Fota Island) 1h

D O’Driscoll (Ballybunion) bt P Butler (Newlands) 4/3

G Dillon (Heath/UCD) bt S Keelan (Douglas) 19th

P O’Rourke (Kilkenny) bt M King (Athenry) 20th

H Boch (Ballybunion) bt A Meskell (Tipperary) 3/2

D Joyce (The Curragh) bt M Turley (Elm Park) 3/2

N Goulding (Portmarnock) bt H Mackeown (Portmarnock) 2/1

A Carey (Doneraile) bt V O’Dowd (Limerick) 5/4

T Neenan (Lahinch) bt B Campbell (Malone) 19th

G Kelly ( Co Louth) bt MF Galvin (Limerick) 5/3

T Nolan (Galway) bt C Cunningham (Carton House) 5/4

T O’Flynn (Fota Island) bt M O’Rourke (Royal Tara) 4/3