Quantcast

South of Ireland 2006

South of Ireland 2006

Sponsored by McNamara Builders, Lahinch, 29 July - 2 August 2006

 

Final

Simon Ward (County Louth) bt Darren Crowe (Dunmurry) 2 and 1

 

Semi-finals

D Crowe (Dunmurry) bt M O’Kelly (Limerick) 2 and 1

S Ward (Co Louth) bt P Murray (Limerick) 2 and 1

 

Quarter-finals

D Crowe bt M Campbell 5 and 4;

M O’Kelly bt R McCarthy 5 and 3

S Ward bt J Caldwell 5 and 3

P Murray bt G O’Flaherty 5 and 4

 

Fifth round

M Campbell (Stackstown) bt N Gorey (Killeen) 1 hole

D Crowe (Dunmurry) bt S Moloney 1 hole

R McCarthy (The Island) bt D McInerney (Lahinch) 4 and 3

M O’Kelly (Limerick) bt D Morgan (Mullingar) 3 and 2

J Caldwell (Clandeboye) bt N Kearney (Royal Dublin) 3 and 2

S Ward (Co Louth) bt A O’Callaghan (Douglas) 5 and 4

P Murray (Limerick) bt M Poucher (Castle) 2 and 1

G O’Flaherty (Cork) bt G Hall (Edenderry) 1 hole

 

Fourth round

(1st quarter) 

N Gorey (Killeen) bt D O’Brien (Laytown/Bettystown) 3 and 2

M Campbell (Stackstown) bt G Smyth (Clonmel) 5 and 4

S Moloney (Castletroy) bt A McAllister (Portmarnock) 1 hole

D Crowe (Dunmurry) bt S Loftus (Ennis) 3 and 2.


(2nd quarter)

R McCarthy (Island) bt J Carvill (Warrenpoint) 2 and 1

D McInerney (Lahinch) bt M Mulryan (Athenry) 3 and 2

D Morgan (Mullingar) bt J Mulready (Castle) 1 hole

M O’Kelly (Limerick) bt S Lowry (Esker Hills) 1 hole

 

(3rd quarter)

J Caldwell (Clandeboye) bt M Ryan (Lahinch) 3 and 2

N Kearney (Royal Dublin) bt G Vaughan (Limerick) 6 and 5

S Ward (Co Louth) bt E Haugh (Castletroy) 5 and 3

A O’Callaghan (Douglas) bt J McLoughlin (West Lancashire) 3 and 2

 

(4th quarter)

P Murray (Limerick) bt R Forsythe (Ballyclare) 4 and 3

M Poucher (Castle) bt JD McGinn (L&B) 19th

G O’Flaherty (Cork)  bt RJ Cannon (L&B) 1 hole

G Hall Edenderry bt E Power (Kilkenny) 5 and 4.

 

Third Round

(1st quarter)

D O’Brien (L&B) bt B O’Riordan  (Muskerry) 5 and 4

N Gorey (Killeen) bt S Crowe (Dunmurry) 3 and 2

M Campbell (Stackstown) bt B  Walton (The Island) 3 and 2

G Smyth (Clonmel) w/o, P  O’Rourke (Kilkenny) scr

A McAllister (Portmarnock) bt R O’Connor (The Island)  4 and 3

S Moloney  (Castletroy) bt D Lenihan (Castle/UCD) 5 and 4

S  Loftus (Ennis) bt A McCormick (Scrabo) 4 and 3

D Crowe (Dunmurry) bt G Mallon (North West) 1 hole


(2nd quarter)

J Carvill (Warrenpoint) bt D Beattie (Whitehead) 3 and 2

R McCarthy (The Island) bt K Hurley (Bandon) 1 hole

D McInerney (Lahinch) bt E Arthurs (Forrest Little) 1 hole

M Mulryan (Athenry) bt R Leonard (Banbridge) 3 and 2

J Mulready (Castle) bt A Harty (West Waterford) 4 and 2

D Morgan (Mullingar) bt T Spence (Clandeboye) 3 and 2

M O’Kelly (Limerick) bt K Bornemann (Douglas) 3 and 2

S Lowry (Esker Hills) bt D Carroll (Grange) 2 and 1

 

(3rd quarter)

J Caldwell (Clandeboye) bt T O’Neill (Rathsallagh) 4 and 3

M Ryan (Lahinch) bt M  Horan (Birr) 3 and 2

G Vaughan (Limerick ) bt D Wilding (West Lancashire) 2 and 1

N Kearney (Royal  Dublin) bt N Goulding (Portmarnock) at 19th

S Ward (Co Louth) bt M Buggy (Castlecomer) at 19th

E Haugh (Castletroy) bt S Keenan (Galway) 2 and 1

J McLoughlin (West Lancashire) bt R Boal (Scrabo) 1 hole

A O’Callaghan (Douglas) bt K Fahey (Connemara) 4 and 3

 

(4th quarter)

P Murray (Limerick) bt T Brannock (Newlands) 4 and 2

R Forsythe (Ballyclare) bt P Dempsey (Headford) 7 and 6

J McGinn (L&B) bt J Lyons (Galway) 4 and 3

M Poucher (Castle) bt S Heavey (Co Sligo) 1 hole

R Cannon (L&B) bt D Ruddy (Thurles) at 19th

G  O’Flaherty (Cork) bt B O’Connor (Hermitage) 4 and 3

G  Hall (Edenderry) bt D Houlihan (The K Club) at 19th

E Power (Kilkenny) bt P Sheehan (Ballybunion)

 

Second round

(1st quarter)

B O’Riordan (Muskerry) w/o B McCarroll (Ballyliffin)

D O’Brien (Laytown/Bettystown) bt G Kelly (Co Louth) 2/1

S Crowe (Dunmurry) bt G McDermott (Co Sligo) 6/5

N Gorey (Killeen) bt A Pitcher (The Island) 1 up

B Walton (The Island/UCD) bt S Grant (Birr) 20th

M Campbell (Stackstown) bt G O’Connor (Malahide) 2/1

P O’Rourke (Kilkenny) bt G Lawlor (City West) 5/4

G Smyth (Clonmel) bt S Power (West Waterford) 1up

A McAllister (Portmarnock) bt T Bailey (Little Hay) 4/3

R O’Connor (The Island) bt C Cunningham (Mullingar) 20th

S Moloney (Castletroy) bt B McSweeney (Woodbrook) 1 hole

D Lernihan (Castle/UCD) bt P O’Keeffe (Douglas) 2up

A McCormick (Scrabo) bt S O’Flaherty (Hermitage) 5/4

S Loftus (Ennis) bt JG Kavanagh (Castletroy) 4/3

G Mallon (North West) bt M Lavelle (The K Club) 2/1

D Crowe (Dunmurry) bt G Nugent (Kilkenny) 2/1

 

(2nd quarter)

J Carvill (Warrenpoint) bt D O’Donovan (Muskerry) 2/1

D Beattie (Whitehead) bt P Butler (Newlands) 2 holes

K Hurley (Bandon) bt T O’Flynn (Fota Island) 4/2

R McCarthy (The Island) bt D Conway (Portmarnock) 1 hole

D McInerney (Lahinch) bt P McGrath (Dromoland) 5/4

E Arthurs (Forrest Little) bt R O’Reilly (Headfort) 3/1

M Mulryan (Athenry) bt K Cunnane (Woodstock) 1 hole

R Leonard (Banbridge) bt A Harrington (Cork) 4/3

J Mulready (Castle) bt C McNamara (Limerick) 3/2

A Harty (West Waterford) bt D Keating (Dun Laoghaire) 4/3

T Spence (Clandeboye) bt J Carr (Portmarnock) 3/1

D Morgan (Mullingar) bt JJ McCarthy (Royal Waterloo) 4/3

K Bornemann (Douglas) bt D Coyne (Tuam) 2/1

M O’Kelly (Limerick) bt K Crowley (Lee Valley) 19th

D Carroll (Grange) bt N O’Connor (Elm Park/UCD) 3/2

S Lowry (Esker Hills) bt A Meskell (Tipperary) 2/1

 

(3rd quarter)

J Caldwell (Clandeboye) bt D Coughlan (Newcastle West) 1up

T O’Neill (Rathsallagh) bt J Fox (Portmarnock) 1up

M Ryan (Lahinch) bt E O’Sullivan (The Island) 2/1

M Horan (Birr) bt P Buckley (Kanturk) 5/4

D Wilding (West Lancashire) bt D Finn (Mallow) 3/2

G Vaughan (Limerick) bt A Considine (Ennis) 2up

N Goulding (Portmarnock) bt M Brett (Portmarnock) 3/1

N Kearney (Royal Dublin) bt H O’Leary (Muskerry) 6/5

S Ward (Co Louth) bt M Ford (Cork) 19th

M Buggy (Castlecomer) bt S Alley (Co Tipperary) 21st

E Haugh (Castletroy) bt D Lally (Tuam) 2/1

S Keenan (Galway) w/o P McGibney (Pheasant Run)

J McLoughlin (West Lancashire) bt K Kennedy (Co Tipperary) 3/2

R Boal (Scrabo) bt H Boch (Ballybunion) 23rd

K Fahey (Connemara) bt D Kelleher (Portmarnock) 7/6

A O’Callaghan (Douglas) v M King (Athenry) 1 hole

 

(4th quarter)

P Murray (Limerick) bt N Heather (Portmarnock) 5/4

T Brannock (Newlands) bt N O’Brien (Royal Dublin) 2 holes

R Forsythe (Ballyclare) bt K O’Neill (Strandhill) 5/4

P Dempsey (Headfort) bt R Kilpatrick (Banbridge) 2/1

JD McGinn (Laytown/Bettystown) bt A Dowling (Hermitage) 5/3

J Lyons (Galway) bt E McCormack (Galway) 2/1

M Poucher (Castle) bt J Reynolds (Dungarvan) 1 hole

S Heavey (Co Sligo) bt G Bowden (Hermitage) 2 holes

D Ruddy (Thurles) bt P O’Hanlon (The Curragh) 1 hole

RJ Cannon (Laytown/Bettystown) bt C Curley (Newlands) 5/4

G O’Flaherty (Cork) bt JP Hughes (Douglas) 1 hole

B O’Connor (Hermitage) bt B Ronan (Co Louth) 3/2

G Hall (Edenderry) bt I Murphy (Waterford) 3/2

D Houlihan (The K Club) bt N Boyd (Donaghadee) 1 hole

P Sheehan (Ballybunion) bt C Abernethy (Royal Dublin) 2/1

E Power (Kilkenny) bt G Shaw (Lurgan) 19th

 

First round

(First quarter)

B O’Riordan (Muskerry) bt I Genockey (The Island) 19th

G Kelly (Co Louth) bt A Hogan (Newlands) 20th

G McDermott (Co Sligo) bt T Melody (Dungarvan) 8/7

A Pitcher (The Island) bt David Rawluk (The Island) 3/2

B Walton (The Island/UCD) bt J Somers (Laytown/Bettystown) 1h

G O’Connor (Malahide) bt Leonard Gilligan (City West) 2/1

P O’Rourke (Kilkenny) bt M Cleary (Nenagh) 2/1

G Smyth (Clonmel) bt C Daly (Castletroy) 1h

T Bailey (Little Hay) bt M Kemmy (Limerick) 2/1

R O’Connor (The Island) bt D McNamara (Connemara) 21st

B McSweeney (Woodbrook) bt P Connolly (Clontarf) 1up

D Lernihan (Castle/UCD) bt E Hayes (Charleville) 5/4

S O’Flaherty (Hermitage) bt V O’Dowd (Limerick) 2/1

JG Kavanagh (Castletroy) bt R Hennessy (Ennis) 5/4

M Lavelle (The K Club) bt T O’Gara (Nenagh) 5/4

G Nugent (Kilkenny) bt P Sheehy (Limerick) 6/5

 

(Second quarter)

D O’Donovan (Muskerry) bt R Williams (Baltinglass) 2/1

P Butler (Newlands) bt John Waldron (Muskerry) 4/2

T O’Flynn (Fota Island) bt A O’Regan (Stone Mountain) 2 up

D Conway (Portmarnock) bt CT Hyland (San Francisco) 3/2

D McInerney (Lahinch) bt JD Guiney (Ballybunion) 2/1

R O’Reilly (Headfort) bt D Casey (Hermitage) 1up

K Cunnane (Woodstock) bt P Byrne (Killeen) 6/5

A Harrington (Cork) bt A Boyle (Hollystown) 4/3

J Mulready (Castle) bt F Flynn (Laytown/Bettystown) 5/3

A Harty (West Waterford) bt N Pyne (Ennis) 3/2

J Carr (Portmarnock) bt R Branigan (Co Louth) 4/3

JJ McCarthy (Royal Waterloo) bt D Hunt (Nenagh) 19th

D Coyne (Tuam) bt R Twomey (Muskerry) 3/1

M O’Kelly (Limerick) bt K Stack (Dungarvan/UCC) 3/2

N O’Connor (Elm Park/UCD) bt J Skerritt (Spanish Point) 4/3

A Meskell (Tipperary) bt J Tobin (Carrick-on-Suir) 3/1

 

(Third quarter)

D Coughlan (Newcastle West) bt S Carter (Mountrath) 3/2

T O’Neill (Rathsallagh) bt J Toner (Woodbrook) 19th

M Ryan (Lahinch) bt A Murphy (Newlands) 3/2

P Buckley (Kanturk) bt D Lewis (Woodbrook) 4/3

D Wilding (West Lancashire) bt W Kelly (Killeen) 1 up

A Considine (Ennis) bt G Carew (Edenderry) 7/6

N Goulding (Portmarnock) bt R Naylor (West Surrey) 2/1

H O’Leary (Muskerry) bt K McCarthy (Kinsale) 3/2

M Ford (Cork) bt S Dwyer (Newlands) 2/1

S Alley (Co Tipperary) bt R Maher (Nenagh) 20th

E Haugh (Castletroy) bt A Dooley (Athlone/NUIG) 3/2

S Keenan (Galway) bt MP O’Brien (Charlesland) 3/2

J McLoughlin (West Lancashire) bt J Murray (Tipperary) 1up

H Boch (Ballybunion) bt T Cleary (East Clare) 4/2

K Fahey (Connemara) bt James Burke (Strandhill) 2/1

M King (Athenry) bt C Finn (Douglas) 1h

 

(Fourth quarter)

N Heather (Portmarnock) bt D Morris (Limerick) 23rd

T Brannock (Newlands) bt B Reddan (Co Louth) 3/2

K O’Neill (Strandhill) bt B Campbell (Malone) 3/2

P Dempsey (Headfort) bt Michael Turley (Elm Park) 6/5

A Dowling (Hermitage) bt J Timmony (Headfort) 21st

E McCormack (Galway) bt C Cannon (East Sussex National) 2/1

M Poucher (Castle) bt T Sheridan (Hermitage) 1 up

S Heavey (Co Sligo) bt K Canty (Douglas) 2/1

D Ruddy (Thurles) bt M O’Rourke (Royal Tara) 3/2

C Curley (Newlands) w/o James Flood (Woodbrook) rtd

JP Hughes (Douglas) bt B Loftus (Ennis) 3/2

B Ronan (Co Louth) bt M Whelan (East Clare) 2/1

D Scully (Galway) bt I Murphy (Waterford) 19th

N Boyd (Donaghadee) bt D Hogan (Killeen) 3/2

C Abernethy (Royal Dublin) bt L Mulligan (Stackstown) extra holes (20+)

E Power (Kilkenny) bt E Hannon (Kanturk) 3/2