Year  Winner & Club Runner-up & Club Result

2013 Chris Selfridge (Moyola Park) bt Gary Hurley (West Waterford/NUIM) 2 & 1

2012 Rory McNamara (Headfort) bt Michael Sinclair (Knock) 1 up

2011 Patrick McCrudden (Royal Portrush) bt Harry Diamond (Belvoir Park) 19th

2010 Alan Dunbar, Rathmore bt Dermot McElroy, Ballymena 3 & 1

2009 Wayne Telford, Rathmore bt Paul Cutler, Portstewart 4 & 2

2008 Shane Lowry, Esker Hills bt Andrew Morris, Belvoir Park 1 hole

2007 Gareth Shaw, Lurgan bt Shane Lowry Esker hills 1 hole

2006 Darren Crowe, Dunmurry bt Connor Doran, Banbridge 2 Holes

2005 Gareth Shaw, Lurgan bt Stuart Paul, Tandragee 21st

2004 Trevor Coulter, Massereene bt Rory Leonard, Banbridge 1 hole

2003 Brian McElhinney, North West bt Johnny Foster, Ballyclare 1 hole

2002 Gareth Maybin, Ballyclare bt Chris Moriarty, Clandeboye 1 hole

2001 Stuart Paul, Tandragee bt Graeme McDowell, Rathmore 2 & 1

2000 Michael Hoey, Shandon Park  bt C. Murphy, Clandeboye 4 & 3

1999 Paddy Gribben, Warrenpoint bt A Morris, Belvoir Park 2 holes

1998 Paddy Gribben, Warrenpoint bt D. Gibson, Downpatrick 5 & 4

1997 Michael Sinclair, Knock bt Garth McGimpsey, Bangor 2 & 1

1996 Michael McGinley, Grange bt Bryan Omelia, Newlands 2 & 1

1995 Keith Nolan, Bray bt Padraig Harrington, Stackstown 19th

1994 N. Ludwell, Selby bt Jody Fanagan, Milltown 2 & 1

1993 Garth. McGimpsey, Bangor bt Padraig Harrington, Stackstown 2 & 1

1992 Garth McGimpsey, Bangor bt P. Purdy, Shandon Park 3 & 2

1991 Garth McGimpsey, Bangor bt Paul McGinley, Grange 4 & 3

1990 Darren Clarke, Dungannon bt Paul McGinley, Grange 1 Hole

1989 N.H. Anderson, Shandon Park bt D. Baker, Downpatrick 3 & 2

1988 N.H. Anderson, Shandon Park bt B. Norgard, Denmark 4 & 3

1987 A.D. Pierse, Tipperary bt R.A. Hanna, Lurgan 8 & 6

1986 D.W. Ballentine, Carrickfergus bt P. O’Donnell, Whitehead 5 & 3

1985 I.A. Elliott, Rathmore bt B. Patton, Strabane 1 Hole

1984 G. McGimpsey, Bangor bt D.C. Long, Shandon Park 6 & 5

1983 T.B.C. Hoey, Shandon Park bt I.A. Elliott, Rathmore 2 & 1

1982 D.C. Long, Shandon Park bt D.J.F. Young, Royal Portrush 5 & 4

1981 D.C. Long, Shandon Park bt B.J.S. Kissock, Bangor 1 Hole

1980 M. Malone, Belvoir Park bt M. Martin, Clandeboye 6 & 4

1979 T.B.C. Hoey, Shandon Park bt J.A. McDade, Bangor 2 & 1

1978 G. McGimpsey, Bangor bt G. McGuckian, Rathmore 2 & 1

1977 D.J.F. Young, Royal Portrush bt J.D. Coey, Clandeboye 5 & 4

1976 B.J.S. Kissock, Bangor bt M. Patterson, Royal Portrush 4 & 3

1975 J. Heggarty, Massereene bt W.J.J. Ferguson, Malone 2 & 1

1974 B.J.S. Kissock, Bangor bt W.J.C. Moss, Royal Portrush 1 Hole

1973 B. Edwards, Shandon Park bt W.J.J. Ferguson, Malone 6 & 5

1972 J.L. Bamford, Royal Portrush bt J. McAleese, Ballymena 5 & 4

1971 R.K.M. Pollin, Royal Portrush bt T.B.C. Hoey, Shandon Park 2/1

1970 J. Faith, Rathmore bt R.J. Carr, Sutton 20th

1969 M.J.C. Hoey, Shandon Park bt J. Faith, Rathmore 3/2

1968 M.J.C. Hoey, Shandon Park bt J.E. O’Leary, Foxrock 1 Hole

1967 W.R.A. Tennant, Cliftonville bt J. Faith, Rathmore 3/2

1966 B. Edwards, Shandon Park bt J. Faith, Rathmore 3/2

1965 W.H.A. Rainey, Shandon Park bt N.S. Kelly, Knock 1 Hole

1964 F.A. McCorrty, Clandeboye bt W.E. McCrea, Walton Heath 3/2

1963 J.F.D. Madeley, Royal Belfast bt C. Muir, Greenisland 7/5

1962 J.F.D. Madeley, Royal Belfast bt W.H.E. Rainey, Shandon Park 5/4

1961 J. Duncan, Shandon Park bt P. Donnelly, Queen’s University 3/1

1960 W.H.E. Rainey, Shandon Park bt M. Edwards, Shandon Park 3/2

1959 J. Duncan, Shandon Park bt D.B. Sheahan, Grange 5/3

1958 T.E. Dijon, Rathmore bt S.A.C. Cooley, Clandeboye 5/3

1957 M. Edwards, Shandon Park bt C. Knox, Royal Portrush 7/6

1956 M. Edwards, Shandon Park bt M. MacAuley, Malone 7/6

1955 R. McFleury, Cork bt W.I. Forsythe, Malone 3/2

1954 J.L. Bamford, Royal Portrush bt J.P. Coulter ,Scotland 6/5

1953 C. Knox, Royal Portrush bt J.L. Bamford, Royal Portrush 2/1

1952 N.V. Drew, Bangor bt W. Meharg, Castlerock 2/1

1951 W. Meharg, Castlerock bt J. Glover, Knock 2/1

1950 N.V. Drew, Bangor bt J. Taggart, Royal Portrush 19th

1949* F. Webster, Portmarnock 311 J. Taggart, Royal Portrush, 312

1948 J. Fitzsimmons, Bushfoot W.A. Neill 10/9

1947 J. Fitzsimmons, Bushfoot J.C. Kissock, Bangor 8/7