Corcoran to face Wickham in Senior Women's Close semis

Suzanne Corcoran Picture: Pat Cashman

Local favourite and defending champion Suzanne Corcoran of Portumna defeated Catherine Reilly from The Heath to reach the semi-finals of the ILGU’s Irish Senior Women’s Close Championship at Athenry.

In defence of her title won last year at Woodenbridge, Corcoran will now face fellow seniors’ international Carol Wickham of Laytown and Bettystown, who eagled the first extra tie hole to defeat Gertie McMullen of The Island in their quarter final tie.

In the top half of the draw, Mallow's Mary Dowling  caused an upset defeating the leading qualifier and current international Pat Doran of Donabate on the home green and now progresses to tomorrow’s semis against Laura Webb who defeated past Seniors’ Close champion Sheena McElroy from Grange on the 16th.

In the Plate, Corrstown's Ruth Maguire will play Royal County Down Ladies' Kate Evans in the first semi-final on Friday morning while Headfort's Pauline Walsh will take on Dun Laoghaire's Niamh Giblin in the second semi-final.

Irish Senior Women's Close Championship, Athenry

Championship semi-finals

08.50 Mary Dowling (Mallow) v Laura Webb (East Berkshire)

09.00 Carol Wickham (Laytown & Bettystown) v Suzanne Corcoran (Portumna)



Mary Dowling (Mallow) bt Pat Doran (Donabate) 1 up

Laura Webb (East Berkshire) bt Sheena McElroy (Grange) 3/2

Carol Wickham (Laytown & Bettystown) bt Gertie McMullen (The Island) 19th

Suzanne Corcoran (Portumna) bt Catherine Reilly (The Heath) 4/3


First round

Pat Doran (Donabate) bt Lily Owens (Malahide) 6/4

Mary Dowling (Mallow) bt Helen Jones (Royal Portrush) 2/1

Sheena McElroy (Grange) bt Maria McNamara (Athenry) 8/7

Laura Webb (East Berkshire) bt Clodagh Hopkins (Woodbrook) 6/5

Carol Wickham (Laytown & Bettystown) bt Elizabeth Neville (Bearna) 4/2

Gertie McMullen (The Island) bt Fiona McComb (Ballycastle) 6/5

Catherine Reilly (The Heath) bt Mary MacLaren (Wellingborough) 19th

Suzanne Corcoran (Portumna) bt Sinead Heraty (Castle) 4/3


Plate Semi-finals

08.30 Ruth Maguire (Corrstown) v Kate Evans (RCD Ladies)

08.40 Pauline Walsh (Headfort) v Niamh Giblin (Dun Laoghaire)



Ruth Maguire (Corrstown) bt Valerie Hassett (Ennis) 1 up

Kate Evans (RCD Ladies) bt Mary Geaney (Killarney) 4/3

Pauline Walsh (Headfort) bt Mary Duane (Hermitage) 4/3

Niamh Giblin (Dun Laoghaire) bt Marjorie Ahern (Lahinch) 5/4

First round

Ruth Maguire (Corrstown) bt Valerie Shannon (Lahinch) 1 up

Valerie Hassett (Ennis) bt Stephanie McNiff (Tullamore) 5/4

Mary Geaney (Killarney) bt Marie Carr (Athenry) 19th

Kate Evans (RCD Ladies) bt Gemma Butler (Birr) 3/2

Toni McDonagh (Fortwilliam) bt Mary Duane (Hermitage) 2 up

Pauline Walsh (Headfort) bt Vivienne Houston (City of Derry) 1 up

Marjorie Ahern (Lahinch) bt Marilyn Henderson (Royal Belfast) 4/3

Niamh Giblin (Dun Laoghaire) bt Fionnuala McGrady (Dunmurry) 5/3